The EOS 5D Mark IV captures a wedding in low light

Jeff Ascough

Idealny mariaż

Jeff Ascough
Jeff Ascough

Ambasador


Uznany fotograf ślubny i Ambasador firmy Canon - Jeff Ascough, oraz jego żona i partnerka w wykonywaniu zdjęć - Sarah, pokazują, w jaki sposób połączenie istotnych udoskonaleń technicznych w aparacie EOS 5D Mark IV pomogło im obrać nowe i bardziej fascynujące podejście do fotografii ślubnej.

Oczy Jeffa i Sary Ascoughów są czułe na szczegóły. Wielokrotnie nagradzany duet fotografów z Wielkiej Brytanii zdobył godną pozazdroszczenia reputację na całym świecie dzięki wyjątkowo pięknym obrazom, pełnym szczegółów i uchwyconym okiem reportera.

Gdy nadarzyła się okazja, aby wypróbować przedprodukcyjny egzemplarz modelu 5D Mark IV podczas niedawnego wesela w Rumunii, Jeff i Sarah byli niezwykle ciekawi, o ile lepsze będą pliki cyfrowe rejestrowane przez nową, 30,4-megapikselową matrycę CMOS. Czy będą wystarczająco dobre, aby zrezygnowali z solidnych aparatów 5D Mark III i 6D? Potrzebowali około minuty, aby zrozumieć, że podstawowe zasady dotyczące plików RAW zostały dokładnie przepisane...

– Pliki były zadziwiające – przyznaje Jeff. – Gdy po raz pierwszy oglądałem obrazy na ekranie, Sarah pomyślała, że już je obrobiłem. Pliki JPEG były prawie doskonałe. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego w ogóle warto rejestrować pliki RAW, skoro pliki JPEG są tak dobre. Odcienie skóry są przepiękne, gradacja od górnych jasnych obszarów do skrajnych jasnych obszarów jest znacznie płynniejsza i mogę uchwycić znacznie więcej szczegółów, zanim szumy staną się kłopotliwie. Zakres dynamiczny jest znacznie lepszy.


Wyzwania dotyczące oświetlenia

Podczas tego wesela Jeff używał aparatu w bardzo zmiennym i kontrastowym oświetleniu. W 38-stopniowym upale była to sytuacja, która wystawiłaby na próbę najdoskonalszego fotografa, nie mówiąc o sprzęcie.

– Warunki oświetleniowe było bardzo trudne – wspomina. – Sarah i ja fotografowaliśmy pod słońce przez znaczną część dnia. Skutkiem fotografowania uroczystości pod światło był silny efekt flary i rzeczywisty brak kontrastu. Od razu uderzyło mnie to, że aparat EOS 5D Mark IV, zwłaszcza z nowym obiektywem EF 24-105mm f/4L IS II USM, doskonale radzi sobie z efektem flary. To natychmiast dodało mi pewności siebie.

Sarah także była pod dużym wrażeniem działania aparatu. – Nie jestem zaawansowanym technicznie fotografem – przyznaje. – Potrzebuję aparatu, który uchwyci to, co chcę, w odpowiednim momencie. Jeff dostraja aparaty do naszego stylu fotografowania, dzięki czemu mam wystarczająco dużo czasu na uwiecznianie wyjątkowych chwil.

– Dostrzegam ogromną różnicę w regulacji ostrości, zwłaszcza w słabym oświetleniu. O ile aparat 6D może mieć kłopoty i potrzebować chwili, aby uzyskać ostry obraz, o tyle aparat 5D Mark IV błyskawicznie blokował ostrość i utrzymywał ją pomimo ruchu gości weselnych. Moim zdaniem to fantastyczna zaleta.

– Aparat EOS 5D Mark IV I natychmiast okazał się bardzo przystępny. Nie był ani zbyt duży, ani zbyt ciężki. Przyzwyczaiłem się do pracy z aparatem EOS 6D, ale już teraz widzę, że zamienię go na nowy model tak szybko, jak to możliwe.

Nowy obiektyw zrobił na Jeffie takie samo wrażenie jak aparat. To doskonała para dla fotografa ślubnego. – Sam obiektyw to fenomenalny sprzęt – mówi z entuzjazmem. – Jest o wiele lepszy od poprzedniego modelu. Różnica jest niewiarygodna.

