Zobacz świąteczne uroczystości w nowym świetle

W różnych krajach i kulturach koniec roku jest świętowany na wiele wyjątkowych sposobów. Często są one wyrazem tożsamości, historii i tradycji. Częścią magii tego czasu jest różnorodność, możliwość spojrzenia na życie innych i szansa na wykonanie pięknych, fascynujących i nadzwyczajnych fotografii, które opowiadają ciekawe historie.

Zobacz sezonowe uroczystości w nowym świetle – Canon
© Ben K Adams – Canon EOS 6D

Bożonarodzeniowe opowieści z całego świata

Prawdopodobnie najbardziej uroczyście ze wszystkich zimowych świąt obchodzone są Święta Bożego Narodzenia, religijne i kulturowe wydarzenie w wielu częściach świata. W różnych krajach i kulturach na całym świecie są one przeżywane w bardzo różnorodny sposób, często poprzez połączenie chrześcijańskich, pogańskich, tradycyjnych i ludowych zwyczajów, w których zawierają się historie związane z tym wydarzeniem.

W krajach Europy, takich jak Niemcy, Szwajcaria i Austria, odbywają się targi, które są nie lada gratką dla wszystkich zmysłów. Rozpoczynają się już na miesiąc przed Bożym Narodzeniem i są doskonałym miejscem, aby uchwycić pełne wydarzeń obrazy ludzi korzystających z targowych atrakcji czy jeżdżących na łyżwach.  Nocą czarujące oświetlenie i wspaniała atmosfera typowego targu pozwalają uchwycić samą esencję nastroju tego czasu. Warto użyć obiektywu szerokokątnego lub ustawienia szerokiego kąta w aparacie, aby uchwycić cały widok. Można też eksperymentować z trybem nocnym lub trybem słabego oświetlenia w aparacie, aby uzyskać pięknie oświetlone zdjęcia. Zobacz nasze poradniki, aby dowiedzieć się więcej.

Zobacz sezonowe uroczystości w nowym świetle – Canon
© Matteo Paciotti – Canon EOS 5D Mark II

W wielu krajach Europy dzień lub wigilia Bożego Narodzenia to święto przeżywane w gronie rodziny i znajomych – to kolejna chwila, w której warto mieć aparat pod ręką. W Danii najbardziej wyczekiwanym elementem posiłku jest tradycyjny ryżowy pudding z migdałem w środku. Według tradycji gość, który znajdzie migdał, ma zapewnione szczęście na cały następny rok.

Uroczystości na półkuli południowej

W innych częściach świata Boże Narodzenie jest świętowane zupełnie inaczej. Pozwala to na wykonanie zdjęcia opowiadających inną historię Bożego Narodzenia.

Las Posadas to tradycyjne zimowe święta przeżywane w Meksyku, Gwatemali i południowych regionach Stanów Zjednoczonych w dniach 16–24 grudnia. Często towarzyszy im seria procesji przechodzących przez lokalne miasteczko lub wioskę, które tworzą niezapomniane widowisko, które możemy uwiecznić, jeśli mamy przy sobie aparat.

Prowadzący procesję niesie świecę w lampionie i odwiedza domy, których mieszkańcy śpiewają.  Do świętujących dołączają dzieci, by wziąć udział w zabawach i wygrać prezenty ukryte w piniacie w kształcie gwiazdy (zwykle wykonanej z gliny). Dziewięć dni symbolizuje dziewięć miesięcy, gdy Maria nosiła w sobie Jezusa, a ceremonia pozostaje ważną częścią uroczystości w wielu społecznościach Ameryki Łacińskiej. Stwarza to również doskonałe okazje do wykonania wyjątkowych zdjęć.

Pod równikiem grudzień wypada w środku lata, więc bożonarodzeniowe uroczystości w Australii czy RPA częściej odbywają się przy grillu na plaży niż wokół płonącego bożonarodzeniowego ognia. Fotografując w jasnym świetle słońca, możemy zrobić doskonałe zdjęcia, zwłaszcza wczesnym rankiem w dniu Bożego Narodzenia lub późnym wieczorem, gdy światło jest najbardziej magiczne. Spróbuj wykonać wyjątkowy zbiór zdjęć z nasyconymi kolorami, z sylwetkami krewnych i znajomych na tle zachodzącego słońca lub z dziećmi bawiącymi się prezentami na plaży.

Święto Trzech Króli

Bożonarodzeniowe uroczystości nie kończą się 25 grudnia. Po 12 dniach od Bożego Narodzenia, 6 stycznia odbywa się Święto Objawienia Pańskiego, znane też jako Święto Trzech Króli. Jest ono świętowane jako dzień, w którym trzech mędrców ujrzało dzieciątko Jezus i ofiarowało mu dary.

