Bezprzewodowa drukarka w Twoim domu. Przegląd aplikacji Canon do drukarek PIXMA

Drukarka domowa to cichy bohater każdego domu – zawsze stoi gdzieś z boku, nie rzuca się w oczy, najczęściej zapominamy o niej zaraz po zakupie, a jednocześnie jest „zawsze kiedy jej potrzebujesz” i to właśnie ona ratuje sytuację w najmniej oczekiwanych momentach. Jak chociażby wtedy, gdy na szybko musimy zeskanować fakturę, wydrukować firmową prezentację, wypracowania szkolne dzieciakom czy zdjęcie paszportowe do wniosku. Dokładnie tak – to wszystko potrafi Twoja drukarka. Ale potrafi to również zrobić bez żadnego przewodu, kabla czy bezpośredniego kontaktu. No, może poza kablem zasilającym.

Największa zaleta drukarek z Wi-Fi? Oczywiście brak plączących się kabli, oszczędność (i dowolność!) miejsca instalacji oraz drukowanie z każdego miejsca w domu czy biurze. Bo drukarki z Wi-Fi stały się już standardem i chyba nikt, kto choć raz spróbował korzystać z bezprzewodowego urządzenia, nie wyobraża sobie powrotu do urządzeń bez funkcji Wireless. A na jakie aplikacje do łączności bezprzewodowej w urządzeniach PIXMA warto zwrócić uwagę?


Apple AirPrint, czyli coś dla urządzeń z jabłkiem (iOS)


AirPrint to chyba najprostsza metoda komunikacji drukarki z urządzeniami spod znaku popularnego jabłka. Nie wymaga instalowania żadnej aplikacji ani dodatkowego oprogramowania – wystarczy, że zgodna z AirPrint drukarka jest podłączona do tej samej sieci Wi-Fi co nasz smartfon, np. w domu czy biurze. Jeśli tak, to od wydruku dzieli nas już tylko kilka kliknięć na smartfonie lub tablecie. Klikamy ikonę Udostępnij, a następnie Drukuj, wybieramy dostępną drukarkę i… gotowe. W ten sposób bezprzewodowo wydrukujemy zdjęcia, dokumenty, załączniki z e-maila, a nawet strony internetowe. I to wszystko z dowolnego miejsca w zasięgu połączenia Wi-Fi.


Czy potrzebujemy najdroższego modelu urządzenia aby skorzystać z tej funkcji? W żadnym wypadku! Apple AirPrint dostępna jest w większości najnowszych urządzeń Canon PIXMA, zarówno w maksymalnie wydajnych modelach z samodzielnie uzupełnianym atramentem serii PIXMA G (np. G5040 / G6040), jak i w urządzeniach z serii PIXMA TS (TS6350 / TS5350)– czyli zaprojektowanych do druku obrazów i grafiki w najwyższej możliwej jakości.


Pełną listę urządzeń PIXMA zgodnych ze standardem Apple AirPrint można znaleźć TUTAJ.


Canon PRINT, czyli zdalne centrum zarządzania drukiem (iOS i Android)


Canon PRINT to intuicyjna aplikacja na smartfony i tablety, dostępna zarówno na urządzenia Apple, jak i te z Androidem. Sama appka posiada bardzo intuicyjny interfejs z przydatnymi funkcjami, dzięki którym nie tylko możemy wydrukować dokument z dowolnego miejsca w ramach tej samej sieci Wi-Fi, ale też wykonać drobne korekty edycyjne, np. przycinanie czy korektę rotacji obrazu. Bardzo przydatna jest też funkcja skanowania dokumentów – wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu, a aplikacja zaproponuje zapisanie go w najpopularniejszych formatach czy to od razu na urządzenie, czy bezpośrednio do poczty e-mail lub chmury (za pomocą PIXMA Cloud Link).


Canon PRINT można używać z większością drukarek Canon PIXMA (oraz SELPHY) obsługujących łączność Wi-Fi. Aplikacja jest zgodna z urządzeniami mobilnymi z systemem iOS (wersja 11.0 i późniejsze) i Android (wersja 4.4 i późniejsze).


POBIERZ Canon PRINT na iOS


POBIERZ Canon PRINT na Android


to wszystko z dowolnego miejsca w zasięgu połączenia Wi-Fi.