– Zleceniodawcy sesji ślubnych proszą o wydłużenie czasu fotografowania i zwiększenie liczby zdjęć, dlatego staramy się ograniczyć ilość zabieranego sprzętu do bezwzględnego minimum. Obiektywy zmiennoogniskowe są doskonałe, ale jednym z problemów jest to, że pod koniec dnia zaczyna brakować użytecznej czułości ISO, więc trzeba mieć obiektywy stałoogniskowe na takie sytuacje. Dzięki znacznie wyższej efektywności czułości ISO aparatu 5D Mark IV otrzymujemy w przybliżeniu dodatkowy stopień. To kluczowa zaleta podczas zdjęć obiektywem f/4. Dzięki temu jeden obiektyw wystarczy na cały dzień, chyba że chcesz uzyskać efekt małej głębi ostrości. Jestem teraz na etapie, na którym do wykonania zadania wystarczy mi tylko jeden aparat i obiektyw. Dzięki temu mogę bardziej skupić się na tym, co robię, bez konieczności ciągłego zmieniania obiektywów. Mam pewność, że rezultaty będą dobre za każdym razem. Stabilizacja jest wyjątkowa, a ostrość wyznacza nowy poziom.

"Jest o wiele lepszy od poprzedniego modelu. Różnica jest niewiarygodna."

Odkrywanie nowych możliwości

Według Jeffa jedynym sposobem na właściwe porównanie 5D Mark IV i 5D Mark III było wyłączenie wszystkich funkcji. – Aby porównanie było możliwe, trzeba wyłączyć wszystkie automatyczne korekty, cyfrowy optymalizator obiektywu i wszystkie inne ulepszenia. Ten aparat to bez dwóch zdań znaczny krok do przodu we wszystkich aspektach. Jest lżejszy, co zwiększa jego przydatność podczas całodziennej pracy, a gdy fotografowałem z dwiema kartami nigdy nie blokowało mnie ograniczenia rozmiaru bufora. Ponadto aparat jest szybki i dynamiczny. To doskonały pomocnik.

Nowy aparat EOS 5D Mark IV ma łączność Wi-Fi, upragnioną funkcję, którą Jeff był bardzo zaintrygowany. – Wi-Fi to interesujące usprawnienie dla fotografa ślubnego – rozważa Jeff. – Dużo się mówi o platformach internetowych dla fotografów ślubnych, które pozwolą im prezentować klientom zdjęcia z dnia ślubu bezpośrednio z aparatu. Rozwiązanie to jest w jeszcze powijakach, ale aparat 5D Mark IV dysponuje technologią, która pozwoli je wdrożyć, jeśli klient o to poprosi.

Skupiona wydajność

Obok wysokiej jakości plików, drugą pod względem ważności kwestią dotyczącą ślubów jest według Jeffa szybka regulacja ostrości. – Przez 90% czasu stosuję ostrość na środku kadru, a szybkość aparatu 5D Mark IV jest zauważalnie wyższa w porównaniu do modelu III. Na weselu była dziewczyna, która szła w moim kierunku po schodach w słabym oświetleniu. Każdy z czterech, pięciu obrazów w sekwencji rejestrowanej ze śledzeniem AF był wyostrzony. W przypadku starego aparatu efekt nie byłby tak dobry. To naprawdę niesamowite.

Oprócz zalet dotyczących regulacji ostrości Jeff zauważył łatwość konfiguracji i obsługi aparatu 5D Mark IV w porównaniu do modelu Mark III. – Ustawienia menu są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze dla użytkownika poprzedniego modelu. Bez problemu mogłem skonfigurować aparat dokładnie tak, jak lubię.

"Teraz, gdy spróbowałem, powrót do modelu EOS 5D Mark III będzie krokiem w tył."

– Teraz, gdy spróbowałem, powrót do modelu EOS 5D Mark III będzie krokiem w tył – przyznaje. – Pięć lat temu, gdy pojawił się tamten aparat, myślałem, że będę korzystał z niego do końca kariery. A teraz firma wprowadza nowy, doskonalszy. Postęp jest tak duży, że aby zdać sobie z niego sprawę, trzeba zacząć korzystać z nowego modelu. Wówczas naprawdę trudno będzie go odłożyć.

– EOS 5D Mark IV to aparat, o którym nawet nie trzeba myśleć podczas użytkowania. Dla mnie taki rodzaj aparatu jest najlepszy.

Ambasadorzy i opowieści

Canon Ambassador Lorenzio Agius uses EOS 5D Mark IV

Inspiracje

Zobacz, jak aparat EOS 5D Mark IV spisuje się w rękach profesjonalnych fotografów.

Dowiedz się więcej