100 milionów aparatów i kamer Canon EOS

Warszawa, 9 października 2019 r. – Canon przekroczył kolejną ważną granicę w historii swojej działalności na rynku rozwiązań obrazowania – 20 września br. produkcja analogowych i cyfrowych aparatów fotograficznych Canon z serii EOS z wymiennymi obiektywami przekroczyła 100 milionów sztuki¹. Jubileuszowym, 100-milionowym egzemplarzem był EOS R – pełnoklatkowy bezlusterkowiec, który miał swoją premierę w październiku 2018 r.

Aparaty i kamery Canon serii EOS

Oferując kompletną linię aparatów, która stanowi odpowiedź na różnorodne style pracy, umiejętności i wymagania użytkowników, Canon oferuje również szeroką gamę ponad 70 kompatybilnych obiektywów EF i EF-S. Szerokie portfolio rozwiązań marki – od flagowych, zaawansowanych modeli po produkty z segmentu entry-level – cieszy się ogromnym zaufaniem zarówno zawodowych fotografów i filmowców, jak i entuzjastów czy amatorów, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Ten ekosystem rozwiązań pozwala firmie Canon od kilkunastu lat utrzymać pozycję lidera światowego rynku aparatów cyfrowych z wymienną optykąii².

Seria EOS pojawiła się na rynku w marcu 1987 roku, wraz z premierą modelu EOS 650 – jednoobiektywowej lustrzanki z AF i pierwszym na świecie w pełni elektronicznym mocowaniem obiektywu. Produkcja ówcześnie odbywała się w fabryce Canon w Fukushimie. Dziś zajmuje się nią wiele fabryk w różnych lokalizacjach, w tym na Tajwanie, Miyazaki, Nagasaki czy fabryce Oita (Japonia) – gdzie produkcja poddana jest rygorystycznemu zarządzaniu jakością. Po premierze EOS 650, Canon stale opracowywał nowe serie innowacyjnych produktów i technologii, które stawiały na szybkość, wygodę obsługi i jakość obrazu – takich jak m.in. wysokiej klasy aparat EOS-1 zaprezentowany w 1989 roku czy EOS 500 z 1993 r.

Na początku XXI wieku, wraz ze wzrostem popularności lustrzanek cyfrowych (DSLR), rozwiązania serii EOS zostały wyposażone w najnowocześniejsze technologie ze stajni Canon – matryce CMOS i procesory obrazu DIGIC. Model EOS 300D – kompaktowa, lekka lustrzanka cyfrowa w przystępnej cenie – przyczyniła się do upowszechnienia aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami wśród konsumentów. Z kolei zarówno model EOS 5D, jak i EOS 1D otworzyły serię EOS na potrzeby najbardziej wymagających, profesjonalnych fotografów. W szczególności EOS 5D Mark II sprawił, że lustrzanki cyfrowe stały się ważnym narzędziem do rejestrowania i tworzenia filmów w wysokiej jakości. Z kolei opracowanie systemu Cinema EOS w 2011 r. otworzyło nowy rozdział w dziedzinie rozwiązań i technologii do produkcji wideo.

Wyprodukowanie 100 milionów produktów serii EOS to kolejny ważny etap na trwającej nieustannie drodze rozwoju Canon. Odkrywając potencjał kolejnych segmentów i grup produktowych, Canon zamierza nadal tworzyć przełomowe rozwiązania obrazowania, nie zapominając o bogatym dziedzictwie aparatów i kamer serii EOS czy mocowaniu obiektywów EF, które od momentu premiery gwarantowało fotografom i filmowcom wszechstronność i niezawodność podczas pracy.

Kolejnym przełomem w historii rozwoju linii rozwiązań EOS jest – zaprezentowany w 2018 r. – system EOS R z zupełnie nowym mocowaniem obiektywów RF. Dynamiczny rozwój tej serii produktów, oparty na prędkości, wygodzie użytkowania i wysokiej jakości obrazu wciąż będzie stanowić fundament koncepcji kolejnych produktów EOS – zarówno dla fotografów, jak i filmowców.1 Łącznie z kamerami filmowymi Cinema EOS

2 Na podstawie sprzedanych sztuk, w oparciu o dane własne Canon