Nareszcie! Nowy Canon EOS R3: przewaga w wyścigu po najlepsze sportowe ujęcie

Warszawa, 14 września 2021 r. – Canon Europe przestawia wyczekiwany aparat EOS R3 – potężne narzędzie do fotografii sportowej i reportażu. Łącząc tradycję z najnowocześniejszą technologią, aparat EOS R3 oferuje rozwiązania i szybkość renomowanej serii EOS-1 oraz innowacyjność i wszechstronność pionierskiego systemu EOS R.


Tworzony z wykorzystaniem uwag najbardziej wymagających profesjonalnych fotografów prasowych i sportowych, EOS R3 oferuje ponad 100 ulepszeń w stosunku do bezlusterkowców i cyfrowych lustrzanek Canon. W efekcie powstał aparat, który radykalnie usprawnia pracę ze zdjęciami, a jego niezrównana szybkość i responsywność sprawia, że jedność aparatu i fotografa osiąga nowe poziomy. Dzięki zupełnie nowej, innowacyjnej matrycy o rozdzielczości 24,1 megapiksela aparat EOS R3 zapewnia optymalną równowagę między wydajnością, rozdzielczością i szybkością, oferując fotografom newsowym i sportowym narzędzie, które  bije na głowę konkurentów.

Przyszłość jest szybka

Dzięki przełomowej nowej warstwowej matrycy CMOS z tylnym podświetleniem o rozdzielczości 24,1 megapikseli aparat EOS R3 zapewnia błyskawiczne rejestrowanie obrazu i czas reakcji. Niesamowicie szybka matryca prawie całkowicie eliminuje zniekształcenia, tzw. rolling shutter, a elektroniczna migawka, działająca w zakresie od 30 sekund do 1/64000 sekundyi pomaga fotografom sportowym uzyskać ostre ujęcia najszybszych nawet obiektów. Za sprawą elektronicznej migawki aparat może robić zdjęcia z szybkością do 30 kl./s  ze śledzeniem AE i AF oraz w jakości RAW (dostępne są również opcje fotografowania z szybkością 15 kl./s i 3 kl./s). Po raz pierwszy elektronicznej migawki można używać z lampami błyskowymi. Aparat współpracuje z lampami Canon oraz innych producentów. W celu eliminacji tradycyjnych słabości migawek elektronicznych, wprowadzono dwa tryby wykrywania migotania - zwykły oraz zapobiegający migotaniu o wysokiej częstotliwości, których zadaniem jest wykrywanie i korygowanie migoczących źródeł światła oraz zapobieganie problemom z pasami, kolorem i ekspozycją.

Szybkość aparatu EOS R3 to nie tylko liczba klatek na sekundę –  równie szybki jest autofokus. EOS R3 potrafi ustawić ostrość w 0,03 sekundy, co czyni go najszybszym aparatem z serii EOS Rii i idealnym narzędziem do uchwycenia nieprzewidzianych sytuacji, typowych dla sportu i reportażu. Wyposażony w technologię Dual Pixel CMOS AF II aparat EOS R3 dysponuje ulepszonym algorytmem Deep Learning, oferując śledzenie AF (w tym wykrywanie oczu ludzi i zwierząt, ciała i twarzy oraz całych postaci ludzkich na zdjęciach i filmach). Projektując aparat z myślą o fotografach sportów motorowych, wprowadzono również funkcję śledzenia pojazdów, pozwalającą śledzić motocykle, bolidy wyścigowe, jak również samochody GT i rajdowe – z możliwością nadania priorytetu śledzenia pojazdowi lub kaskowi kierowcy. Wykrywanie oczu, twarzy, głowy i ciała jest teraz dostępne we wszystkich trybach AF. Dodano również nową funkcję elastycznej strefy, umożliwiającą użytkownikowi wybór rozmiaru i kształtu obszaru strefy AF. EOS R3 wyznacza nowy standard w zakresie możliwości ustawiania ostrości w warunkach oświetleniowych do -7,5 EViii, co czyni go jednym z najlepszych aparatów do fotografowania przy słabym oświetleniu.

