Spojrzenie na znajome miejsca

Przedstawiamy zdjęcia, które wybraliśmy spośród nadesłanych w tym miesiącu. Każde z nich to szczególne i wyjątkowe spojrzenie na znajomy miejski widok, obiekt lub ulice, które były już wielokrotnie fotografowane.


Wieża Eiffla — Gilad Rom
HDTDT – Canon
Informacje o prawach autorskich: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

„Pewnego popołudnia zwiedzałem Paryż i zjeżdżałem windą ze stanowiska obserwacyjnego na Wieży Eiffla. Dotychczas nie widziałem wieży pod tym kątem. Zdjęcie pokazuje doskonałość projektu i złożoność konstrukcji. Światło było doskonałe. Wydawało się, że nikt inny nie pomyślał o windzie, nie spojrzał w górę ani w dół. Myślę, że warto co jakiś czas zatrzymać się i spojrzeć wokół siebie — to najlepszy sposób, aby dostrzec wyjątkowe okazje do zrobienia zdjęcia. To zdjęcie wykonałem aparatem Canon EOS 6D z obiektywem Canon EF 16-35 mm f/2.8L II USM”.

The Shard — Davide D’Amico
HDTDT – Canon
Informacje o prawach autorskich: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

„Wykonałem to zdjęcie z balkonu, wczesnym wieczorem, po powrocie do domu z pracy. Dostrzegłem ten widok zupełnie przypadkowo, gdy nalewałem sobie lampkę wina. Obróciłem głowę i zobaczyłem w oddali lśniący wieżowiec The Shard. Kolory były tak intensywne, że natychmiast chwyciłem aparat Canon EOS 5D Mark III, aby zrobić ujęcie.

„To zdjęcie jest ciekawe, ponieważ ukazuje zupełnie inne spojrzenie na The Shard. Typowe zdjęcia często obejmują także wiele innych charakterystycznych budynków Londynu, takich jak London Bridge. Jednak na tym zdjęciu wyróżnia się on na tle zwykłych budynków mieszkalnych i domów. Zachód słońca i ciepłe światło nadają mu jeszcze bardziej szczególny charakter.

„Użyłem aparatu Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM. Wykonałem zdjęcie w trybie preselekcji przysłony (Av), f/2,8, ISO 2500, 1/80 s, 70 mm, bez użycia statywu”.


Andrés Nieto Porras, Observador
HDTDT – Canon
Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

„Byłem z żoną na urlopie w Budapeszcie i postanowiliśmy odwiedzić obowiązkową atrakcję turystyczną, jaką jest Basztę Rybacką. To neogotycki taras po stronie Budy, na brzegu Dunaju, na zamkowym wzgórzu miasta. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Budapeszcie, ponieważ oferuje doskonały widok na miasto. Ja chciałem sfotografować je w inny sposób. Postanowiłem wykonać zdjęcie o zachodzie słońca, które będzie mi przypominać o tym wspaniałym miejscu. Nie jest to najbardziej zaawansowane technicznie zdjęcie, jakie wykonałem, ale należy do wyjątkowych fotografii wykonanych podczas poszukiwania interesujących perspektyw. To magiczny przypadek spowodowany odwróceniem głowy we właściwej chwili, by uchwycić światło i wyjątkową scenę”.

Aparat: Canon EOS 5D Mark II
Przysłona: f/8
Czas naświetlania: 1/400 s
Czułość ISO 100