PIXMA Cloud Link / Cloud Printing Center – wydrukuj sobie galerię z Facebooka


Cloud Link to platforma webowa (logujemy się przez przeglądarkę) lub nakładka na aplikację Canon PRINT (inicjujemy ją w aplikacji), zintegrowana z naszym kontem Canon ID, czyli jednym, unikatowym kluczem użytkownika Canon. Poza standardowymi funkcjami druku czy skanowania, Cloud Link pozwala łączyć się bezpośrednio z popularnymi serwisami chmurowymi (np. Dropbox czy OneDrive) i społecznościowymi, jak Facebook czy Instagram. Wystarczy, w ramach platformy Cloud Link, zalogować się na swoje konto Facebook lub Instagram, wybrać galerię zdjęć lub konkretny album. I gotowe.


Dodatkowo Cloud Link daje jeszcze większą kontrolę nad urządzeniem – po zarejestrowaniu naszego urządzenia, otrzymujemy dostęp do różnych funkcji jak np. sprawdzanie stanu atramentu czy przypisywanie i zarządzanie aplikacjami współpracującymi z drukarką.


Platforma PIXMA Cloud Link dostępna jest pod linkiem: https://cs.c-ij.com/co/login


Coś do edycji – Easy-PhotoPrint Editor


Jak sama nazwa wskazuje, to prosta w obsłudze aplikacja do szybkiej edycji i personalizacji wydruków. Aplikacja integruje się zarówno ze smartfonem, laptopem czy najnowszą usługą image.canon, jak i popularnymi, zewnętrznymi usługami w chmurze, tj. Google Drive czy Apple iCloud, z których możemy pobrać i wykorzystać zdjęcia wg własnej, kreatywnej wizji. Ale Easy-PhotoPrint Editor posiada także bogatą bibliotekę gotowych szablonów, na które możemy nałożyć własne zdjęcia (kalendarze, naklejki, plakaty, kartki okolicznościowe) i stworzyć w pełni personalizowane materiały – np. do powieszenia na ścianę lub jako prezent dla rodziny czy znajomych.


Aplikacja Easy-PhotoPrint Editor dostępna jest na urządzenia mobilne (iOS/ Android) oraz komputery z systemem Windows i MacOS.


POBIERZ Easy-PhotoPrint Editor na Androida


POBIERZ Easy-PhotoPrint Editor na iOS


POBIERZ Easy-PhotoPrint Editor na komputer z Windows lub MacOS


Canon Creative Park, czyli studnia kreatywnych pomysłów


Jeśli szukasz inspiracji na oryginalne dekoracje dla domu, albo chcesz spędzić aktywnie popołudnie z dzieciakami składając kreatywne modele z papieru – z aplikacją Creative Park na pewno nie będziesz się nudzić. To platforma z mnóstwem gotowych szablonów do drukowania i samodzielnego składania, do których potrzebujesz jedynie drukarkę i odpowiedni papier. Z Canon Creative Park rocznie korzysta ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie1. Ogromna baza szablonów dla dzieciaków i dorosłych jest stale rozbudowywana, także o sezonowe kreacje świąteczne, spersonalizowane karty okolicznościowe, kalendarze i modele 3D. Aby rozpocząć przygodę z Creative Park, wystarczy pobrać na urządzenie mobilne bezpłatną aplikację2, zalogować się lub zarejestrować identyfikator Canon ID i drukować ulubione projekty przy użyciu zgodnej3 drukarki PIXMA.


Aplikację na iOS można pobrać TUTAJ.


Aplikację na Android można pobrać TUTAJ.


Więcej informacji o Canon Creative Park można znaleźć na stronie: https://www.canon.pl/apps/creative-park/1 Dane Canon za 2018 r.
2 Dostępna na urządzenia z systemem iOS (wersja 11 lub nowsza) oraz Android OS (wersja 5.0 lub nowsza).
3 Drukarki PIXMA zgodne z aplikacją mobilną Canon Creative Park: seria TS9500, seria TS9100, seria TS9000, seria TS8300, seria TS8200, seria TS8100, seria TS8000, seria TS700, seria TS6300, seria TS6200, seria TS6100, seria TS6000, seria TS5300, seria TS5100, seria TS5000, seria TS3300, seria TS3100, seria TS300, seria TR8500, seria TR7500, seria TR4500, seria MG3000, seria E4200, seria E3300, seria E3100, seria E470, seria E300, seria G6000, seria G5000, seria G4010, seria G4000, seria G3010.