Cyfrowe odbitki jak dzieła sztuki - druk i fotografia według Gary'ego Knighta

Znany fotograf, Gary Knight, wprowadza swój biznes na wyższy poziom, nadając mu osobisty charakter

Wprowadzenie

W młodości inspirowały go prace, takich osób jak Don McCullin, Philip Jones Griffiths i Larry Burrows. Gary Knight zauważył, że fotografia może być sposobem na "ucieczkę od osiadłego stylu życia w środkowej Anglii". W wieku 24 lat, po zaoszczędzeniu odpowiedniej ilości pieniędzy, Knight odbył podróż do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie spędził kilka lat, poznając tajniki fotoreportażu, co zapewniło mu pierwsze zlecenia dla „Newsweeka”.

W styczniu 1993 roku przeniósł się do Bośni, gdzie zaangażował się w dokumentowanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w czasie wojny domowej. Następne dziesięć lat spędził, podróżując po świecie i pracując dla amerykańskich i europejskich wydawnictw. Fotografował wydarzenia związane z globalnymi problemami dotyczącymi zdrowia, polityki, katastrof ekologicznych, konfliktów i niepokojów społecznych. W 2009 roku jako stypendysta Nieman Fellow na Uniwersytecie Harvarda, Knight zmienił kierunek swojej kariery tak, aby jego prace nadal były publikowane w prasie, ale nie były specjalnie tworzone na jej potrzeby. Od początku pracy Knight używa aparatów Canon, a 6 lat temu zdecydował się na zakup 60-calowej drukarki wielkoformatowej Canon imagePROGRAF, której używa do druku swoich fotografii na wystawy i sprzedaż. - Nigdy nie zamieniłbym tej drukarki, chyba że Canon zrobi lepszą! – przyznaje.

Nie styl jest najważniejszy

Pytany o styl jego fotografii, Knight woli nie umieszczać siebie w konkretnej kategorii.

- Dla mnie fotografia to „wolność" – to zawód, który pozwala mi na ogromną swobodę. Zawsze czułem, że styl to kwestia intuicji - i ze względu na bardzo szeroki zakres tematów, które fotografuję, nigdy nie chciałem, aby konkretny styl definiował wszystko, co robię.

Zamiast produkować prace specjalnie na życzenie klienta, jak to robił kiedyś, Knight tworzy je w sposób, który uważa, za najbardziej odpowiedni i sprzedaje za pośrednictwem agencji VII. Stylistycznie jego prace są bardzo różnorodne - tworzy dużo fotografii ulicznej, gdzie w czerni i bieli fotografuje codzienne życie mieszkańców Azji. W tym celu używa jednego z trzech aparatów analogowych Canon EOS-1Vs, aby jego prace zachowały ten sam klimat, jaki miały fotografie robione w Azji w późnych latach 80-tych. Robi także dużo kolorowych zdjęć krajobrazów i stara się wykorzystywać otoczenie na własny sposób - otoczenie, z którym człowiek wszedł w interakcję - aby opowiadać historie, na przykład o imigracji w Arizonie.

Knight to wieloletni użytkownik aparatów Canon. W 1980 r. zaczynał z Canon AE-1 Program. Teraz do fotografowania w kolorze używa lustrzanek cyfrowych, takich jak Canon EOS 5D lub Canon EOS-1Ds Mark III.

Druk wielkoformatowy kluczowym elementem twórczego procesu

Knight próbował drukować na drukarkach atramentowych już wcześniej, ale jak mówi wyniki zawsze były poniżej oczekiwań: - To rozwiązania dobre do produkcji wydruków do powieszenia na ścianach, ale niewystarczające, jeśli chodzi o zastosowanie w celach komercyjnych.

