Bliżej dzikiej przyrody

[MASTER] Picture_1
© „Przetrwać burzę”, zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS-1Ds Mark III, autor: Markus Varesvuo

Świat natury jest pełen intryg, dramaturgii i cudów, zwłaszcza jeśli przyglądamy mu się z bliska. Gdy zaczynamy odkrywać królestwo fauny i flory z różnych perspektyw, możliwości jej fotografowania stają się niewiarygodnie bogate i zróżnicowane.

Kluczowym wydarzeniem związanym z prezentowaniem i celebrowaniem najlepszych fotografii przyrody z całego świata jest konkurs The Wildlife Photographer of the Year, który w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny.

Konkurs, po raz pierwszy, ogłoszono w 1965 r., gdy „BBC Wildlife Magazine” nosił jeszcze nazwę „Animals”. Przewidziano wówczas tylko trzy kategorie i otrzymano w sumie 500 zgłoszeń. Wtedy było to jedno z najważniejszych wydarzeń dla fotografów przyrody. Na przestrzeni lat konkurs zyskiwał coraz większą rangę, aż wreszcie w 1984 r. Muzeum Historii Naturalnej i BBC połączyły siły, aby stworzyć wyjątkowy konkurs, który znamy dzisiaj. Obecnie organizatorzy otrzymują tysiące zgłoszeń z ponad 98 krajów z całego świata.

Corocznie w Muzeum Historii Naturalnej odbywa się wystawa najlepszych prac. Po premierze w Londynie wystawa jest prezentowana na całym świecie. Zwycięskie zdjęcia są również drukowane w „ƒBBC Wildlife Magazine” i innych periodykach na sześciu kontynentach, dzięki czemu fotografie mogą obejrzeć miliony ludzi.

[MASTER] Picture_2
© „Deszcz w Guillemonts”, zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS-1D X, autor: Markus Varesvuo

Tegoroczna wystawa, podczas której zaprezentowanych będzie 100 nagrodzonych fotografii, zostanie otwarta 24 października. Dowiedz się więcej.

National Geographic Explorers: Beverly i Dereck Joubertowie

Do najbardziej uznanych fotografów i filmowców przyrody należy wielokrotnie nagradzana para, Beverly i Dereck Joubertowie. Para ta od ponad 25 lat niestrudzenie fotografuje świat przyrody, w czym osiągnęła już mistrzostwo, a jej wielką pasją jest zachwycająca przyroda Afryki.

Ich niewiarygodne, piękne i pouczające relacje przedstawiające zachowania wielkich kotów i drapieżników przyczyniły się do powstania 22 filmów, 10 książek i wielu artykułów w czasopiśmie National Geographic. Para zdobyła pięć nagród Emmy i nagrodę World Ecology Award.

Zobacz ich inspirujący, poruszający, a jednocześnie zabawny wywiad, jaki udzielili dla TED, „Life Lessons from Big Cats” (Lekcje życia wśród wielkich kotów) . Materiał zawiera przedstawiające drapieżniki sceny, które mogą być niepokojące, ale jest wart obejrzenia jako fascynujące spojrzenie na pracę i życie Joubertów.