Wyjątkowe historie w obrazach

Wyjątkowe historie w obrazach – Canon
© Gary Knight


Od 60 lat konkurs World Press Photo prezentuje najlepsze fotoreportaże ze wszystkich stron świata. Rzuca nowe światło na najważniejsze wydarzenia i odkrywa wiele nowych historii, które w innym wypadku mogłyby pozostać nieopowiedziane.

Wydarzenie, sponsorowane przez firmę Canon od 1992 roku, podkreśla rolę fotoreportażu jako inspiracji dla milionów odbiorców na całym świecie. W ciągu roku, wystawa nagrodzonych prac odwiedza 45 krajów, a fotografie publikowane są w wyczekiwanym albumie, który stanowi zapis najbardziej interesujących zdjęć i wydarzeń roku.

Każdego roku ponad dwa miliony ludzi odwiedzają ponad sto różnych obiektów na całym świecie, aby zobaczyć wystawę nagrodzonych fotografii. Tych, którzy nigdy dotąd nie odwiedzili wystawy World Press Photo, zachęcamy do sprawdzenia, kiedy wystawa pojawi się w ich okolicy.. Jeśli jesteś pasjonatem fotografii lub jesteś zainteresowany tym, co ważnego dzieje się w naszym świecie fotografii, musisz to zobaczyć.

Wyjątkowe historie w obrazach – Canon
© Gary Knight


Ponad pół wieku imponujących fotografii

Archiwum nagrodzonych fotografii stanowi zapis ponad pół wieku historii i pokazuje, jak style fotoreportażu zmieniały się w ciągu lat.

Wyjątkowe historie w obrazach – Canon
© Gary Knight


Konkurs i następujące po nim wystawy są cenione nie tylko jako wydarzenie, które prezentuje znakomite zdjęcia fotoreporterów szerokiej publiczności. To także szansa, by spojrzeć oczami fotografów na różnorodność życia, w tym na przyrodę i sztukę.  Obok obrazów konfliktów, katastrof naturalnych i innych poważnych wydarzeń zawsze jest miejsce na zdjęcia, które odsłaniają ciepło, humor i optymizm ludzkiego ducha.

Oprócz nagrody głównej dla fotografii roku 19-osobowe jury World Press Photo przyznaje po trzy nagrody (pierwsze, drugie i trzecie miejsce) w dziewięciu kategoriach, takich jak wiadomości sportowe, wiadomości ogólne, portrety, wydarzenia sportowe, tematy sportowe, problemy współczesne, życie codzienne i przyroda. W ciągu lat konkurs uczynił ikonami fotografie zmagań sportowych, triumfów sztuki i odkryć naukowych.

W 2014 r. w konkursie wzięło udział niemal 6000 fotografów ze 132 krajów. Nadesłano prawie 100 000 fotografii.

Co decyduje o sukcesie fotografii?

Przy tak wielkiej liczbie zgłoszonych fotografii można się zastanawiać, jakie cechy decydują o sukcesie. Gary Knight, juror konkursu i Ambasador firmy Canon, twierdzi, że zwycięskie fotografie pokazują „wyobraźnię, odwagę i twórczość”.

Knight sugeruje, że jednym z najważniejszych zadań dzisiejszego konkursu World Press Photo jest wyróżnianie „przejmujących, uwzględniających niuanse i wymownych relacji, które można łatwo wyłowić spośród milionów zdjęć publikowanych każdego dnia w serwisach społecznościowych”. Dowiedz się więcej z ciekawego przemówienia wygłoszonego przez Gary'ego podczas uroczystości rozdania nagród w 2014 r..

Wyjątkowe historie w obrazach – Canon
© John Stanmeyer


W 2014 r. fotograf Canon John Stanmeyer otrzymał nagrodę główną World Press Photo za fotografię afrykańskich uchodźców na wybrzeżach miasta Dżibuti.

Do pozostałych wybitnych fotografów Canon, którzy otrzymali nagrody w konkursie World Press Photo 2014, należą: Ambasador firmy Canon Brent Stirton, zdobywca pierwszej nagrody w kategorii pojedynczych portretów pozowanych za fotografię niewidomych chłopców-albinosów w Indiach oraz Canon Explorer Marcus Varesvuo, zdobywca drugiej nagrody w kategorii pojedynczych zdjęć przyrodniczych za fotografię stada nurzyków podczas śnieżycy w Norwegii.

Każdego roku jurorami konkursu są wiodący eksperci specjalizujący się w zakresie dziennikarstwa i fotoedycji. Niezależne jury zmienia się co rok, a sekretarz bez prawa głosu dba o sprawiedliwość i równowagę procesu oceniania.

Udział

Tradycyjnie konkurs World Press Photo jest otwarty tylko dla zawodowych fotoreporterów, ale obecnie istnieje wiele sposobów, aby opublikować swoje fotografie w lokalnym medium i umożliwić zgłoszenie pracy do konkursu.

Wzrost liczby internetowych serwisów informacyjnych sprawia, że wydawcy często mają duże zapotrzebowanie na zdjęcia do artykułów. Internet zapewnia także więcej możliwości samodzielnej publikacji swoich prac. Publikacja interesujących fotografii w Internecie pozwala utworzyć i udostępnić pokaz slajdów lub fotograficzny esej opowiadający historię.

Fotoreportaż jest formą sztuki, która wymaga cierpliwości, umiejętności interpersonalnych i motywacji. Można ją jednak uprawiać blisko domu. Wystarczy wyjść na spacer po okolicy, odkryć sprawy istotne dla społeczności, a następnie sfotografować je.

Patrząc na świat oczami fotoreportera, można nawiązać nowe znajomości i kontakty i zyskać inną perspektywę za sprawą wykonywanych zdjęć. Jeśli ten artykuł zainspirował Cię do sfotografowania ważnej historii, prześlij swoje reporterskie zdjęcia do Galerii. Czytaj dalej, aby poznać więcej przydatnych wskazówek dotyczących technik fotoreportażu.