Paddling-Johnny-Haglund.jpg

Fotografia dynamicznych wydarzeń

Urodzony i wychowany w słoweńskiej miejscowości Bled fotograf sportowy Samo Vidic rozpoczął przygodę z amatorską fotografią w wieku 17 lat. Zafascynowany możliwościami różnych aparatów, obiektywów i klisz, szybko zdobywał wiedzę i wkrótce zrozumiał, że może być to jego wymarzona praca.

W wieku 23 lat rozpoczął pracę jako zawodowy fotograf, a od 2005 r. fotografuje dla firmy Red Bull. Obecnie podróżuje po świecie i robi zdjęcia najlepszym sportowcom świata.

Fotografie Samo pojawiają się w serwisie Getty Images i najbardziej prestiżowych magazynach sportowych, takich jak Outside, L’Équipe i ESPN. W 2013 r. zwyciężył w kategorii „Wings” (Skrzydła) w konkursie Red Bull Illume Image Quest. Jest też wielokrotnym zwycięzcą konkursu Slovenian Press Photo.

Spotkaliśmy Samo, gdy przygotowywał się do zdjęć do naszego najnowszego filmu z serii Come and See: Miejscy surferzy.

© Samo Vidic – Canon Explorer. Wykonane aparatem Canon EOS-1D X II z obiektywem EF 300mm f/2.8L IS USM; ekspozycja 1/250 s przy f/3,5, ISO 400.

Przygotowania do zdjęć

– Zawsze lubiłem fotografować sport i dynamiczne wydarzenia. Dlatego robienie zdjęć miejscowym surferom, takim jak Alex, Karine i Tao, na rzece Eisbach na tle Monachium to coś wspaniałego. To niesamowite, że w mieście dzieje się coś tak nieoczekiwanego jak surfing, a ludzie mogą to obserwować stojąc na moście. Jednak praca na otwartym planie, przez który nieustannie przechodzą różni ludzie, to wyzwanie. Nie mam kontroli nad niczym poza moim sprzętem.

Dynamiczne ujęcia

– Chcę uchwycić te niesamowite dynamiczne sceny z miastem w tle, aby pokazać, co tak naprawdę dzieje się w Monachium. Używam lamp, by ujęcie było bardziej spektakularne. „Zamrożę” ruch przy użyciu lamp stroboskopowych. Uda się, ponieważ będziemy fotografować głównie o zachodzie słońca i nocą.

Lista sprzętu Samo

– Nowy aparat Canon EOS-1D X Mark II sprawdza się doskonale w przypadku pełnych dynamiki wydarzeń rozgrywających się nocą. Autofokus jest bardzo szybki, a czułość ISO naprawdę bardzo dobra. Dzięki temu na pewno uzyskam wyostrzone i szczegółowe zdjęcia. Ten aparat ma bardzo krótki czas reakcji i mogę na nim polegać.

Obiektywy, których używam podczas tych zdjęć, to Canon 24–70, 70–200 i 35 mm. Obiektyw 35 mm umożliwia fotografowanie z dużym otworem przysłony f/1,4 i uzyskanie rozmytego tła. Obiektyw 70–200 pozwala oddalić się, a jednocześnie wykonywać zdjęcia z naprawdę dużym przybliżeniem. Fotografowanie z tej pozycji sprawia, że jestem bardziej elastyczny. Dzięki temu mogę dostosować się do sytuacji i zrobić udane zdjęcia.

© Samo Vidic – Canon Explorer. Wykonane aparatem Canon EOS-1D X II z obiektywem EF 70-200mm f/2.8L IS II USM; ekspozycja 1/200 s przy f/5,0, ISO 200.

Wykorzystanie potencjału sportowców

– Aby wykorzystać potencjał surferów lub sportowców, musisz poznać sport, który fotografujesz. Zawsze rozmawiam z nimi przed rozpoczęciem pracy i często pokazuję im zdjęcia podczas sesji. Czasami jest im zimno lub są głodni, ale gdy widzą naprawdę dobre zdjęcia, znajdują w sobie nową energię.

Skrócona nauka sztuki fotograficznej

– Ludzie pytają mnie, czy znam jakieś sposoby na skrócenie procesu nauki sztuki fotograficznej. Odpowiadam im, że jeśli chcą być w czymś dobrzy, nie mogą chodzić na skróty.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj Newsletter