Aby zapewnić jak najlepszą kontrolę nad wszystkimi tymi opcjami autofokusu, EOS R3 oferuje trzy różne sposoby wyboru punktów AF: szybki smart kontroler, precyzyjny dżojstik oraz intuicyjny system sterowania autofokusem z pomocą wzroku. Autofokus  kontrolowany wzro­kiem zapewnia bardziej naturalne połączenie między aparatem a fotografem. Ta pionierska metoda wyboru punktu AF polega na przesuwaniu punktu ostrości w miejsca, na które kieruje wzrok fotograf. Fotograf może intuicyjnie – jednym spojrzeniem – ustawić ostrość na rozwijającej się akcji.

5-osiowa stabilizacja matrycy ułatwia filmowanie i robienia zdjęć z ręki oraz może łączyć siły z optyczną stabilizacją obrazu w wybranych obiektywach RF, oferując wiodącą w branży skuteczność nawet do 8 stopni EV.

Wyprzedzić konkurencję

Dla profesjonalistów fotografujących w terenie liczy się nie tylko szybkość robienia zdjęć, lecz także szybkość dostarczania ich do newsroomów i na biurka redaktorów. Dzięki wyborowi profesjonalnych opcji łączności, w tym Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 5 GHziv, EOS R3 usprawnia pracę ze zdjęciami i upraszcza łączenie ze smartfonem lub siecią Wi-Fi. Wbudowany port Gigabit Ethernet zapewnia szybkie łącze przewodowe, idealnie sprawdzające się na arenach sportowych. A jeśli szybkość ma naprawdę krytyczne znaczenie, użytkownik może przesyłać obrazy do klientów przez FTP. Ustawienia sieciowe można udostępniać innym użytkownikom, także gdy korzystają z wprowadzonych wcześniej aparatów EOS R5vi EOS-1D X Mark III.

Użytkownicy mogą zdalnie sterować aparatem za pomocą urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją Canon Camera Connect lub korzystając z funkcji Browser Remote poprzez łącze Ethernet. Funkcja Browser Remote, znana już z aparatu EOS-1D X Mark III, daje również fotoreporterom i redakcjom możliwość zdalnej modyfikacji metadanych, przeglądania i pobierania obrazów. Użytkownicy będą również mogli korzystać z Mobile File Transfer (MFT) vi, opracowanej przez Canon aplikacji mobilnej dla profesjonalnych fotografów, która za pośrednictwem urządzenia mobilnego przesyła obrazy na serwery FTP/FTPS/SFTP. Wśród przyszłych usprawnień aplikacji znajdzie się między innymi konwersja notatek głosowych na tekst, która ułatwi pracę profesjonalistom. Nowy uchwyt na smartfon do aparatu EOS R3, Smartphone Link AD-P1, pozwoli użytkownikom montować urządzenie z systemem iOS lub Android na wielofunkcyjnym adapterze do stopki aparatu i łatwe przesyłanie obrazów za pomocą nowej aplikacji MFTvii. Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia teraz aktualizację oprogramowania sprzętowego aparatu EOS R3 za pośrednictwem telefonu – po raz pierwszy w aparacie EOS.

