Ambasadorzy firmy Canon: Jonathan i Angela Scott

Program Ambasadorzy firmy Canon Europe jest formą współpracy z niektórymi z najlepszych fotografów na świecie, którzy są mistrzami w swoim fachu i podzielają zamiłowanie firmy Canon do tworzenia wspaniałych zdjęć. Każdego miesiąca opisują oni tło powstawania swoich prac i sposoby wykonywania konkretnych zdjęć.

Jonathan i Angela Scott mieszkają w Kenii. Są jedyną parą, która może pochwalić się zdobyciem indywidualnych nagród roku dla fotografa dzikiej przyrody (Wildlife Photographer of the Year). Wspólnie napisali wiele bestsellerowych książek, ale prawdopodobnie najbardziej znani są jako prezenterzy serii programów telewizyjnych, produkowanych przez BBC, „Big Cat Diary”.

AM_Page_1_02
© Jonathan i Angela Scott. Ambasadorzy firmy Canon
Sfotografowane aparatem EOS-1Ds Mark II; obiektyw EF 100-400 mm f/4,5-5,6L IS USM, ekspozycja 1/250, f/5,6, ISO 200
„Złota godzina w czasie wschodu słońca maluje na liściach podświetlane wzory”.

Jesteście znani ze swojego zamiłowania do „wielkich kotów”. Czy macie poczucie, że zawsze musicie dostarczyć określone ujęcie?
„Jesteśmy dumni z tego, że staliśmy się sławni dzięki naszym zdjęciom lwów, lampartów i gepardów. Jednak nasze fotografie nie ograniczają się do jednego tematu. Kiedy planujemy nasze podróże, zawsze dbamy o możliwość wykonania również innych świetnych zdjęć. Odpowiada nam zarówno fotografowanie pingwinów i gór lodowych na Antarktyce czy tygrysów w Indiach, jak i filmowanie migracji zwierząt w pobliżu naszego domu w Masai Mara czy przygotowanie reportażu ze święta religijnego w Bhutanie. Wszystko zależy od odpowiedniego planowania i umiejętności przystosowania się do danych warunków.

„Na przykład podczas naszej ostatniej podróży do indyjskiego Parku Narodowego Ranthambhore w Radżastanie pora roku była trochę nieodpowiednia do fotografowania. Mieliśmy nadzieję, że uda się nam sfilmować pierwszą część ujęć z tygrysami dla serii programów telewizyjnych. Niestety, był to początek pory suchej, a w tym okresie tygrysy z młodymi nie pokazują się zbyt często. Chcieliśmy uzyskać coś więcej niż zwykłe portrety, ale wiedzieliśmy, że nawet z pomocą ponad 30 naganiaczy trudno będzie nam zrobić choćby jedno udane zdjęcie z tygrysami.

„W planach uwzględniliśmy inne zdjęcia, które moglibyśmy zrobić w trakcie pobytu. Uwielbiamy Ranthambhore, a możliwości fotografowania tam są wręcz nieograniczone, szczególnie wcześnie rano i późnym popołudniem. W niektóre dni, gdy pojawienie się tygrysów było bardzo mało prawdopodobne, prosiliśmy naszego przewodnika o zabranie nas do zupełnie innych obszarów parku, gdzie mogliśmy fotografować cudowne ptaki i krajobrazy”.

To zdjęcie ma jesienny klimat. Czy w Indiach występuje jesień podobna do tej, którą mamy w Europie?
„Żyjąc w Afryce, przyzwyczailiśmy się do dwóch mokrych i dwóch suchych pór roku bez jesieni. Jednak w Indiach występują cztery pory roku, w tym pora monsunowa i jesień. Ciepłe kolory z pewnością nadają jesienny charakter, szczególnie kiedy są fotografowane wcześnie rano i pod słońce. Jest to doskonały sposób, aby uzyskać odpowiedni nastrój i atmosferę.

„W naszych czasach nie da się usprawiedliwić braku przygotowania do zdjęć. W Internecie można znaleźć dokładne informacje o krajobrazach i pogodzie, których można się spodziewać, a także o najlepszej porze na podziwianie tygrysów. Dziś łatwiej jest zaplanować ujęcia i znaleźć najlepszy sposób, aby je wykonać”.

1   2  3

spacer
					image