Firma Trykkpartner wykorzystuje swoje cyfrowe możliwości

trykkpartner
trykkpartner

  • Firma: Trykkpartner
  • Rok założenia: 1992
  • Siedziba: Trondheim, Norwegia
  • Usługi: druk komercyjny, np. spersonalizowanych broszur na potrzeby rynku nieruchomości, materiałów reklamowych i promocyjnych, papeterii i materiałów wielkoformatowych
  • Witryna: http://www.trykkpartner.no/

Wprowadzenie

Komercyjna drukarnia Trykkpartner z siedzibą w norweskim Trondheim została założona w 1992 r. Podstawą jej działalności była produkcja terminarzy i osobistych organizerów. Firma ma duże doświadczenie w zakresie druku offsetowego, ale też jako jedna z pierwszych zdecydowała się na wykorzystanie technologii druku cyfrowego, zakładając w roku 2000 własny oddział: Digital Partner.

Mimo przez niemal dwie dekady zarząd nie mogł znaleźć partnera biznesowego, który dostarczyłby firmie odpowiedniego wsparcia w postaci technologii i usług. Wprawdzie dochody Trykkpartner z tytułu zamówień na druk cyfrowy wzrosły z 2% w 1992 r. do 15% w 2011 r., jednak firmie zależało na osiągnięciu znaczącego wzrostu dzięki inwestycjom w ten obszar działalności. 

W 2011 r. firma znalazła odpowiedniego partnera: firmę Canon. Dzięki współpracy obu firm udało się opracować nową strategię, której celem było włączenie do oferty firmy wysokiej jakości spersonalizowanych broszur, a także innych wydruków promocyjnych w kolorze na potrzeby rynku nieruchomości. Pierwszym etapem rozwoju był zakup kolorowego systemu do druku cyfrowego firmy Canon. Wyjątkowa wydajność tego urządzenia skłoniła firmę do zakupu czterech kolejnych urządzeń i umożliwiła pełną integrację linii produkcji cyfrowej i offsetowej firmy. 

Dzięki usługom doradczym oferowanym w ramach programu Essential Business Builder Program i warsztatom „Selling Digital Print” dostarczanym przez Canon, inwestycja przełożyła się na 100-procentowy wzrost dochodów z druku cyfrowego w ciągu trzech lat, a łączny dochód wzrósł o kolejnych 5%. Obroty rzędu 12–18 mln USD sprawiły, że firma Trykkpartner stała się – przy wsparciu firmy Canon – czołową drukarnią komercyjną w norweskim regionie Trøndelag.

Wyzwanie

Pierwotnie większość dochodów firmy Trykkpartner pochodziła z wielkonakładowego druku terminarzy i osobistych organizerów, a także z rynku druku transakcyjnego. Większość materiałów była drukowana na offsetowych liniach produkcyjnych firmy. 

Firma dość wcześnie zainwestowała w technologię druku cyfrowego. Kupiła sporo urządzeń, w tym dwa urządzenia Océ VarioPrint do monochromatycznego druku dokumentów transakcyjnych. Mimo że dochody z druku cyfrowego stopniowo rosły – z 2% łącznych dochodów w 1992 r. do 10–15% w roku 2000 – właściciele, Ivar Moe (zaczął pracę w firmie w 1997 r. jako dyrektor generalny) i Stig Pedersen (dołączył do zespołu w roku 2000 jako prezes firmy), szukali odpowiedniego partnera, który zaoferowałby kompleksowy pakiet umożliwiający firmie rozwój działalności związanej z drukiem cyfrowym.

– Wiedzieliśmy, że firma stoi przed ważnym wyborem – mówi Ivar Moe z Trykkpartner. – Mieliśmy problemy z malejącą wielkością zleceń, zapotrzebowaniem rynku na druk niskonakładowy i coraz krótszym czasem realizacji zleceń. Dodatkowo musieliśmy zróżnicować naszą ofertę, rozszerzając ją o zastosowania zapewniające wartość dodaną, w celu pozyskania nowych klientów. Wszystko wskazywało, że odpowiednim rozwiązaniem będzie cyfrowy druk w kolorze, który wprawdzie nie był nam obcy, ale w początkowej fazie stwarzał problemy i potrzebowaliśmy wsparcia.

Nasze początki w dziedzinie druku cyfrowego przyniosły kilka niepowodzeń. – Zainwestowaliśmy w różne rozwiązania do druku cyfrowego, ale żadne z nich nie spełniło naszych oczekiwań co do jakości, niezawodności i elastyczności – wyjaśnia Moe. W przypadku zastosowań komercyjnych druk cyfrowy musi charakteryzować się wysoką jakością obrazu, ponieważ klienci są przyzwyczajeni do wysokiego standardu druku offsetowego. Niestety, te urządzenia się do tego nie nadawały.

