Do wyboru do koloru

Jak wybrać drukarkę dla swojego biznesu

Wybierając drukarkę wielkoformatową musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów takich jak szybkość i jakość wydruku, rozmiar wydruku i ilość kolorów. Drukarkę najlepiej dopasować w zależności do potrzeb naszego biznesu. Inny model urządzenia sprawdzi się w przypadku rozwiązań dla firm budowlanych i biur architektonicznych a inny dla studiów fotograficznych i agencji reklamowych.

Duży format

Firmy budowlane i biura architektoniczne przy wyborze drukarki będą stawiały na szybkość wydruku, fotograficzne na jakość i odwzorowanie kolorów. Jeżeli chodzi o wielkość wydruków, to firmy z sektora CAD/GIS najczęściej posługują się formatem A0 i mniejszymi, które obsługiwane są przez większość modeli drukarek wielkoformatowych Canon. Większe formaty są najczęściej stosowane przez agencje reklamowe i graficzne, które tworzą bardzo zróżnicowane projekty od druku zdjęć po banery reklamowe i wydruki niestandardowe na potrzeby instalacji reklamowych lub artystycznych.

Szybkość bez kompromisów

Jeżeli chodzi o szybkość wydruku to firmy z obu sektorów poszukują rozwiązań, które zapewnią im nieprzerwaną pracę nawet w sytuacji dużej ilości zleceń. Firmy budowlane lub biura architektoniczne z uwagi na mniejsze wymagania w zakresie jakości wydruku mogą wybrać urządzenia o mniejszej liczbie kolorów. Drukarki 8- i 12-kolorowe lepiej sprawdzą się w przypadku bogatych w szczegóły i barwy zdjęć i grafik. Technologie stosowane przez Canon pozwalają na szybkie drukowanie nawet w przypadku urządzeń 12-kolorowych (do 15,2 m2/h przy standardowych ustawieniach).

„5”

Drukarki 5-kolorowe dostępne w ofercie Canona, w zależności od modelu oferują wielkość wydruku od 17” do 44”. Paleta dostępnych kolorów to CMYK poszerzona o czernie. Sprawdzają się one idealnie do wydruku skomplikowanych projektów technicznych i architektonicznych. Przykładowo urządzenie iPF510 umożliwia wydruk w formacie A2 w zaledwie 21 sekund (w trybie szybkim) a najbardziej zaawansowana drukarka w tym segmencie iPF825 tworzy wydruki A0 w trybie roboczym w 45 sekund, a w formacie A1 w 24 sekundy.

„8”

Urządzenia drukujące w 8 i 12 kolorowych przeznaczone są głównie dla sektora Graphic Arts czyli np. zakładów fotograficznych i profesjonalnych fotografów, galerii wystawienniczych i rysowników. Wydruki na urządzeniach 8 i 12 kolorowych charakteryzują się szeroką gamą kolorów, bardzo dobrą gradacją i intensywnymi głębokimi czerniami. Modele 8-kolorowe oferują dużą szybkość wydruku przy zachowaniu bardzo dobrej jakości. Idealnie sprawdzają się w przypadku druku wewnętrznego, fotograficznego i próbnego. W ofercie znajdują się maszyny drukujące w wymiarach od 24” do 60” a zastosowana gama kolorów to MBK, BK, PC, C, PM, M, Y, GY.

czy „12” kolorów?

Maszyny 12-kolorowe, to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia w ofercie Canona, które oferują najwyższą jakość wydruku. Mogą drukować w rozmiarach od 17” do 60” i są stworzone do tworzenia wydruków próbnych, drukowania fotografii i grafiki artystycznej. Oprócz kolorów dostępnych w wersjach 8-kolorowych, posiadają paletę barw RGB i dodatkowy odcień szarości, który sprawia, że fotografie zyskują niespotykany stopień nasycenia barw. Zalety urządzeń docenią przede wszystkim rysownicy, fotografowie oraz drukarnie i biura projektowe do tworzenia wydruków próbnych.

Znaczenie druku: Clive Booth