Jak robić lepsze zdjęcia grupowe?

Wszyscy z pewnością docenią zdjęcia grupowe wykonane podczas zjazdu rodzinnego lub spotkania przyjaciół. Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym z dumą udostępnisz swoje zdjęcia.

NSG_Page_1_01

Przygotowania
Zacznij od dokładnego przyjrzenia się temu, co znajdzie się na zdjęciu — kompozycji. Spróbuj wybrać proste tło, które nie będzie odwracało uwagi.

Zdjęcia grupowe mogą mieć bardzo sztywny i zbyt formalny wygląd. Spróbuj ustawić osoby tak, aby ich twarze znalazły się na różnych poziomach zdjęcia. Możesz zrobić zdjęcie z góry, aby uzyskać inną perspektywę, gdy każdy będzie patrzył w górę na Ciebie.

Aparaty IXUS i PowerShot ustawiają ostrość na obszarze znajdującym się w środku zdjęcia. Nie przejmuj się, jeśli osoba nie znajduje się w środku. Po prostu skieruj aparat na taką osobę i naciśnij przycisk migawki do połowy, aż poczujesz lekki opór. Spowoduje to zablokowanie ostrości. Trzymając wciśnięty przycisk, ustaw ponownie kompozycję zdjęcia i naciśnij przycisk migawki do końca.

Więcej niż jedno zdjęcie
Czasami trudno sprawić, aby wszystkie osoby na zdjęciu grupowym spojrzały jednocześnie w tę samą stronę. Warto więc zrobić kilka zdjęć. Naciśnij przycisk FUNC./SET i wybierz tryb serii zdjęć lub szybkiej serii zdjęć o wysokiej jakości. Aparat będzie kontynuował wykonywanie zdjęć podczas naciskania przycisku migawki do końca. W miarę fotografowania osoby stają się coraz bardziej zrelaksowane, a ich wygląd bardziej naturalny.

Możesz wybrać tryb inteligentnej migawki. Aparat wykona serię zdjęć po wykryciu mrugnięcia, uśmiechu lub nowej twarzy na zdjęciu. Uzyskaj więcej informacji na temat tych i innych trybów SCN.

Po zakończeniu
Po wykonaniu zdjęć, aby uzyskać lepszy rezultat, można dokonać drobnych poprawek w programie ImageBrowser EX. To oprogramowanie dostarczane wraz z aparatem; sprawdź, czy masz najnowszą wersję.

NSG_Page_1_02

W przypadku użycia lampy błyskowej może pojawić się niepożądany efekt czerwonych oczu. Uruchom program ImageBrowser EX i wybierz zdjęcie. Następnie kliknij przycisk „Edit” (Edytuj) i wybierz opcję „Correct Red-eye” (Korekcja efektu czerwonych oczu). Program może automatycznie skorygować efekt czerwonych oczu, ale możesz też ręcznie zaznaczyć obszar do poprawienia i wybrać poziom korekcji.

Jeśli udostępniasz zdjęcie bezpośrednio z aparatu, ustaw funkcję korekcji efektu czerwonych oczu podczas fotografowania lub odtwarzania.

spacer
					image
Więcej artykułów