Canon mecenasem wystawy „Mandale” Dariusza Latochy

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 kwietnia w Galerii Obok ZPAF przy ul. Plac Zamkowy 8.

Dariusz Latocha to jeden z najzdolniejszych fotografów młodego pokolenia, od 2010 roku asystent legendarnego Ryszarda Hotowitza. Jego autorska kolekcja pt. „Mandale” to zestaw 10 fotografii wykonanych na szkle i oprawionych w podświetlane ramy. Obrazy nawiązują na poziomie formy i znaczenia do pierwowzorów pochodzących z buddyzmu tantrycznego. Tradycyjna buddyjska mandala to harmonijne połączenie koła i kwadratu symbolizujących równowagę między tym, co transcendentne, a tym co doczesne. Na szczególną uwagę zasługuje technika realizacji całego cyklu. Dzięki prezentacji zdjęć w lightboxach umieszczonych w zaciemnionym wnętrzu galerii, osiągnięto bardzo silny efekt iluminacji podnoszącej dodatkowo wrażenie dotyku transcendencji. Wszystkie prace wykonano aparatami Canon EOS System.

[…] - cytat D. Lachoty na temat genezy cyklu, sposobu realizacji zdjęć, etc.

Firma Canon, która jest mecenasem wystawy przygotowała fotografie na szkle przy użyciu maszyny Océ Arizona 480 GT. Ploter zapewnia fotograficzną jakość obrazu na sztywnych i elastycznych nośnikach, dzięki czemu idealnie sprawdza się w wielu zastosowaniach, m.in. w grafice reklamowej czy podczas wydruku zdjęć.

- Canon od lat wspiera utalentowanych fotografów na całym świecie. Towarzyszymy im na wszystkich etapach procesu twórczego: od momentu zrobienia zdjęcia, aż po wydruk. Tak było w także w przypadku Dariusza Latochy. Niesamowite efekty jego zdjęć to połączenie ogromnego talentu, nieszablonowego myślenia o fotografii i zaawansowanej technologii przetwarzania obrazu. Dzięki ploterowi Océ Arizona 480 GT zdjęcia drukowane na szkle zyskały niesamowity charakter i klimat - mówi Rafał Osiekowicz z firmy Canon Polska.

Partnerem wystawy jest Tkalnia Obrazu Patronami medialnymi są: fotopolis.pl, fotografiakolekcjonerska.pl, artinfo.pl.

Wywiad z Darkiem Latochą