Uchwycić rytmy miast z całego świata

W tym miesiącu celem naszych wskazówek i poradników jest pomoc w odszukaniu niezwykłych i nieodkrytych stron miast oraz uchwyceniu ich esencji na zdjęciach i w filmach.

Urbanizacja sprawia, że coraz więcej ludzi w coraz większej liczbie miejsc na świecie wybiera życie, pracę i zabawę w miastach. Te miejskie kotły kultury, architektury, potraw i idei często definiują kultury krajów i przyciągają turystów szukających autentycznych przeżyć. Pozwalają nam również na wykonywania zadziwiających zdjęć i filmów przez całą dobę.

stale zmieniające się miasto – Canon
Melbourne – Ralf Kaldenhoff


Podjąć wyzwanie miast

Krajobrazy miast i ludzie, którzy je zamieszkują, stanowią wyzwanie dla fotografa, które warto podjąć. Ludzie w pracy, rynki, miłośnicy imprez i niezwykle oświetlona architektura dają sposobność do wykonywania zdjęć, które pobudzają wyobraźnię. Fotografując w mieście, warto próbować przekazać obrazy, dźwięki, zapachy i szczegóły właśnie poprzez zdjęcia.


Odkrywać i eksperymentować

Jedną z zalet fotografowania miasta jest możliwość odkrywania go. Warto zboczyć ze standardowych turystycznych szlaków i poznać prawdziwe miasto – miejsca, w których mieszkańcy spędzają wolny czas i zajmują się codziennymi sprawami.

Korzystanie z automatycznych trybów fotografowania sprawia, że aparat może uchwycić miasto rozpościerające się przed fotografem. Jednak nie należy obawiać się eksperymentować z trybami, z których zwykle byśmy nie skorzystali. W końcu jesteśmy gośćmi, obserwatorami i fotografami. Warto zatrzymać się, popatrzeć, pomyśleć i zrobić zamierzone zdjęcia.