Niesamowite możliwości wideo

Podobnie jak wcześniej EOS R5, aparat EOS R3 przenosi ofertę hybrydowych urządzeń Canon na wyższy poziom, wychodząc naprzeciw potrzebie zarówno robienia wysokiej jakości zdjęć, jak i nagrywania doskonałych treści wideo w wysokiej rozdzielczości. Aparat ten oferuje potężne możliwości filmowania, pozwalając rejestrować w rozdzielczości 6K 60p RAW, zapewniającej o 50 procent więcej szczegółów niż 4K. Dzięki formatowi plików 6K CRM RAW ekspozycję i balans bieli można korygować ex post w celu zapewnienia doskonałej reprodukcji obrazu. Materiał 4K do 60p jest nadpróbkowany z 6K, co gwarantuje najwyższą możliwą jakość filmowania w 4K. Aparat EOS R3 jest idealny do filmowania szybkich, dynamicznych dyscyplin sportu dzięki nagrywaniu w 4K 120p, co pozwala uzyskać wspaniałe obrazy 4K podczas filmowania w zwolnionym tempie. Obecnie można nagrać do 6 godzin standardowego materiału wideo lub 1,5 godziny o wysokiej szybkości klatek 119,88/100pviii.

Główny zamysł przy projektowaniu EOS R3 polegał na tym, by pomagał fotografom wyprzedzać konkurencję – dotyczy to również tworzenia wideo. By zmniejszyć rozmiary plików i przyspieszyć pracę nad materiałem, rejestracja w formatach CRM light lub MP4 możliwa jest w opcjach All-I, IPB lub lżejszej IPB light, co daje użytkownikom wybór w zakresie szybkości transmisji oraz dostosowanie materiału do ich potrzeb i pojemności posiadanych nośników. Podwójne gniazdo kart, obejmujące gniazdo na karty SD UHS-II i ultraszybkie karty CFexpress, umożliwia nagrywanie filmów 6K RAW i obsługuje jednoczesne nagrywanie na dwie karty w formacie MP4ix, zapewniając bezpieczną kopię zapasową ważnych materiałów. Uznany format Canon LOG 3 umożliwia 10-bitowe nagrywanie wewnętrzne w celu uzyskania większego zakresu dynamicznego lub 10-bitowego HDR PQ, co minimalizuje potrzebę edycji lub gradacji materiału w postprodukcji. Doskonały dla reporterów pracujących w ruchu - aparat EOS R3 wyposażono w nową wielofunkcyjną stopkę, jest on również kompatybilny z nowym kierunkowym mikrofonem stereofonicznym DM-E1D (zasilanym z kamery i wykorzystującym przetwarzanie cyfrowe) oraz adapterem TEAC Tascam CA-XLR2d-C XLR, umożliwiającym zapis dwukanałowy za pomocą profesjonalnych mikrofonów XLR.

Intuicyjna obsługa

Oferujący szybkość i rozwiązania znane z serii EOS-1 najnowszy bezlusterkowiec Canon dysponuje wysokiej jakości, wolnym od efektu blackout, wizjerem elektronicznym o rozdziel­czości 5,76 mln punktów. Cechuje go małe opóźnienie i częstotliwość odświeżania do 120 kl./s w pełnej rozdzielczości, zapewniając doświadczenie zbliżone do wizjera optycznego. Obok nowej symulacji celownika optycznego OVF View Assist, wizjer oferuje bogatsze tony i większy zakres dynamiczny. Opóźnienie migawki można skrócić do niesamowitej wartości 20 ms – połowy tego, co oferują typowe aparaty – i wykonać zdjęcie niemal równocześnie z naciśnięciem spustu migawki. Nowy ekran dotykowy Vari-Angle o wysokiej rozdzielczości 4,1 mln punktów zapewnia jeszcze więcej szczegółów, jak również oferuje większy wybór kątów fotografowania dzięki możliwości odchylania i obracania. Łącząc w sobie ergonomię serii EOS oraz nowe elementy sterujące i opcje personalizacji, w tym wybór dźwięku migawki z regulacją głośności, EOS R3 zapewnia znajome, lecz zaawansowane sterowanie. By zaoszczędzić czas przy zmianie aparatów, użytkownik może łatwo kopiować i zapisywać spersonalizowane ustawienia na kartach pamięci. Dzięki zastosowaniu tego samego akumulatora LP-E19, co w aparatach EOS-1D X Mark II i EOS-1D X Mark III, EOS R3 pozwala fotografować przez dłuższy czas i jest kompatybilny z istniejącymi lustrzankami cyfrowymi.

