Technologie cyfrowe motorem napędowym ekspansji na rynek norweski

Digital technology drives expansion into Norwegian market
Digital technology drives expansion into Norwegian market

  • Firma: Parajett
  • Rok założenia: 1906
  • Lokalizacja: Landskrona, Szwecja
  • Usługi: druk transakcyjny, mailing bezpośredni, druk transakcyjno-promocyjny, produkty promocyjne
  • Strona internetowa: www.parajett.se

Wprowadzenie

Szwedzki dostawca usług druku Parajett tworzy spersonalizowane materiały do mailingu bezpośredniego dla nowoczesnych organizacji z branży IT, a także druki transakcyjne i rozliczeniowe dla podmiotów administracji państwowej, firm finansowych i instytucji użyteczności publicznej.

Podstawą rozwoju i sukcesów Parajettu na tych rynkach jest kompleksowy, w pełni zautomatyzowany obieg pracy związany z realizacją druku cyfrowego. Ciągłe inwestycje firmy Parajett w technologie druku i oprogramowanie firmy Canon, pozwoliły na rozwój firmy i pomogły jej zdobyć pozycję regionalnego lidera w sektorze druku transakcyjnego i mailingu bezpośredniego.

Technologia druku cyfrowego jest kluczem do sukcesu firmy Parajett. Flota urządzeń firmy Parajett obejmuje maszyny offsetowych, na których powstaje większość z dwóch milionów wydruków A4 produkowanych przez Parajett każdego roku. Jednak to urządzenia Canon i dedykowane oprogramowanie są podstawą oferty w zakresie druku danych zmiennych (VDP). — Technologie cyfrowe pozwalają nam spełniać wszystkie wymagania związane z kompleksową produkcją materiałów do mailingu — od przetwarzania danych i obsługi zamówień po druk i wysyłkę — wyjaśnia Per-Anders Olsson, zastępca dyrektora w Parajett.

Dostarczane przez firmę Canon oprogramowanie GMC Inspire jest używane do projektowania i tworzenia firmowych plików danych zmiennych i zapewnia prawidłowe wprowadzanie danych do dokumentów pod kątem personalizacji i obsługi wersji materiałów do marketingu bezpośredniego. — System przepływu pracy PRISMAproduction jest sercem naszej firmy — dodaje Olsson. — Zapewnia on zintegrowaną kontrolę nad drukiem cyfrowym i offsetowym, dzięki czemu jesteśmy drukarnią prawdziwie hybrydową.

Wyzwanie

W 2011 r. Parajett zwrócił się do firmy Canon w sprawie zakupu cyfrowej maszyny drukarskiej na arkusze cięte. Miała służyć do wykonywania mniejszych zleceń mailingu bezpośredniego i przedruków, których tworzenie na pozostałych urządzeniach produkcyjnych było nieopłacalne. Chodziło o maszynę, którą bez problemu można zintegrować z istniejącym obiegiem pracy PRISMAproduction, obejmującym urządzenia Océ VarioStream i Océ DemandStream oraz rozszerzenie IDPS (Intelligent Printer Data Stream) umożliwiające płynne przestawianie się między produkcją druków transakcyjnych i materiałów do mailingu bezpośredniego.

Rozwiązanie

Firma Parajett wybrała imagePRESS C6010VPS firmy Canon i w ciągu miesiąca od instalacji urządzenie produkowało ponad 300 000 stron miesięcznie.

Wszechstronność maszyny imagePRESS jest dla nas bezcenna — mówi Olsson. — Znakomicie nadaje się ona do mniejszych zleceń, na przykład do specjalnych materiałów mailingowych, takich jak pocztówki, ponieważ umożliwia ekonomiczną produkcję znakomitej jakości wydruków w bardzo małych nakładach. Idealnie sprawdza się również jako urządzenie zapasowe oraz w operacjach wykończeniowych i zapewnia minimalizację przestojów. Natomiast w oprogramowaniu PRISMAproduction możemy jednym kliknięciem przełączać się między różnymi zadaniami i rodzajami wydruków. Wysoka wydajność i niezawodność tej maszyny zrobiły na nas tak duże wrażenie, że postanowiliśmy kupić jeszcze jedną. Obecnie wytwarzamy niemal milion stron formatu A4 miesięcznie w dwóch urządzeniach

Ponadto firma Parajett wzbogaciła zasoby sprzętowe o Océ VarioPrint 6160, co według Olssona było naturalną koleją rzeczy: — Model VarioPrint 6160 to kolejny krok naprzód. Jesteśmy zachwyceni szybkością tej maszyny. Obecnie produkujemy ponad 1,5 miliona czarno-białych stron A4 miesięcznie! Możemy zaproponować klientom rozwiązanie druku na czystym papierze (white paper solution), które umożliwia prowadzenie skonsolidowanej i efektywnej komunikacji z klientami.

Jak mówi Olsson, rozwiązanie druku na czystym papierze jest ważnym elementem oferty firmy, zwłaszcza na rynku szwedzkim. — W Szwecji opłaty pocztowe są bardzo wysokie, dlatego chcieliśmy pomóc klientom w obniżeniu kosztów. Jednocześnie zależało nam na obniżeniu własnych kosztów produkcji. Ponieważ stosujemy kompleksowy, cyfrowy obieg pracy, jesteśmy w stanie przy użyciu modelu do druku na czystym arkuszu zmniejszyć liczbę dokumentów, które nasi klienci muszą wysyłać do swoich odbiorców. Jesteśmy bardzo chwaleni za efektywne wykorzystanie możliwości druku i zwiększenie jego wartości.

Osiągnięcia

W 2014 r. firma Parajett przejęła dostawcę usług druku Andvord Grafisk AS w Oslo, co umożliwiło rozpoczęcie produkcji bezpośrednio w stolicy Norwegii. Transakcja przyczyniła się do imponującego wzrostu obrotów, które niemal się podwoiły z 27 mln euro w 2012 r. do 47 mln euro w 2014 r.

Ta inwestycja znakomicie pokazuje zarówno możliwości technologii druku cyfrowego, jak i nasz rozwój w ostatnich latach. Istotnym katalizatorem tych osiągnięć były rozwiązania firmy Canon i wsparcie z jej strony.

— podsumowuje Olsson. — Z ogromną starannością stworzyliśmy nasz kompleksowy model działalności, który znakomicie sprawdza się na tych rynkach i niecierpliwie czekamy na to, co przyniesie przyszłość.

Odbierz swój egzemplarz!

Zarejestruj się, aby otrzymać drukowany lub elektroniczny egzemplarz magazynu Think Digital.