Canon wspiera młodych, aspirujących fotoreporterów w kolejnej edycji Canon Student Development Programme 2023

• Canon uruchamia siódmą edycję programu dla studentów, który stanowi świetny start dla początkujących fotoreporterów, zapewniając rozwój i możliwości zaprezentowania swoich prac
• Setką uczestników programu zajmą się mentorzy – eksperci z dziedziny fotografii, najważniejszych mediów i agencji prasowych, jak również ambasadorowie Canon
• 30 studentów zostanie zaproszonych do wzięcia udziału w pięciodniowych warszta­tach w Gironie. Odwiedzą też jeden z największych na świecie festiwali fotoreportażu Visa pour l'Image w Perpignan, gdzie będą mogli nawiązać nowe kontakty z profesjonalistami i innymi fotografami
• Pięciu finalistów przygotuje swoje portfolio pod okiem fachowców z Canon wedle wymogów Hamburg Portfolio Review
• Zgłoszenia można składać od poniedziałku 13 marca – program skierowany jest do kandydatów z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki1

Warszawa, Polska – 13.03.2023 – Canon Europe po raz kolejny uruchamia dziś możliwość składania wniosków w ramach Canon Student Development Programme (CSDP). To już siódma odsłona programu, w ramach którego wsparto setki aspirujących fotografów w podjęciu pierwszych istotnych kroków na ich fotograficznej ścieżce kariery. Ta inicjatywa opiera się na  kontaktach z doświadczonymi profesjonalistami ze społeczności fotograficznej oraz możliwości udziału w najważniejszych wydarzeniach branżowych.

CSDP2022 Fiona Shields 0U9A2158

Program CSDP stał się wspaniałym startem dla wielu przedstawicieli kolejnej generacji fotoreporterów. Byli absolwenci rozpoczęli pracę w renomowanych agencjach prasowych i cenionych wydaw­nict­wach, jak na przykład Chiara Negrello (edycja 2021), której prace prezentowane są regularnie w New York Times; Vasilis Tsiolis (2022) – jego portrety koczowników-pasterzy w Grecji opubli­kował Guardian, czy pochodząca ze Szwajcarii Sara Affolter, którą wspierała jej mentorka CSDP, Ulla Lohmann, w procesie publikacji książki o prawach zwierząt.

Program jest otwarty dla studentów oraz stażystów1 mieszkających i studiujących w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, którzy w terminie od 13 marca do 16 kwietnia br. mogą nadsyłać swoje zgłoszenia. Ograniczona liczba miejsc będzie również dostępna dla kandydatów zatwierdzonych przez profesjonalistów z branży. Zgłoszenia zostaną ocenione przez panel redakcyjny złożony z fotografów Getty Images, Reuters, AFP i EPA. Członkowie jury zdecydują o wyborze stuosobowej grupy najbardziej obiecujących młodych twórców.

Mentoring indywidualny

Wybranym stu studentom przyporządkowani zostaną eksperci-mentorzy. Z nimi uczestnicy omawiać będą swoje obecne prace i długoterminowe aspiracje zawodowe. Wirtualne przeglądy przez całe lato pomogą dopracować ich portfolio i poszczególne projekty – ze specjalnym akcentem na zbadanie różnych opcji edycji i sposobów dalszego rozwoju umiejętności narracyjnych oraz charakterystycznego stylu swoich prac.

- Program rozwoju Canon stał się jedną z wiodących inicjatyw wspierających i łączących młodych fotografów. Cieszę się, że mogłem obserwować tych niezwykle kreatywnych, młodych ludzi w poprzednich edycjach. Tegoroczny program ponownie oferuje dostęp do jednego z najważniejszych wydarzeń w branży i możliwości rozmów z najbardziej cenionymi na świecie fotoreporterami, jak również wsparcie finansowe, które daje młodym fotografom szansę na rozpoczęcie wspaniałej kariery – podkreśla Daniel Etter, fotoreporter i ambasador Canon.

Warsztaty w Gironie i festiwal Visa pour l'Image w Perpignan (Francja)

We wrześniu grupa 30 studentów pojedzie na pięciodniowe warsztaty Canon w Gironie (Hiszpania). Ostatni wieczór młodzi fotoreporterzy spędzą na międzynarodowym festiwalu fotoreportażu Visa pour l'Image w Perpignan (Francja).

Warsztaty stanowić będą forum do wymiany pomysłów i budowania relacji z uznanymi profesjonalis­tami ze świata fotografii, takimi jak Brent Stirton, wielokrotnie nagradzany fotoreporter; Fiona Shields, szefowa działu fotografii w The Guardian, jak również Lars Lindemann, dyrektor fotografii w niemiec­kim GEO Magazine. Z grupowych przeglądów portfolio studenci bardzo dużo wynoszą. Mają też wtedy szansę zarówno na kreatywne skomentowanie fotografii koleżanek i kolegów, jak i na otrzymanie profesjonalnej informacji zwrotnej na temat własnej pracy. Ambasador Canon, Paolo Verzone, poprowadzi również praktyczny kurs, którego tematem będzie: oświetlenie.

Oprócz obejrzenia kluczowych wystaw i wieczornych pokazów podczas Visa pour l'Image, adepci będą mieli okazję wziąć udział w dodatkowych przeglądach portfolio i dalej poszerzać swoją sieć kontaktów.

Hamburg Portfolio Review

Po dopracowaniu portfolio i poznaniu sposobów na prezentowanie swoich prac, finałowa piątka weźmie udział w Hamburg Portfolio Review. Podczas trzydniowego wyjazdu każdy z nich uczestniczyć będzie w indywidualnych przeglądach portfolio oraz w serii spotkań z najważniejszymi profesjonalistami z branży. Każdy uczestnik otrzyma również stypendium w wysokości 2 000 euro oraz najwyższej klasy sprzęt Canon, który pomoże w kolejnym twórczym etapie kariery fotografa.

Aby zgłosić się do udziału w programie Canon Student Development Programme 2023 lub zapoznać się z kryteriami zgłoszeń, należy odwiedzić stronę internetową: https://www.canon.pl/get-involved/student-development-programme/