Bridge Black White

Ulepszaj kompozycję w swoich filmach

Wskazówki dotyczące kamer LEGRIA

Jednym z najpięknieszych elementów filmowania jest swoboda twórcza i możliwość oddania emocji. Rozmowa o regułach kompozycji może wydawać sie pewnym ograniczeniem, zwłaszcza podczas wakcji. Jednak znajomość i zastosowanie kilku prostych reguł kompozycji może uatrakcyjnić nasz film. Poniżej omawiamy, jak dzięki kompozycji uporządkujemy elementy ujęć i jak reguły mogą pomóc w ich kontrolowaniu.

Gdy nagrywasz materiał filmowy na zewnątrz, możesz poprawić kadrowanie i utrzymać poziom horyzontu, włączając nakładaną siatkę w menu kamery LEGRIA.

Ciężko ogląda się filmy, na których linia horyzontu jest choćby odrobinę nachylona. Wygląda to tak, jakby obraz spadał lub zsuwał się do jednego boku. Jednak można celowo ustawić aparat pod ostrzejszym kątem w celu uzyskania ciekawej kompozycji.

Bridge-Black-White
Going Dutch with St Johns (Styl holenderski z Św. Janem) – Ian Sane
Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

To umyślne pochylenie często nazywane jest kątem niemieckim lub holenderskim. W wielu filmach służy ono do wytworzenia napięcia lub dezorientacji – dlatego należy stosować je oszczędnie w domowych filmach. Jeśli przechylisz jedno ujęcie w lewo, spróbuj wykonać kolejne z pochyleniem w prawo.

Umożliwia to przekazanie napięcia i radości z odkrywania nowego miasta, ale nie należy przechylać kamery za mocno. Należy pamiętać o mieszaniu ujęć z pochyleniem i standardowych, poziomych ujęć.

Bądź na bieżąco

W następnym wydaniu: Obserwuj świat bez wizjera

Subskrybuj Newsletter