Przełom nastąpił, gdy agencja fotograficzna VII w 2001 roku rozpoczęła współpracę z sześcioma innymi wybitnymi fotoreporterami z wykorzystaniem urządzeń wielkoformatowych imagePROGRAF od Canon. Zachwycony jakością wydruku Knight zdecydował się na wyposażenie własnego studia w 60-calowy model imagePROGRAF.

- Wiele z moich prac to krajobrazy. W 2000 roku zacząłem tworzyć „story boardy” poprzez umieszczanie grupy zdjęć w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu powstawał całkiem nowy obraz, który opowiadał wyjątkową historię. Jako że nowe fotografie były bardzo duże (z uwagi na umieszczenie kilku zdjęć w tej samej ramie), potrzebowałem 60-calowej drukarki Canon ImagePROGRAF.

Knight używa swojej drukarki od sześciu lat i zabrał ją ze sobą nawet wtedy, gdy przeniósł się do USA z Francji. Używa jej głównie do produkcji wydruków na wystawy i uważa ją za bardzo istotną część procesu twórczego:

- Drukarka umożliwia mi drukowanie w studio na ogromnych płótnach o rozmiarach do 50 m długości i 6 m szerokości. Myślenie o tym, co można zrobić z fotografowanym ujęciem jest częścią procesu twórczego i drukarka daje mi bardzo wiele możliwości, a samo drukowanie jest fundamentalną częścią tego procesu.

Knight używał do tej pory tylko drukarek Canon, a jego dotychczasowe doświadczenia nie dały mu żadnych powodów do rozważenia zakupu maszyn od innych producentów:

- Mam znajomego fotografa, który używa drukarki innej marki, ale kiedy moja praca wisiała obok jego w Muzeum Sztuk Pięknych w Houston, to nie miałem wątpliwości, że jakość wydruku mojego zdjęcia była tak samo dobra jak jego. Oczywiście wybór papieru jest również bardzo ważny i dlatego używam papieru CanonPolished Rag 300g/m, który ma niezwykle bogatą barwę. Wydruki tworzone na tym papierze są fenomenalne. Nigdy nie widziałem wydruku pochodzącego od drukarki innego producenta, który skłoniłby mnie do zmiany mojego urządzenia. Nie jestem osobą techniczną, więc nie wiem, czy w innych drukarkach technologia jest bardziej zaawansowana, ale szczerze mówiąc nie obchodzi mnie to - imagePROGRAF tworzy wspaniałe wydruki, jest łatwy w użyciu i nie ma mowy, żebym chciał go zamienić na coś innego. W rzeczywistości, wykonuję bardzo dużo wydruków dla wielu moich kolegów, ponieważ są zachwyceni jakością druku, jaką oferuje ta maszyna.

- Odwzorowanie kolorów jest świetne - mój komputer jest skalibrowany z drukarką i mam wgrane wszystkie profile papieru, więc wydrukowany obraz jest wierny oryginałowi. Ale mam również pełną kontrolę nad produkcją, więc jeśli czuję, że wydruk musi mieć zimniejszą lub cieplejszą barwę to można łatwo go dostosować. Zawsze jednak tworzę mniejsze wydruki próbne, gdy mam zamiar produkować duże 60-calowe fotografie.

Wydruki cyfrowe też mogą być „hand made”

Knight tworzy wydruki na wystawy, ale także na sprzedaż, co stanowi ważną i dochodową część jego działalności. I dodaje: - Koszt zakupu drukarki zwrócił się już kilkukrotnie. Za jej pomocą odbitki robię za 5-10% ceny oferowanej przez firmy komercyjne, dlatego moja marża jest wyższa. Mam też pełną kontrolę nad tym co sprzedaję, a dodatkowo oferuję wydruki wykonane osobiście, na mojej drukarce, co jest dodatkową wartością na rynku sztuki. Wiele osób uważa, że fotografia cyfrowa daje artyście mniejszy wpływ na to, co tworzy i drukuje. Ja jednak nie wysyłam pliku przez ftp do jakiegoś faceta w Nowym Jorku, który drukuje go i odsyła do mnie w tubie. To ja drukuję zdjęcia, przycinam, podpisuję i stempluję. Wszystkie są ręcznie wykonane przez mnie w mojej pracowni. I to stanowi dodatkową wartość, zwłaszcza dla kolekcjonerów.