W EOS R3 zastosowano nowy, lekki, odporny na kurz i wodę korpus magnezowy, który można użytkować w trudnych warunkach. Odporność na warunki atmosferyczne zachowana zostaje również w przypadku korzystania z lamp Speedlite, jeśli podłączone zostaną za pomocą niedawno wprowadzonego wielofunkcyjnego adaptera do stopki AD-E1. Aparat EOS R3 za pośrednictwem wielofunkcyjnej stopki może również zasilać nowy, kompaktowy transmiter Speedlite ST-E10, umożliwiający zdalne sterowanie wieloma lampami bezprzewodowymi Speedlite.

EOS R3 to ultraszybki, niezwykle responsywny aparat, który daje fotografom sportowym i repor­terom przewagę w wyścigu po najlepsze ujęcie.

Na rynek wchodzą dziś również nowe, potężne obiektywy RF 100-400mm F5.6-8 IS USM i RF 16mm F2.8 STM – wnoszące do gamy RF nowe ogniskowe. Więcej informacji na ich temat znajduje się na stronach:

Najważniejsze cechy EOS R3:

  • nowa, opracowana przez Canon matryca typu „stacked CMOS” o rozdzielczości 24,1 MP z tylnym podświetleniem
  • nagrywanie 30fps ze śledzeniem AF/AE
  • szybkość migawki od 30 s do 1/64000 s przy użyciu migawki elektronicznej
  • wybór punktu AF za pomocą wzroku
  • śledzenie AF dla ludzi, zwierząt (w tym ptaków) i sportów motorowych (motocykli i samochodów wyścigowych)
  • pełnoklatkowe wideo 6K 60p RAW nagrywane wewnętrznie na kartę CFexpress
  • ostrzenie przy świetle nawet -7,5 EV

i Korzystając z migawki elektronicznej. Migawka mechaniczna zapewnia zakres od 1/8000 sek. do 30 sek.
ii Stwierdzenie prawdziwe na dzień 13 września w zakresie najszybszego AF. *Ustalone na podstawie wyników testów szybkości AF zgodnie z wytycznymi CIPA (wyniki mogą się różnić zależnie od warunków fotografowania i zastosowanego obiektywu). Bazowano na wewnętrznej metodzie pomiarowej. Warunki testowe: • Jasność w momencie pomiaru odległości: EV12 (temperatura normalna, ISO 100) • Tryb fotografowania: M • Użyty obiektyw: RF24-105mm F4-7.1 IS STM, zdjęcia nieruchome robione manualnym spustem migawki • Tryb AF: punktowy AF (centrum kadru) • Obsługa AF: jednorazowy AF
iii Z wykorzystaniem obiektywu f/1.2 w następujących warunkach: punkt ostrzenia w centrum kadru, temperatura pokojowa, jednorazowy AF, ISO 100. Nie dotyczy obiektywów RF z powłoką DS (Defocus Smoothing).
iv Wi-Fi 5 GHz dostępne jest w wybranych regionach.
v Z użyciem bezprzewodowego transmitera danych WFT-R10.
vi Publiczna dostępność aplikacji przewidywana na I kw. 2022. Początkowo aplikacja – wersja 1.3.0 – będzie bezpłatna jako wersja próbna. Kolejne wersje będą odpłatne.
vii Wielofunkcyjny adapter do stopki dla Smartphone Link AD-P1 dla urządzeń Android i iOS będzie dostępny w 2022.
viii Zależnie od poziomu naładowania akumulatora, kart pamięci i temperatury.
ix Wśród wspieranych funkcji są oddzielna rejestracja zdjęć nieruchomych, oddzielna rejestracja zdjęć/wideo oraz jednoczesne nagrywanie filmu na dwie karty.

Dalsze informacje