Dwa nowe obiektywy Canon RF

Warszawa, 4 listopada 2020 r. – Canon prezentuje dwa nowe obiektywy RF do pełnoklatkowych bezlusterkowców EOS R – RF 50 mm F1,8 STM i RF 70- 200 mm F4L IS USM. To oznacza, że jedne z najbardziej popularnych konstrukcji w historii lustrzanek z mocowaniem EF, będą teraz dostępne natywnie także do aparatów systemowych.

RF 70-200mm F4L IS USM

RF 50 mm F1,8 STM

Obiektyw RF 50mm f/1.8 STM, bazując na modelu EF 50mm f/1.8 STM – szerzej znanym jako „nifty fifty” – ze względu na swoją wszechstronność i niewielkie rozmiary to propozycja idealna dla entuzjastów fotografii rozpoczynających przygodę z bezlusterkowcami EOS R. To obiektyw uniwersalny, który świetnie sprawdzi się w różnych scenariuszach i warunkach – od portretów po krajobrazy, w dzień i po zmierzchu – a jednocześnie daje gwarancję znakomitej jakości obrazu w połączeniu z pełnoklatkowymi korpusami serii EOS R.

Z kolei model RF 70-200mm F4L IS USM to zmiennoogniskowy teleobiektyw z uznanej linii obiektywów L, który jest jednocześnie najkrótszym i najlżejszym na świecie obiektywem o tym zakresie ogniskowych i ze stałą przysłoną f/41. RF 70-200mm F4L IS USM zaprojektowano zarówno z myślą o amatorach, jak i profesjonalnych użytkownikach, oczekujących niewielkiego, ale jednocześnie szybkiego obiektywu o tak uniwersalnym zakresie zoomu, który świetnie sprawdzi się zarówno w fotografii dzikiej przyrody czy sportu, jak też podczas podróży czy sesji portretowej w studio. Oba modele dołączają do coraz większej rodziny obiektywów RF, która już teraz obejmuje konstrukcje stałoogniskowe, zoomy, teleobiektywy i superteleobiektywy oraz dwa najnowsze extendery RF – wszystkie te konstrukcje w połączeniu z pełnoklatkowymi korpusami (m.in. najnowszymi EOS R5 i EOS R6) tworzą świetne narzędzie pracy dla fotografów i twórców wideo.

Idealny towarzysz podróży

Lekki i kompaktowy RF 70-200mm F4L IS USM waży zaledwie 695 gramów i ma 11,9 cm długości. Zmniejszenie konstrukcji aż o 32 proc. w porównaniu do swojego odpowiednika z serii EF sprawia, że to znakomita propozycja dla mobilnych i podróżujących fotografów. Nawet fotografując na maksymalnej ogniskowej, rozmiar obiektywu RF 70-200mm F4L IS USM jest wyjątkowo mały, jak na teleobiektyw typu zoom ze światłem f/4. Kompaktowość to również największa zaleta modelu RF 50 mm F1,8 STM, który jest mniejszy niż jego odpowiednik z serii EF i adapter EF-EOS R łącznie.

Jakość bez kompromisów

Dzięki standardowemu kątowi widzenia 50 mm i niskiej, stałej przysłonie f/1,8, obiektyw RF 50mm F1,8 STM oddaje perspektywę zbliżoną do ludzkiego oka, przez co jest to jedna z najbardziej pożądanych ogniskowych przez portrecistów i fotografów ulicznych. Wyposażony w zupełnie nowy system optyczny, duży otwór przysłony i soczewki asferyczne PMo, zapewnia wysoką jakość obrazu nawet na „pełnej dziurze”, osiągając plastyczny obraz i płynne odcięcie obiektu od tła, nawet w warunkach niskiego światła. Minimalna odległość ogniskowania RF 50mm F1.8 STM to zaledwie 0,3 m (5 cm mniej niż w wersji EF), co pozwala na fotografowanie obiektów z jeszcze bliższej odległości przy minimalnej głębi ostrości. 7-listkowa, okrągła przysłona – bliźniacza do EF 50mm f/1.8 – odpowiada za rozmycie pierwszego planu lub tła, tworząc przyciągający wzrok efekt bokeh. RF 50mm F1.8 STM jest również wyposażony w technologię Super Spectra Coating, która odpowiada za odpowiedni balans kolorów, ale także redukuje efekt ducha i flary oraz ogranicza aberrację chromatyczną.

