Przewaga dzięki technologii

Profil klienta

Usługi Introligatorsko-Poligraficzne S.C. Mariola Pieńkowska, Andrzej Pieńkowski to firma z Siedlec, która powstała w 1995 roku. Od początku istnienia spółka intensywnie inwestowała w rozwój nowych technologii, co zaowocowało m.in. pierwszą w Polsce instalacją systemu Océ ColorWave 600. Dziś to jeden z najnowocześniejszych zakładów w branży. Oferuje kompleksową ofertę usług poligraficznych i introligatorskich oraz obsługuje firmy i osoby prywatne poszukujące najwyższej jakości obrazowania. Zatrudnia 8 osób i realizuje najbardziej złożone projekty w regionie Mazowsza i Podlasia. W IV kwartale 2013 r. firma zakupiła najnowszy ploter UV Océ Arizona.

Wyzwania biznesowe

Przykład siedleckiej spółki pokazuje, w jaki sposób nowocześnie rozwinąć firmę, błyskawicznie reagując na potrzeby rynkowe a także korzystając z doradztwa sprawdzonego partnera technologicznego.

Firma rozpoczęła działalność w 1995 roku, realizując proste zlecenia poligraficzne i introligatorskie. W tym czasie rynek druku dynamicznie się rozwijał, stąd m.in. decyzja o nawiązaniu współpracy z firmą Océ, która obecnie stała się częścią Canon. Jedną z pierwszych maszyn zakupionych przez UIP był ploter Océ 9400. – Kilkanaście lat temu nie zdawałem sobie nawet sprawy, że zakup plotera Océ 9400 będzie początkiem wieloletniej współpracy z tą firmą. Już wtedy doceniliśmy fakt, że oprócz nowoczesnego urządzenia, które otwierało nam nowe możliwości rozwoju usług, otrzymaliśmy pełne wsparcie merytoryczne i serwisowe ze strony konsultantów i handlowców Canon. To przekonało nas do rozwijania dalszej współpracy – mówi Andrzej Pieńkowski, współwłaściciel firmy Usługi Introligatorsko-Poligraficzne S.C.

W wyniku rosnących oczekiwań klientów siedlecka spółka zaczęła poszukiwać urządzeń, które nie tylko zapewniają doskonałą jakość tworzonych materiałów, ale również pozwalają przedstawić atrakcyjną ofertą na bardzo konkurencyjnym rynku. – Po bardzo dobrych doświadczeniach z firmą Canon postanowiliśmy zakupić kolejne maszyny, w tym Océ VarioPrint 2010 czy Océ ColorWave 600. Była to pierwsze takie wdrożenie w Polsce. Dzięki temu dziś oferujemy naszym klientom kompleksowe usługi, w tym m.in. druk wielkoformatowy, druk książek, przygotowanie reklam, tablic i wiele innych. Ponadto jako nieliczni w Siedlcach mamy w ofercie usługi introligatorskie – dodaje Andrzej Pieńkowski.

W ubiegłym roku spółka zakupiła ploter Océ Arizona 318 GL. Pierwsze rozmowy odbyły się podczas targów Rema Days. O wyborze rozwiązania firmy Canon zadecydowały liczne korzyści, których nie gwarantowali inni producenci. Kluczowym argumentem przesądzającym o wyborze była jakość produktu, która umożliwia tworzenie konkurencyjnych na rynku materiałów, spełniających najwyższe standardy, przy zachowaniu akceptowalnej ceny. – Zakup plotera z serii Océ Arizona pozwolił nam otworzyć się na zupełnie nowe obszary działalności. Obecnie realizujemy niestandardowe zlecenia drukowania na większości dostępnych powierzchni płaskich – drewnie, metalu, szkle, PCV czy blejtramach – mówi Andrzej Pieńkowski. I dodaje – Nie bez znaczenia jest także to, że program do obsługi Océ Arizona 318 GL ustawia się przy niewielkiej ingerencji operatora, co pozwala nam na większą efektywność pracy.

Zastosowane rozwiązanie

Ploter Océ Arizona 318 GL umożliwia bezpośredni druk UV na płaskich podłożach, m.in. materiałach podświetlanych, piance, PVC, plexi, tekturze, drewnie, kafelkach, metalu, szkle, blejtramach czy płytach meblowych. Wydruki są odporne na wodę, wilgoć i słońce, co pozwala na ich wykorzystanie w reklamie outdoorowej. Aplikacje nie wymagają suszenia i zaraz po wydrukowaniu mogą być poddane dalszej obróbce. - Lista zastosowań plotera Océ Arizona 318 GL praktycznie nie ma końca – mówi Rafał Osiekowicz z Canon Polska. - Warto wymienić choćby kilka przykładowych aplikacji: etykiety przemysłowe, reklamy do podświetleń, witraże, reklamy 3D drukowane na soczewkach, grafiki na elementach meblowych, elementy architektury wnętrz, elementy ekspozycji targowych, opakowania, ekspozytory sklepowe, banery i materiały samoprzylepne, personalizowany druk na drobnych i dużych elementach i uszlachetnianie różnorakich powierzchni.

- Oprócz ogromnej wszechstronności, Océ Arizona 318 GL oferuje wyjątkową jakość i precyzję druku. Ostatnio realizowaliśmy zlecenie druku mapy o wymiarach 1,5 m x 1,5 m. Stół ma wymiary 1,25 m x 2,5 m, więc byliśmy zmuszeni wydrukować obraz z przesunięciem na jednej płycie. Efekt był oszałamiający - nikt nie był w stanie powiedzieć gdzie nastąpiło łączenie wydruków. – mówi Andrzej Pieńkowski.

Wyjątkową jakość produkcji ploter zawdzięcza technologii Océ VariaDot.
Zmienna wielkość kropli (od 6 do 42 pikolitrów) daje fotograficzną jakość obrazu i doskonałą wyrazistość drobnego tekstu, łagodniejsze gradienty w obszarach pierwszoplanowych, jak również ostrzejsze kolory i nasycenie w obszarach zacienionych i o jednolitym kolorze - potwierdza Rafał Osiekowicz. Maksymalna prędkość w trybie ekspresowym wynosi 18m2/godz., w trybie produkcyjnym 12,2 m2/godz., a w trybie wysokiej jakości 8,4 m2/godz. Maksymalny obszar zadruku to 125 x 250 cm. Ploter obsługuje media o grubości do 48 mm.

Plany na przyszłość

Wieloletnia, bardzo dobra współpraca z firmą Canon spowodowała, że większość parku maszynowego pracującego w Siedlcach to produkty właśnie tej firmy. – U naszego partnera cenimy przede wszystkim indywidualne podejście, jakość serwisu i obsługi posprzedażnej oraz fakt, że Canon stanowi dla nas drogowskaz w obszarze technologii i trendów rynkowych. Rośniemy wspólnie na tym rynku, co z pewnością zaowocuje rozwinięciem nowych usług oraz parku maszynowego – podsumowuje Andrzej Pieńkowski.

Panorama wielkoformatowa

Case Study: Latent Light

Znaczenie druku: Clive Booth