Jednym z głównych problemów technicznych było niewłaściwe wyrównanie papieru, które powodowało nieustanne blokowanie się nośników. – Jeśli nasz wyspecjalizowany oddział druku cyfrowego miał odnieść sukces, potrzebna była integracja z już działającą offsetową linią produkcyjną. Oba systemy miały się uzupełniać tak, aby można było bez problemu przełączać się między zadaniami i drukować w obu technologiach jednocześnie – kontynuuje Moe. Zależało to od możliwości podawania papieru o tej samej jakości na obu liniach. Jednak urządzenia, w które zainwestowaliśmy poprzednio, nie umożliwiały nam tego, a dostawcy, z którymi współpracowaliśmy, nie oferowali odpowiedniego wsparcia technicznego.

Rozwiązanie

Dotychczasowa współpraca Trykkpartner z firmą Canon – obejmująca zakup urządzeń Océ - rozciągnęła się także na pomoc w opracowaniu planu rozwoju drukarni cyfrowej, który pozwoliłby zadbać o przyszłość firmy. – Skuteczna praca urządzeń Océ VarioPrint oraz dostępne wsparcie techniczne i serwisowe przywróciły nam wiarę w druk cyfrowy, więc umówiliśmy się na spotkanie z przedstawicielami firmy Canon.

Omawiając nową strategię biznesową z firmą Trykkpartner, firma Canon wskazała kilka możliwości rozwoju. Istniało duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości druk w kolorze, np. niskonakładowy druk spersonalizowanych broszur na potrzeby rynku nieruchomości. Ponadto, mając odpowiednie moce przerobowe i niezawodne rozwiązania produkcyjne, można było obsłużyć druk offsetowy, zarówno w obrębie tej branży, jak i poza nią. 

– Firma Canon pokazała nam, jak możemy wykorzystać te możliwości dzięki urządzeniu imagePRESS C7010VP. System Canon spełniał nasze oczekiwania co do jakości druki i konkurencyjnego tempa realizacji zleceń, a dodatkowo pozwalał nam na obsługę tych samych mediów, które wykorzystywaliśmy w druku offsetowym – wyjaśnia Moe. – Ponadto zrozumieliśmy, że dostępne opcje finishingu zakupionego urządzenia umożliwiają nam tworzenie produktów o niezwykle wysokiej jakości, które robią wrażenie na klientach.. Było to bardzo wydajne, a jednocześnie ekonomiczne urządzenie – charakteryzujące się konkurencyjnym kosztem wydruku strony – które mogło przyspieszyć rozwój naszej firmy.

Rezultaty 

Po zainwestowaniu w urządzenie imagePRESS C7010VP w 2011 r. firma Trykkpartner była tak zadowolona z jego bezproblemowej integracji z offsetową linią produkcyjną i z możliwości realizacji celów określonych w nowej strategii, że kupiła kolejne cztery urządzenia imagePRESS C6010. Dziś wszystkie zlecenia druku cyfrowego realizowane przez firmę Trykkpartner są obsługiwane przez urządzenia firmy Canon. Łącznie drukują około 10 mln stron formatu A4 rocznie, co stanowi 110-procentowy wzrost całkowitej liczby drukowanych stron. 

Zgodnie z przewidywaniami firma wypracowała stabilny dochód pochodzący z produkcji materiałów na potrzeby rynku nieruchomości i nadal otrzymuje dodatkowe zlecenia na komercyjny druk offsetowy. Ponadto firma zastąpiła dotychczasowe urządzenie Océ VarioPrint modelem 6160 w celu poprawy wydajności druku transakcyjnego na potrzeby banków i firm ubezpieczeniowych. Ostatnio firma zainwestowała też w drukarkę wielkokoformatową Canon imagePROGRAF iPF9400 do obsługi dodatkowej produkcji materiałów reklamowych i promocyjnych.

Moe dodaje:

Druk cyfrowy dał nam nowe życie. Jakość druku jest bardzo dobra. Nasi dotychczasowi klienci nie widzą różnicy między drukiem cyfrowym i offsetowym. Ponadto rozszerzyliśmy działalność i weszliśmy na nowe rynki. Poczynione inwestycje zwiększyły dochody z druku cyfrowego o 100% w ciągu trzech lat. Dziś stanowią one 30% naszej działalności. Koszt druku strony spadł w sumie o 10%. Technologie firmy Canon pozwalają nam prowadzić firmę w rentowną przyszłość. Udało nam się również zmniejszyć liczbę godzin pracy o 25%. Uwolnione w ten sposób zasoby możemy efektywnie wykorzystywać w innych obszarach działalności.


Moe podkreśla też znaczenie dostawcy, który pełni funkcję doradcy:

Firma Canonprzyczyniła się do naszych sukcesów. Przez całą dobę służy radą, inspiruje i zapewnia potrzebną wiedzę w zakresie optymalnego wykorzystania potencjału dostępnych technologii. Udział w warsztatach „Selling Digital Print” dostarczył nam bezcennych informacji o produkcji, sprzedaży i promocji druku cyfrowego, a także o sposobie podtrzymania rozwoju firmy. Jesteśmy przekonani, że dzięki firmie Canon będziemy nadal rozwijać naszą działalność.


Odbierz swój egzemplarz!

Zarejestruj się, aby otrzymać drukowany lub elektroniczny egzemplarz magazynu Think Digital.