VARIOPRINT iX-series - atramentowe rozwiązanie arkuszowe łączące jakość znaną z offsetu z produktywnością i elastycznością technologii cyfrowej

Warszawa, 1 kwietnia 2020 r. - Dziś światowa premiera nowego rozwiązania Canon: varioPRINT iX-series. Atramentowe, cyfrowe rozwiązanie do druku arkuszowego, oparte o technologię iQuariusᶦˣ przystosowane, by radzić sobie z nakładami od 1 do nawet 10 milionów obrazów A4 miesięcznie. varioPRINT iX łączy jakość i szeroki wybór mediów znane z offsetu z produktywnością i niskim kosztem atramentowego druku cyfrowego.

Drukuj z prędkością ponad 9,000 obrazów SRA3 na godzinę (320 A4 na minutę) na mediach powlekanych, offsetowych, o gramaturze od 90 do 350 gsm. Zrób krok w kierunku produkcji większej liczby aplikacji, różnych typów zleceń, druku pełnego spektrum produktów oferowanych przez drukarnie internetowe – od wysokojakościowych magazynów, przez książki, ulotki czy komunikację bezpośrednią.


Dzięki ponadprzeciętnej niezawodności – z ponad 90% gotowością maszyny do pracy i braku konieczności codziennej kalibracji – varioPRINT iX-series pozwala poprawić produktywność i zmniejszyć koszty operacyjne w porównaniu do innych rozwiązań arkuszowych.


Rozwiązanie powstało na bazie zebranych doświadczeń i sukcesu poprzedników – varioPRINT i-200 i varioPRINT i-300, które od 2015 sprzedały się w ponad 250 egzemplarzach na całym świecie. W tym czasie Canon i seria varioPRINT umocniły swoją pozycję na rynku arkuszowych maszyn atramentowych, w aplikacjach transakcyjnych, w druku książek i wysokojakościowym druku Direct Mail. Dzięki nowej serii maszyn, rozpiętość aplikacji w których varioPRINT będzie wyznaczał nową jakość, znacząco wzrośnie. Nowa odsłona technologii iQuarius – wersja „iX” – jest sercem rozwiązania i łączy trzy kluczowe innowacje:


  • Przełomowy system suszenia łączy odparowywanie wody w kroku pierwszym z kondycjonowaniem, poprzez nadanie odpowiedniej wilgotności zadrukowanemu arkuszowi, w kroku drugim. Pozwala to uzyskać lepszą jakość wydruków, które są idealnie płaskie i od razu gotowe do finishingu.
  • Nowe pigmentowe, wodne atramenty wraz z mechaniką ColorGrip tworzą razem piękne, żywe barwy na różnych typach mediów, w tym na powlekanych mediach o gramaturze 350 gsm.
  • Kontrola jakości iQuarius pozwalająca na najwyższej jakości wydruki – przetwarza obraz specjalnie dla głowic Kyocera o rozdzielczości 1200 dpi, co skutkuje ostrymi krawędziami, jakością detali i gradientów. Zaawansowana kontrola dysz sparowana ze skanerem jakości sprawdza dopasowanie ładunków elektrycznych na każdej z nich, by niwelować problem nierówności barw w gradientach. Auto-kompensacja w czasie pracy pozwala wychwycić moment, w którym jedna z dysz przestaje poprawnie pracować i na ten czas - do momentu automatycznego czyszczenia - zastępuje ją innym kolorem lub kroplami z sąsiednich dysz. Dzięki temu możemy nie przerywać pracy przy jednoczesnym zapewnieniu stałej jakości.

Obsługa mediów została poprawiona poprzez ulepszenie pracy systemu detekcji i usuwania zniszczonych arkuszy przed drukiem oraz dokładniejszy transport papieru pozwalający na uzyskanie jeszcze lepszego pasowania. Rozwiązanie idealnie nadaje się do zbierania zleceń z rynku na krótkie, wysokomarżowe nakłady, między innymi dzięki możliwości szybkiej zmiany pomiędzy mediami (nawet w ramach jednej pracy).


Wprowadzone innowacyjne rozwiązania powodują, że varioPRINT iX-series dostarcza rewelacyjną jakość druku dla jeszcze szerszej gamy aplikacji przy zachowaniu znanej już z poprzedniej generacji produktywności i efektywności kosztowej – wszystko to w jednym systemie druku. Produkcja wielu małych i średnich zleceń przy zachowaniu najwyższej jakości druku i wykorzystaniu różnych typów mediów nigdy jeszcze nie była tak prosta.


Peter Wolff, Vice President, Production Printing Products, EMEA Commercial Printing, Canon Europe: “Sensem wdrażania technologii atramentowej jest jej niezrównana produktywność w sytuacji jeszcze krótszych wymaganych terminów zleceń, większych nakładów wynikających z zamówionych krótkich serii i z konieczności przeprowadzania szybkich ustawień kolejnych prac. Dzięki varioPRINT iX-series nie ma konieczności godzenia się na kompromis między jakością a stosowalnymi mediami, albo między produktywnością a efektywnością kosztową. Drukarnie komercyjne, zajmujące się drukiem bardzo wielu aplikacji, mogą teraz powiedzieć „tak” dla praktycznie każdego zlecenia, mając pewność, że jakość będzie na najwyższym poziomie, a produkt wykonany na czas. Wszystko to oferują maszyny varioPRINT iX-series. Firmy chcące oferować szerokie portfolio produktów mają teraz arkuszowe, cyfrowe rozwiązanie pozwalające na wzrost przyjmowanych nakładów, skuteczne zarządzanie większą liczbą mniejszych, różniących się mocno od siebie prac, które przynoszą najwyższe zyski.”


Peter Wolff, Vice President, Production Printing Products, EMEA Commercial Printing, Canon Europe, Za produktywnością iX-series stoi wysoko-wydajne, optymalizujące produktywność poprzez automatyzację pracy, oprogramowanie PRISMAsync. System umożliwia zaawansowane opcje ustawienia pracy nawet na 8 godzin do przodu. Łącząc varioPRINT iX-series z oprogramowaniem PRISMA otrzymujemy kompletnie zautomatyzowane, intuicyjne w obsłudze rozwiązanie druku, które może zostać wdrożone do każdego istniejącego systemu produkcji, zapewniając obsługę na każdym etapie pracy – od kreacji, przez druk, kończąc na uszlachetnianiu.


Premiera varioPRINT iX-series to znaczące wzmocnienie dla naszego portfolio rozwiązań dedykowanych dla rynku Graphic Arts, który jest dla nas kluczowy. Obok wykorzystującej rozwiązanie UVgel wielkoformatowej drukarki Colorado oraz drukarki na papier ciągły ProStream, varioPRINT iX-series jest kolejnym powodem dla którego warto rozpatrywać Canon jako globalnego dostawcę technologii dla drukarni komercyjnych.


Christian Unterberger, Chief Marketing Officer & Executive Vice President, Canon Production Printing,Nowy, atramentowy system arkuszowy varioPRINT iX-series będzie dostępny w drugiej połowie 2020 roku.