Canon na Camerimage 2019. Święto autorów zdjęć filmowych powraca do Torunia

Warszawa, 5 listopada 2019 r. – Już 9 listopada r¬¬usza 27. edycja festiwalu EnergaCAMERIMAGE – jednego z największych Międzynarodowych Festiwali Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Canon, już po raz 7. jako oficjalny sponsor wydarzenia, przygotował dla uczestników dwa wyjątkowe spotkania z twórcami wielkiego formatu.

Claudia Raschke | Warsztaty z Cinema EOS C300 Mark II

Już w poniedziałek (11 listopada) odbędą się warsztaty z Claudią Raschke, autorką zdjęć do nominowanego do Oscara za Najlepszy pełnometrażowy dokument filmu „RBG” (2018). Zdjęcia do filmu zrealizowano na kamerze EOS C300 Mark II, a sam film „RBG” będzie można zobaczyć podczas screeningu już dzień wcześniej – 10 listopada, godz. 19:30 w budynku CSW. Po pokazie odbędzie się również spotkanie z autorką, która opowie o kulisach realizacji i pracy na planie.

Raschke jest autorką zdjęć do wielu nagradzanych produkcji realizowanych m.in. dla wytwórni Paramount, sieci ESPN i HBO. Bogate doświadczenie operatorskie zdobywała przy największych planach do produkcji zarówno stricte komercyjnych, jak i niskobudżetowych filmów z pogranicza kina artystyczno-dokumentalnego. Wśród jej najbardziej znanych filmów są „God is the bigger Elvis” (nominacja do Oscara), „Peabody”, „Black Magic”, „Mad Hot Ballroom”, „Particle Fever” czy „Atomic Homefront”.

Podczas warsztatów Raschke postara się przybliżyć techniki filmowe i specyfikę ujęć z ręki – nawiązując do stylu kina vérité – a także poruszy zagadnienia doboru optymalnej optyki i ustawień kamery do wybranych scen filmowych.

Warsztaty z Claudią Raschke odbędą się 11 listopada, godz. 11:00-14.00 w ZS Nr 10, Plac Św. Katarzyny 9.

Wokół obiektywów filmowych Sumire Prime | Seminarium

Z kolei w środę (13 listopada) będzie miało miejsce seminarium poświęcone zaawansowanej serii obiektywów Canon Sumire Prime, które będzie połączone z sesją Touch&Try najnowszych pełnoklatkowych kamer filmowych – EOS C700FF i EOS C500 Mark II. Gośćmi specjalnymi seminarium będzie troje autorów zdjęć filmowych, którzy mieli okazję zrealizować swoje filmy z wykorzystaniem obiektywów właśnie z serii Sumire Prime:

  • Hans Von Sonntag, reżyser i autor zdjęć, który do filmu „Love Us” – osadzonego w słonecznych warunkach Teneryfy – wykorzystał obiektywy Sumire Prime;
  • Tania Freimuth, autorka zdjęć, która z wykorzystaniem obiektywów Sumire zrealizowała krótkometrażowy dokument w warunkach wyjątkowo ograniczonego światła;
  • Freek Zonderland, producent i filmowiec, który, także w wymagających warunkach oświetleniowych, zrealizował krótki materiał w formie reportażowo-dokumentalnej.

Seminarium – prowadzone przez Paula Atkinsona (Canon Europe) – odbędzie się 13 listopada, godz. 18:00-19.30 w CKK Jordanki.

EOS C500 Mark II – najnowsza kamera Full Frame 5.9K po raz drugi w Polsce

Canon od lat aktywnie promuje sztukę filmową i współpracuje z twórcami podczas festiwalu Camerimage. Warsztaty i spotkania ze światowej sławy operatorami to niepowtarzalna okazja dla aspirujących autorów zdjęć, aby w jednym miejscu spotkać swoich mentorów, zadać im pytania czy porozmawiać podczas spotkań kuluarowych. Ale Camerimage to także jedyna w swoim rodzaju okazja do przetestowania najnowszego sprzętu filmowego z rodziny Cinema EOS. W tym roku na stoisku Canon po raz drugi w Polsce będzie można zobaczyć najnowszą kamerę EOS C500 Mark II z pełnoklatkową matrycą, która umożliwia nagrywanie w formacie 5.9K (60p).

Wydarzenia specjalne organizowane przez Canon:

            • 10 listopada, godz. 19:30
            Screening filmu RBG
            Miejsce: CSW, ul. Wały Gen. Władysława Sikorskiego 13.

            • 11 listopada, godz. 11:00-14.00
            Warsztaty z Claudią Raschke (EOS C300 Mark II)
            Miejsce: Centrum Warsztatowe, Zespół Szkół Nr 10, Plac Św. Katarzyny 9.

            • 13 listopada, godz. 18:00-19.30
            Seminarium na temat obiektywów Canon Sumire Prime
            Miejsce: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, al. Solidarności 1-3.