Przyszłość przemysłu pod znakiem druku cyfrowego

Branża druku cyfrowego rozwija się dynamicznie. Towarzyszy temu pojawienie się innowacyjnych zastosowań, które nie tylko wzbudzają zainteresowanie klientów, ale też pomagają generować wyższe przychody.

Przywołując druk cyfrowy, większość ludzi myśli o materiałach marketingowych, takich jak plakaty, ulotki i materiały promocyjne wykorzystywane w punktach sprzedaży. Niewielu myśli o potencjale jego zastosowania w przypadku firm z sektora produkcyjnego. Druku cyfrowy rozwija się bardzo szybko i umożliwia patrzącym perspektywicznie producentom przyciąganie klientów i osiąganie większych zysków.

Spersonalizowany druk cyfrowy i druk zmiennych danych zapewniają producentom wiele możliwości. Jest też wiele firm, które wykorzystują druk cyfrowy do produkcji wzorów lub produktów, takich jak podłogi i blaty ozdobione grafiką, w celu spełnienia indywidualnych potrzeb klientów. Niektórzy producenci idą jeszcze dalej i nanoszą obrazy klientów na płyty ceramiczne z rurami miedzianymi, dzięki czemu kaloryfery przestają być mało estetycznym elementem wystroju wnętrz.

Jednak na zastosowaniach dekoracyjnych sprawa się nie kończy. Druk cyfrowy zastępuje tradycyjny druk sitowy na elementach produktów i maszyn, takich jak wskaźniki i panele przełączników. Podobnie w przypadku powłok samochodowych – winylowe powłoki na samochodach, takich jak taksówki, stanowią bardzo mobilne i widoczne narzędzia promocyjne. Ta sama technologia zaczyna być używana także w procesie produkcji mebli.

Możliwości dla biznesu

Takie kreatywne zastosowania to dopiero początek. Apetyt na większą personalizację napędza popyt, a także zapotrzebowanie na elastyczność i kontrolę kosztów.

Firmy nie muszą już ograniczać się do druku wielkonakładowego, aby zlecenie było opłacalne. Druk cyfrowy pozwala drukarniom uzyskać znacznie większą elastyczność i możliwość reagowania. Serie druku mogą być krótsze, a wzory często zmieniane lub całkowicie dostosowywane w ramach szerokiej gamy materiałów. Co więcej, nie odbywa się to kosztem jakości, ponieważ zakres opcji druku cyfrowego i wykończeń jest porównywalny do analogowych alternatyw.

Druk cyfrowy może odgrywać ważną rolę w produkcji. Umożliwia stosowanie całej gamy nowych podłoży, nośników i materiałów, które dostawcy usług druku mogą wykorzystywać do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Granice kreatywności wyznacza wyobraźnia.

Odbierz swój egzemplarz!

Zarejestruj się, aby otrzymać drukowany lub elektroniczny egzemplarz magazynu Think Digital.