RF 70-200mm F4L IS USM wyposażono z kolei w powłokę Air Sphere, cztery soczewki o ultraniskiej dyspersji (UD) oraz zmniejszono odległość ogniskowania z 1 m do 0,6 m (względem wersji EF). Niezależnie od wartości ogniskowej, dzięki 9-listkowej przysłonie ze stałym światłem f/4, konstrukcja umożliwia uzyskanie doskonałego efektu bokeh oraz wysokiej szczegółowości obrazu na całej szerokości kadru. Perfekcyjna ostrość to domena obu nowych konstrukcji, które nawet na najniższych wartościach przysłony są niezawodne i rysują bardzo plastyczny obraz – czy to zachowując subtelną mimikę twarzy na portretach czy fotografując poruszające się obiekty.

Twórcza doskonałość

Obiektyw RF 70-200mm F4L IS USM jest wyposażony w 5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu, który zachowuje nieporuszone kadry przy dłuższych czasach naświetlania bez dodatkowego statywu, pozwalając twórcom skupić się na pracy kreatywnej i realizacji swojej artystycznej wizji. Co więcej, obiektyw posiada także podwójny silnik Nano USM, a w zestawie z najnowszymi korpusami EOS R5 i EOS R6 stabilizacja obrazu może sięgać nawet do 7,5-stopnia, dając ostry i stabilny obraz w dynamicznych scenach, nawet przy słabszych warunkach oświetleniowych. Silnik Dual Nano USM jest niemal bezgłośny, co z pewnością docenią filmowcy i twórcy wideo.

Obiektyw RF 50 mm F1,8 STM w połączeniu z EOS R5 i EOS R6 osiąga 7-stopniową stabilizację obrazu. Za płynność i celność autofokusa odpowiada tu silnik STM, zapewniający nienaganną wydajność AF i bezgłośną pracę w trybie Servo AF – także jest to doskonałe rozwiązanie dla twórców wideo.

Praktyczna konstrukcja

Nowa konstrukcja obiektywu RF 50mm F1.8 STM posiada oczywiście pierścień regulacji ostrości oraz konfigurowalny pierścień nastaw – charakterystyczny dla serii RF. Dzięki temu fotografowie i twórcy wideo mają pełną kontrolę nad ostrością i kluczowymi nastawami bez odrywania wzroku od wizjera.

RF 70-200mm F4L IS USM – dzięki powłoce fluorytowej i dodatkowym uszczelnieniom – jest jeszcze bardziej przystosowany do trudnych warunków zewnętrznych, takich jak kurz, woda czy wstrząsy. Solidność tej konstrukcji jest charakterystyczna dla obiektywów Canon z linii L, które mają dodatkowe zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi – dając fotografom pewność, że nie zawiodą ich podczas pracy czy to w ekstremalnie gorącym klimacie czy też w najzimniejszych zakątkach globu.

Więcej informacji na temat obiektywów Canon z serii RF, w tym najnowszych RF 50mm F1.8 STM i RF 70-200mm F4L IS USM, można znaleźć na stronach:
https://www.canon.pl/lenses/rf-70-200mm-f4-is-usm-lens
https://www.canon.pl/lenses/rf-50mm-f1-8-stm

RF 50mm F1.8 STM cechy kluczowe:

 • Silnik STM
 • Minimalna przysłona f/1.8
 • Element asferyczny
 • Mocowanie RF
 • Powłoka Super Spectra
 • Pierścień ostrości i konfigurowalny pierścień nastaw

RF 70-200mm F4L IS USM cechy kluczowe:

 • Stała, niska wartość przysłony f/4
 • Podwójny silnik autofokusa Dual Nano USM
 • Jakość i solidność serii Canon “L”
 • Elementy UD i ASC
 • 5-stopniowa optyczna stabilizacja obrazu (7,5 stopnia przy podpięciu do EOS R5 lub EOS R6)
 • Uszczelnienia i powłoki chroniące przed kurzem i wodą
 • Konfigurowalny pierścień nastaw

 Najmniejszy i najlżejszy obiektyw zmiennoogniskowy o zakresie ogniskowych 70-200mm ze stałym światłem f/4 dedykowany aparatom z wymienną optyką (lustrzanki i bezlusterkowce). Stan na 3 listopada, 2020. Wg badań Canon.