W Hiszpanii wiele dzieci otrzymuje prezenty właśnie w tym dniu, a nie w grudniu. W Portoryko 5 stycznia dzieci przed zaśnięciem umieszczają pod łóżkiem pudełko z sianem, aby królowie mogli zostawić im prezenty. Tymczasem we Francji dla uczczenia tej okazji wypiekane jest królewskie ciasto z monetą lub małą zabawką, Te wydarzenia także są szansą, by wykonać niepozowane portrety i opowiedzieć historię tych tradycji. Niezależnie od tego, czy w tym czasie pozostaniesz w domu czy wyruszysz w podróż, sprawdź, co decyduje o wyjątkowym charakterze Bożego Narodzenia w danej części świata, i miej aparat pod ręką.

Świąteczne uroczystości w innych krajach

Nie we wszystkich krajach i kulturach obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Warto dowiedzieć się, jakie inne zimowe uroczystości odbywają się w okolicy i zabrać aparat na takie wydarzenia. Zdjęcia grupowe podczas publicznych uroczystości mogą tworzyć naprawdę efektowne i niezapomniane fotografie.

Zobacz sezonowe uroczystości w nowym świetle – Canon
© Stig Nygaard – Canon EOS 50D

8 grudnia buddyści na całym świecie obchodzą Dzień Bodhi, który upamiętnia Dzień Oświecenia Buddy. W domach i miejscach kultu buddystów można sfotografować święte drzewo figowe. Ozdobione kolorowymi światełkami i koralikami drzewko symbolizuje drogę, która jednoczy wszystko w buddyjskim wszechświecie – to może być efektowna fotografia.

Chanuka to żydowskie Święto Świateł, obchodzone zazwyczaj w listopadzie lub w grudniu. W każdym z ośmiu dniu tego święta zapalana jest jedna świeca na chanukiji (ośmioramienny świecznik). Warto wyłączyć lampę błyskową, zbliżyć się i wypełnić kadr pięknym, nastrojowym światłem świec. Można uzyskać piękne efekty „bokeh” lub rozmycia tła, wykonując zdjęcia rodziny i znajomych w świetle świec. Upewnij się, że twarze są wyostrzone, zbliż się do obiektu i w pełni wykorzystaj nastrojowe światło.

Uwiecznianie chińskiego Nowego Roku

Jedną z najbardziej widowiskowych sezonowych uroczystości jest chiński Nowy Rok – dwutygodniowe zimowe święto obchodzone w drugiej połowie stycznia, na początku lutego lub w pierwszym miesiącu księżycowym przez Wietnamczyków, Koreańczyków i Chińczyków.

Zobacz sezonowe uroczystości w nowym świetle – Canon
© IQRemix – Canon EOS 5D Mark III

Związane z nim zjawiska, festiwale i nasycone energią parady sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika fotografowania świątyń, smoków i sztuk walki. Nie trzeba mieć profesjonalnej lustrzanki cyfrowej, by wykonać wspaniałe zdjęcia. Spójrz na to, co się dzieje, wybierz sposób kadrowania, który najlepiej podkreśli dramaturgię, podejdź bliżej lub użyj zoomu, a następnie zrób kilka zdjęć wydarzeń.

W Chinach ta uroczystość jest nazywana Świętem Wiosny, co oznacza koniec zimy. Zaczyna się w pierwszym dniu chińskiego Nowego Roku i kończy się po piętnastu dniach Świętem Lampionów.

Uroczystości z okazji chińskiego Nowego Roku są obchodzone przez chińskie społeczności na całym świecie i są dobrą okazją do uchwycenia emocji, energii i dynamiki tego wydarzenia w pobliskim mieście.

Uwiecznianie Diwali, święta świateł

Diwali, święto świateł, oferuje wiele okazji do wykonania pięknych fotografii.

W Indiach i na całym świecie Hindusi obchodzą to duchowe święto, które symbolizuje zwycięstwo światła nad ciemnością. Każdej jesieni miejsca są oświetlane świecami i lampami, ludzie ubierają się w kolorowe stroje, a niebo rozświetlają zdumiewające sztuczne ognie.

Zobacz sezonowe uroczystości w nowym świetle – Canon
© Premnath Thirumalaisami – Canon EOS 550D

Możesz wykonywać niepozowane zdjęcia z bliska świętującym ludziom, fotografować światła lub sztuczne ognie z długim czasem naświetlania lub po prostu wycelować aparat i zrobić zdjęcie, by uchwycić atmosferę.