Przyszłość druku cyfrowego

Branża poligraficzna zmienia się pod wpływem druku cyfrowego. Dowiedz się, w jaki sposób firma Canon wspiera dostawców usług druku, którzy widzą w tym szansę na rozwój.

Prepare for a digital print future

Sektor druku zmienia się szybko, a każdy dzień przynosi nowe możliwości. Kiedyś wydawało się, że rozwój komunikacji cyfrowej, będzie oznaczał koniec epoki druku. Tymczasem stało się inaczej - druk nie tylko przetrwał tę walkę, ale również zyskał również nowe miejsce w pantoeonie narzędzi komunikacji.

Rzeczywiście druk jest teraz medium, które pozwala markom się wyróżnić i budować dotarcie. Rosnące zainteresowanie personalizacją i drukiem niestandardowym dodatkowo zwiększa jego popularność .

Druk cyfrowy zmienia sektor druku i wydaje się, że w ciągu nadchodzących miesięcy i lat będzie coraz więcej nabywców usług druku, a dostawcy tych usług zrozumieją, że druk cyfrowy stał się praktyczną i często pożądaną alternatywą dla druku offsetowego. Przez ostatnich sześć lat firma Canon inwestowała w badania rynku, aby pomóc firmom drukarskim zrozumieć zachodzące w nim zmiany i zidentyfikować pojawiajace się szanse.

Potencjalne korzyści

Dla klientów – zarówno indywidualnych, jak i biznesowych – druk cyfrowy często kojarzy się z wygodą. Mogą zlecać zadania druku cyfrowego przez Internet w dowolnym czasie i miejscu. Mają przy tym swobodę w wyborze odpowiednich parametrów, takich jak dokładny rozmiar i typ czcionki, zastosowanie interlinii itd. Później mogą zlecić wydrukowanie, wykończenie, a nawet dostarczenie materiałów w terminie, który byłby nieosiągalny w odchodzącej epoce formularzy zamówień i kolejek zadań offsetowych.

Przekonanie, że druk cyfrowy nie jest w stanie dostarczyć klientom satysfakcjonującej jakości przestało mieć cokolwiek wspólnego z prawdą. Technologia cyfrowa rozwinęła się do stopnia, że dzisiejsze możliwości obróbki końcowej druku i cała paleta zaawansowanych funkcjonalności są porównywalne z offsetowymi alternatywami. W połączeniu z całą gamą papierów, z których korzysta obecnie większość wiodących firm z sektora druku cyfrowego, efekt końcowy rzeczywiście rodzi zadowolenie.

Ponadto coraz większa liczba klientów korzysta z druku cyfrowego ze względu na możliwość personalizacji i druku danych zmiennych. Firmy mogą wykorzystywać informacje o wcześniejszych zakupach, aby uzyskiwać dane demograficzne, a nawet precyzyjną lokalizację w celu dostarczania ściśle dopasowanych materiałów drukowanych. Dzięki temu marketing jest bardziej precyzyjny i znacząco zwiększa współczynnik odpowiedzi. Wielu sprzedawców detalicznych zakończyło z sukcesem kampanie polegające na dostarczeniu klientom kuponów z kodami rabatowymi, które zostały dopasowane do nawyków zakupowych konkretnych osób.

Ale nie tylko klienci końcowi są beneficjentami tych zmian - również drukarnie czy agencje reklamowe mogą na tym skorzystać przez obniżenie kosztów swojej działalności. Realizacja mniejszych nakładów zwiększa opłacalność dzięki ograniczeniu stanów magazynowych, redukcji zapasów, kosztów wynajmu i ilości odpadów.

Pierwsze kroki

Jak można stać się częścią rewolucji druku cyfrowego? Pierwszym krokiem jest szybkie działanie. Konkurenci zauważyli tę szansę i promują potencjał rozwiązań cyfrowych wśród klientów. Co więcej, obserwujemy nowy rodzaj firm drukarskich, które zajmują się wyłącznie drukiem cyfrowym i zdobywają udział w rynku w tym obszarze.

W dalszej kolejności należałoby się zastanowić, które spośród zastosowań druku cyfrowego najlepiej wpisują się w profil działalności Twoich klientów i które spośród nich mają największy potencjał rozwoju. W tym kontekście warto zastanowić się nad takimi kierunkami jak: druk transakcyjny, druk książek w niskich nakładach czy włączenie do swojej oferty usług druku na żądanie lub druku przez Internet.

Rozwijając nowy model biznesowy dobrze byłoby również porozmawiać z istniejącymi lub potencjalnymi partnerami i zebrać jak najwięcej informacji. Dostawcy usług druku muszą odpowiedzieć sobie na ważne pytania i podjąć ważne decyzje, jednak należy pamiętać, że wiążą się one z szansą, której nie można dłużej ignorować.

Odbierz swój egzemplarz!

Zarejestruj się, aby otrzymać drukowany lub elektroniczny egzemplarz magazynu Think Digital.