Jak klienci mogą zwiększyć efektywność personalizacji?

Canon EXPO 2015

Sprzedawcy działający we współczesnym, wielokanałowym środowisku skupiającym się na danych często przyjmują bardzo entuzjastyczne podejście do komunikacji z klientem. Czy można im się dziwić?

Mając do dyspozycji duże zasoby informacyjne o klientach oraz szeroką gamą kanałów cyfrowych, za pośrednictwem których łączą się z docelowymi odbiorcami, sprzedawcy w naturalny sposób starają się badać wszystkie możliwe kierunki, aby poprawiać efektywność i wydajność swoich kampanii.

Jednak okazuje się, że wielu klientów nie reaguje na nie, nawet po spersonalizowaniu przekazu. Dostawcy usług druku mogą skorzystać na zmianie postrzegania aktywności marketingowych, oferując klientom bardziej subtelną personalizację komunikatów - która nadal przykuwa uwagę, ale nie przytłacza odbiorcy.

Inne podejście

Potencjał drzemiący w personalizacji jeszcze nigdy nie był tak wielki. 94% firm w branży cyfrowego marketingu zgadza się, że personalizacja jest kluczowym elementem w osiąganiu sukcesu teraz i w przyszłości1. Ten potencjał wynika z faktu, że można pozyskiwać szczegółowe dane osobowe (w ramach obowiązujących przepisów) w celu tworzenia wysoce ukierunkowanych, indywidualnych rozwiązań dla klientów.

Niemniej takie podejście może zadziałać tylko wtedy, gdy zostanie efektywnie wdrożone, ponieważ opracowanie rozwiązania w pełni zindywidualizowanego i wywierającego wrażenie na kliencie wymaga namysłu i finezji. W tym kontekście nie istnieje „jedno uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich”.

Zatem warto zachęcać klientów do bardziej kreatywnego myślenia podczas opracowywania spersonalizowanych przekazów i przeprowadzenia działań wykraczających poza proste wysłanie tej samej oferty w wiadomości e-mail, tekstowej i w liście do danej osoby. Taka jednokierunkowa transmisja, pomimo swoistej personalizacji, cierpi na brak autentycznych elementów osobistych, które wywierają pozytywny wpływ na odbiorcę i sprawiają, że czuje się wyjątkowy.

Współczesny klient oczekuje, że firmy będą okazywać, że cenią swoich klientów, rozumieją ich i znają ich osobiste zainteresowania. Jeśli tak się stanie, klient z większym prawdopodobieństwem zareaguje na przekaz i zaangażuje się w dwukierunkowy dialog, który umacnia relację z daną marką.

Osobiste elementy w druku

Okazuje się, że zamiast podejścia rozproszonego, wykorzystującego marketing wielokanałowy i łączony, dzisiaj prostsze środki mogą zapewnić większą skuteczność. Z pomocą przychodzi druk spersonalizowany. Druk w połączeniu z innymi środkami przekazu może stać się narzędziem łączącym kanały online i offline, wywołującym oczekiwaną, wymierną reakcję.

Dostawcy usług druku mogą współpracować z klientami, aby opracowywać metody wykorzystania druku w bardziej spersonalizowany sposób, działając w oparciu o informacje o klientach końcowych, np. historii zakupów i preferencjach dotyczących produktów. Zamiast wysyłać standardową wiadomość e-mail promującą nową obniżkę, można zasugerować klientowi wysłanie spersonalizowanego listu od wysoko postawionej osoby z firmy (np. prezesa) z podziękowaniem za ostatnie zamówienie i zaproszeniem do skorzystania z bonu zniżkowego przy kolejnym zakupie.

Następnie dostawca usług druku, w ramach zintegrowanego podejścia, może doradzić (lub ułatwić, jeśli istnieje taka możliwość) wysłanie uzupełniającej wiadomości e-mail odnoszącej się do listu, w której zaprosi się klienta do wykorzystania bonu przy zakupie produktu dobranego w oparciu o osobisty gust klienta. W ten sposób klient nie jest już tylko kolejnym odbiorcą masowej promocji – staje się klientem, którego dana marka ceni i chce zatrzymać.

Zachęcając klientów do głębszego myślenia o swoich odbiorcach, dostawcy usług druku okazują swój profesjonalizm w zakresie komunikacji marketingowej, jednocześnie uwydatniając potencjał drzemiący w druku.1 Econsultancy - Realities of Online Personalisation Report (Econsultancy – Raport dotyczący realiów personalizacji w Internecie), 2013

Odbierz swój egzemplarz!

Zarejestruj się, aby otrzymać drukowany lub elektroniczny egzemplarz magazynu Think Digital.