Festiwale, wydarzenia, imprezy

La_Tomatina_Spain.jpg

Festiwale, wydarzenia, imprezy to doskonała okazja do spotkań, wspólnego świętowania i pozbycia się stresów dnia codziennego. Na całym świecie, podczas takich wydarzeń, ich uczestnicy mogą wspólnie tańczyć, śpiewać, przebierać się i poczuć przemianę — choćby tylko na kilka godzin, raz do roku. Dla wprawnych fotografów kolory, światło, emocje i energia tych imprez są impulsem do zrobienia widowiskowych zdjęć

Każdy festiwal ma swoje niepowtarzalne tradycje, ceremonie i rytuały. Niektóre są względnie kameralne, jak zapierające dech w piersiach szkockie święto płomieni Up Helly Aa, które odbywa się co roku w styczniu. Przyciąga kilka tysięcy uczestników, którzy podtrzymują uświęcone czasem tradycje, a jego kulminacją jest spalenie repliki łodzi Wikingów.

Kumbh_Mela_festival_India.jpg
© Seba Della y Sole Bossio

W przeciwieństwie do niego tygodniowe hinduskie święto Kumbh Mela, które zwykle odbywa się w styczniu, przyciąga aż 60 milionów wiernych, którzy pragną wykąpać się i zostać pobłogosławieni przez święte wody Gangesu. To oficjalnie największe zgromadzenie na świecie.

World_Bog_Snorkelling_Championship_Wales.jpg
© Getty

Od innych wydarzeń, takich jak np. mistrzostwa świata w nurkowaniu w bagnie, które odbywają się co roku w Walii, lepiej trzymać się z daleka — chyba że ktoś ma chęć spędzić wiele godzin zanurzony w torfowisku po kolana.

Notting_Hill_Carnival_London.jpg

Jednym z wydarzeń, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest największy w europie festiwal uliczny Notting Hill Carnival, który odbywa się każdego roku w ostatnim tygodniu sierpnia. Przyciągające ponad milion biesiadników w ciągu dwóch dni święto wypełnia zwykle stateczne ulice artystycznej dzielnicy Londynu dźwiękami radosnej kakofonii, kostiumami i tańcem. Być może najlepsze ze wszystkiego jest to, że impreza jest bezpłatna. 

Święto zapoczątkowali w 1965 r. czarnoskórzy mieszkańcy Londynu, którzy chcieli w ten sposób celebrować muzykę i kulturę Karaibów w szerokim gronie.  Dla londyńczyków była to szansa na wyrażenie siebie i celebrowanie wolności poprzez taniec na ulicach i przebieranie się w widowiskowe, ozdobne kostiumy. Więcej informacji o festiwalu oraz jednym z jego twórców znajdziesz w naszym krótkim filmie przygotowanym z okazji uruchomienia nowej usługi do zarządzania fotografiami irista

W ciągu swojej 50-letniej historii Notting Hill Carnival znacząco zyskał na popularności. Obecnie impreza ta nie ma sobie równych. Charakteryzują ją ekstrawaganckie osobowości, kosmopolityczne tłumy odwiedzających i inspirująca atmosferą. To wizualna uczta dla fotografów. Możesz przybyć wcześnie, aby znaleźć dobre miejsce do fotografowania zachwycających kostiumów podczas głównej parady. Możesz również o zachodzie słońca zanurzyć się w roztańczonych tłumach i uchwycić wydarzenia w magicznym blasku.

Również w sierpniu odbywa się festiwal La Tomatina w hiszpańskim mieście Bunol. Tygodniowa fiesta pełna muzyki, jedzenia i fajerwerków — to wydarzenie jest znane jako największa na świecie bitwa na jedzenie.

Dostawcy zapewniają ponad 40 000 kilogramów pomidorów. Następnie ponad 30 000 ludzi wybiega i rzuca przejrzałymi warzywami, aż do całkowitego pokolorowania miejskich ulic i wszystkich obecnych. Jak można sobie wyobrazić, jest to niezwykłe widowisko. Według relacji ta praktyka rozpoczęła się w 1944 r. podczas tradycyjnego miejskiego festiwalu, gdy spór wśród biesiadników zakończył się rzuceniem warzyw. 

W przeciwieństwie do wielu hiszpańskich festiwali, które celebrują świętych i wielkie postaci, celem festiwalu La Tomatina jest po prostu zabawa. Tego dnia można wykonać niesamowite zdjęcia. Jednak doświadczeni fotografowie, aby uniknąć zachlapania, zabezpieczają swoje aparaty przezroczystymi, plastikowymi torbami.

Nawet jeśli nie masz w najbliższych planach podróży do Hiszpanii, Londynu, Szkocji lub Indii, prawdopodobnie wkrótce w Twojej okolicy odbędzie się festiwal muzyczny lub lokalne wydarzenie, na które możesz zabrać aparat, zainspirować się i uwiecznić interesujące chwile. Zachęcamy do odwiedzenia Galerii i podzielenia się doświadczeniami i fotografiami z ulubionych festiwali.