Canon prezentuje CJ15ex4.3B – mobilny, szerokokątny obiektyw broadcastowy 4K

Warszawa, 5 września 2019 r. – Canon rozszerzył dziś ofertę obiektywów broadcastowych o najnowszy model CJ15ex4.3B4K do kamer z matrycą 2/3. Oferując wyjątkową wydajność optyczną, znaną z serii UHDxs, obiektyw CJ15ex4.3B posiada 15-krotny zoom i minimalną ogniskową na poziomie 4,3 mm. Ten lekki (2,19 kg) i kompaktowy obiektyw świetnie nadaje się do każdego rodzaju relacji telewizyjnych, umożliwiając nadawcom osiągnięcie parametrów optycznych w jakości 4K, nawet przy wykorzystaniu wbudowanego extendera 2x – zapewniając tym samym najwyższą rozdzielczość materiału na całej powierzchni kadru. W obliczu rosnących oczekiwań widzów na treści w najwyższej jakości 4K, CJ15ex4.3B jest idealnym wyborem dla nadawców, chcących dostosować się do tych wymagań produkcyjnych.

 

 

Najwyższe standardy branżowe
W ub. roku Canon świętował 60-lecie działalności w obszarze produkcji obiektywów broadcastowych. Wprowadzenie na rynek obiektywu CJ15ex4.3B jest więc kontynuacją wieloletniego zaangażowania firmy we wspieranie przemysłu telewizyjnego innowacyjnymi i zaawansowanymi optycznie produktami. Obiektyw działa w standardzie BT.2020, dotyczącego transmisji 4K/8K UHD (krok naprzód w stosunku do poprzedniego ITU-R BT.709). To sprawia, że pozwala on uzyskać jaśniejsze i żywsze barwy o wyjątkowej tonacji, realistycznej fakturze i głębi, co przekłada się na bardziej wciągające wrażenia podczas oglądania programów telewizyjnych.

Optymalne rozmieszczenie soczewek fluorytowych, UD i Super UD, zastosowane w obiektywie CJ15ex4.3B także zmniejsza aberracje chromatyczną. Wykorzystując tę opracowaną przez Canon technologię, nowy obiektyw pozwala uzyskać piękne obrazy z mniejszym rozmyciem kolorów i zabarwieniem wokół konturów. Jest to również pierwszy mobilny obiektyw broadcastowy z powłoką ASC (Air Sphere Coating) – to nowa technologia, która dzięki specjalnej powłoce tłumi odbicie światła i ogranicza intensywność poświaty, dając bardziej realistyczne zdjęcia HDR.

Zoom bez żadnych ograniczeń
Funkcja zoomu w CJ15ex4.3B, kontrolowana za pomocą ruchomych grup soczewek i elementów asferycznych, zapewnia pewność i niezawodność optyczną. Nawet przy użyciu wbudowanego extendera 2x można osiągnąć najwyższą jakość obrazu 4K. Ponadto ulepszony system wewnętrznego ogniskowania lepiej kontroluje ustawianie ostrości, dając lepsze efekty w obszarach peryferyjnych ekranu – co zapewnia bardziej stabilny, wyraźniejszy i ostrzejszy materiał.

Doskonały do dynamicznych relacji
Dzięki krótkiej ogniskowej i dużemu współczynnikowi zoomu, obiektyw CJ15ex4.3B jest idealny do relacjonowania takich scen, jak zmagania na stadionach, czy wydarzenia na tle rozłożystego krajobrazu. Te same cechy, w połączeniu z kompaktową, lekką konstrukcją sprawiają, że obiektyw ten nadaje się również do filmowania w wąskich przestrzeniach lub będąc bardzo blisko filmowanych obiektów – gdy wymagane jest nagrywanie w stylu "on-the-shoulder". Charakteryzując się wysoką trwałością odpowiednią dla klasycznych konstrukcji HD firmy Canon, ten przenośny obiektyw broadcastowy zapewnia jednocześnie dużą mobilność, idealną do nagrań reportażowych czy dokumentalnych. Dodatkowo CJ15ex4.3B jest wygodny i ergonomiczny – posiada uchwyt dopasowujący się do dłoni operatora, odciążając go i zapewniając nieograniczone możliwości filmowania nawet przez długi czas.

Dziś Canon zaprezentował także najnowszą kamerę systemową Cinema EOS C500 Mark II. To kompaktowa i wszechstronna kamera z pełnoklatkową matrycą 5,9K przeznaczona dla najbardziej wymagających twórców filmowych. Swoją premierę miał dziś także najnowszy monitor referencyjny DP-V3120 – profesjonalny monitor HDR 4K o luminancji 2 000 cd/m². Wszystkie trzy nowe produkty będzie można po raz pierwszy zobaczyć na żywo na stoisku Canon (hala 12, stoisko D60) na targach IBC 2019.

Kluczowe cechy obiektywu CJ15ex4.3B:

  • Wiodący w swojej klasie zakres zoomu (15x) i najszerszy kąt (4,3 mm)
  • Rozdzielczość 4K w całym obszarze kadru
  • Technologia powłok ASC
  • Elementy UD i Super UD
  • Szeroki gamut barw i obsługa HDR
  • Mobilna konstrukcja i kompaktowa obudowa
  • Wbudowany extender 2x

Dalsze informacje