Jeśli kiedykolwiek jestem niezadowolony z wydruku - kontynuuje - to zazwyczaj jest to błąd użytkownika, ponieważ sam coś zepsułem. Kiedy tworzysz tak duże wydruki, musisz być bardzo ostrożny, przesyłając coś do drukarki - czasami możesz przegapić maleńki pyłek w pliku, na którym pracujesz na komputerze, ale kiedy wydrukujesz go w formacie 50 – 60 cali to z pewnością go zobaczysz!

Możesz drukować i możesz kupić

To, że Knight posiada drukarkę wielkoformatową, nie oznacza, że każdy obraz drukuje w formacie 60 cali: - Zasada, że im większe tym lepsze, nie zawsze się sprawdza - robię wiele małych wydruków, więc jeżeli drukuję na potrzeby wystawy, mogę wziąć rolkę papieru o długości 50 stóp (15 metrów). Jeśli jesteś fotografem i chcesz wydrukować swoje prace na wystawę w zewnętrznym fotolabie, będzie to bardzo kosztowne i prawdopodobnie bez sponsora nie zorganizujesz wydarzenia. Jeśli jesteś w stanie kupić drukarkę i robisz pokaz dla agencji, to koszty zwrócą Ci się już po pierwszej wystawie. Nie drukuję tylko w rozmiarach 6 x 4 stóp, ponieważ nie ma dużego rynku dla zdjęć w takich formatach. Zamiast tego mogę drukować w rozmiarze 22 x 17 cali - wtedy używam arkuszy papieru, zamiast drukować z roli. Inny sposób to umieszczenie 20 obrazów w jednym dokumencie programu Photoshop, i wydrukowanie go w rozmiarze 5 x 12 stóp. W rzeczywistości to 20 wydruków, więc następnie wycinam je przy użyciu gilotyny i mam 20 odbitek na sprzedaż. Na tej maszynie, mogę wydrukować odbitki o szerokości 5 stóp i tak długie jak rolka papieru, więc używam jej do większości moich wydruków.

Knight rozumie, że dla większości fotografów, przeszkodą w nabyciu drukarki wielkoformatowej jest cena. Ma on jednak pomysł na rozwiązanie tego problemu: - Jeśli kilku profesjonalnych fotografów zamiast kupować drukarkę, która może drukować tylko w rozmiarze A3 Plus, połączy siły i kupi Canon imagePROGRAF, to będą mogli drukować w formacie od A3 plus aż do 5 stóp szerokości! Wszyscy mogą kupić własne rolki papieru i podzielić się tuszami – dzięki wbudowanemu oprogramowaniu do zarządzania kosztami, łatwo obliczyć, ile atramentu zużywasz. Taki zakup może naprawdę pomóc w rozwoju działalności i potencjału tworzonych fotografii. Skoro masz własną drukarkę, możesz robić wystawy bez obawy o koszty. Więc jeśli jesteś naprawdę zainteresowany drukiem wielkoformatowym, a koszt jest barierą wejścia w ten świat, zastanów się nad podzieleniem się drukarką z przyjaciółmi. Jest to naprawdę świetna inwestycja.

Zapytany, czy poleciłby Canon imagePROGRAF, Knight odpowiada bez wahania: - Oczywiście! Posiadam tę drukarkę od 6 lat i nie ma możliwości, abym zmienił ją na coś innego. Robi dokładnie to, czego od niej wymagam, i robi to bardzo dobrze i konsekwentnie. Jestem nią zachwycony – tak naprawdę to mój ulubiony sprzęt.

Case Study: Latent Light

Znaczenie druku: Clive Booth