Surfer Water Action

Filmowanie sportów wodnych

Wskazówki dotyczące kamer LEGRIA

Filmowanie wydarzeń sportowych to wyzwanie, ale efekt jest wart wysiłku. Przed wyruszeniem z kamerą LEGRIA warto pomyśleć o wszystkich elementach, których uchwycenie będzie ważne, takich jak przebieg wydarzenia, lokalizacja, publiczność, sylwetki sportowców i ich stroje.

Po dotarciu na miejsce warto wykonać kilka ujęć szerokokątnych, aby ukazać scenerię wydarzenia. Należy unikać nadmiernego przybliżania podczas nagrywania. Często lepie wstrzymać nagrywanie, zmienić kompozycję sceny oraz kadr i powiększenie, a następnie wznowić filmowanie. Niektóre modele LEGRIA są wyposażone w tryb Full HD 50p. Umożliwia on rejestrowanie płynnego ruchu i doskonale sprawdza się w przypadku filmowania wydarzeń sportowych. Dlatego warto wypróbować to ustawienie, jeśli kamera je ma.

Nagrany dźwięk może być przydatny, ale należy pamiętać, że na widowni uchwycisz głównie odgłosy publiczności, a nie samych wydarzeń sportowych, dlatego warto wypróbować scenę audio minimalizującą odgłosy widzów.

2016 Steel Pier Surf classic surfing longboard Virginia Beach Va. – C Watts
Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zamiast zajmować stałą pozycję i umieszczać kamerę na statywie, warto przesuwać ją za wydarzeniami. Będzie to łatwiejsze w przypadku szerszego kadru. Jeżeli wystąpi kolejno wielu zawodników, warto wypróbować inne ustawienia powiększenia w przypadku każdego z nich. Należy pamiętać, że odległy obiekt może stawać się coraz większy w kadrze w miarę zbliżania się do kamery, dlatego warto ustawić powiększenie, które pozwoli pomieścić go w kadrze, gdy będzie w najmniejszej odległości.

Podczas edycji filmu można wybrać szybką i dynamiczną ścieżkę dźwiękową jako tło muzyczne. Nałożenie na nie nagranego dźwięku sprawi, ze film będzie bardziej efektowny.

Bądź na bieżąco

W następnym wydaniu: Obserwuj świat bez wizjera

Subskrybuj Newsletter