Festiwal fotograficzny w Wojnowie. Zobacz fotografie Chrisa Niedenthala, Maćka Kosycarza, Jacka Marczewskiego i 60 innych artystów

Warszawa, 28 maja 2019 r. – Mała mazurska wieś Wojnowo od 3 lat na miesiące letnio-wakacyjne zmienia swoje oblicze. Staje się wielką plenerową galerią fotografii. Wszystko za sprawą Wojnowskiego Festiwalu Fotografii, który organizuje w niej Klub Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Canon jest oficjalnym sponsorem tego wydarzenia, który m.in. odpowiada za wydruk części prezentowanych prac.

Eksplozja światła fot. Fabian Stacherski

Himalaje fot. Bartłomiej Zborowski

Nasza jesień 81 fot. Chris Niedenthal

Stynka Wojnowo fot. Jacek Marczewski

Wojnowo nie jest miejscowością całkowicie nieznaną na mapie wakacyjnych wojaży. Dotychczas zaglądano tu podziwiać prawosławną cerkiew, molennę i Klasztor Starowierów, w którym dziś mieści się Muzeum Ikon. Wszystko jednak zmieniło się kilka lat temu, kiedy to KFP SDP postanowił zorganizować wystawę, wykorzystując płoty do wyeksponowania fotografii najlepszych polskich fotografów prasowych. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy miejscowości chętnie udostępnili ogrodzenia swych obejść do zawieszenia zdjęć, a liczne wycieczki: autokarowe, rowerowe, samochodowe oraz indywidualni urlopowicze odwiedzający Wojnowo zyskali dodatkową atrakcję, która celnie trafiła w ich gusta i potrzeby.

Wydarzenie rozpocznie się już 1 czerwca – na trasie o długości ponad 2,5 km można będzie obejrzeć ponad 500 wielkoformatowych zdjęć takich autorów jak Chris Niedenthal, Maciek Kosycarz, Jacek Marczewski, Czarek Sokołowski i niemal 60 innych fotografów. To główna, ale nie jedyna atrakcja, jaką przygotowali organizatorzy. W planach jest bowiem także prezentacja pokonkursowych wystaw „Nagrody SDP 2019” (konkurs dla dziennikarzy i fotoreporterów na wzór Amerykańskich nagród Pulitzera) oraz „Lasy w obiektywach leśników” (konkurs kwartalnika „Echa Leśne”). Do tego można spodziewać się także warsztatów fotografii analogowej oraz spotkań autorskich ze znanymi fotografami. Na miłośników fotografii czeka więc w Wojnowie cały szereg atrakcji, i to przez cały sezon wakacyjno-letni, gdyż prace eksponowane będą do września.

Sponsorem wydarzenia jest Canon, który odpowiada m.in. za dostarczenie wydruków części prezentowanych prac. Zostały one przygotowane na ploterze Océ Arizona. Dzięki temu można być pewnym, że prezentowane wydruki są w najlepszej możliwej jakości oraz będą odporne na wszelkie warunki atmosferyczne – od ostrego słońca po ulewny deszcz – co pozwoli odwiedzającym festiwal cieszyć się równie wyrazistymi zdjęciami przez cały okres trwania festiwalu.

„Jako specjaliści od obrazu: jego przechwytywania, utrwalania oraz reprodukowania w postaci wydruków, zawsze chętnie włączamy się w tego typu inicjatywy, przybliżające kulturę obrazu odbiorcom” – mówi Joanna Stankiewicz, Corporate Communication & Marketing Services Manager w Canon. „Będzie to świetna okazja, aby uzmysłowić sobie, że fizyczna postać zdjęcia ma na nas zupełnie inne oddziaływanie niż jej cyfrowa, prezentowana na ekranie wersja. Dlatego chciałam gorąco zachęcić wszystkich, którzy w tym roku choć na chwilę planują zagościć na Mazurach, aby odwiedzili Wojnowo i w pięknych okolicznościach przyrody, jakie oferuje to miejsce, obejrzeli prace prezentowane w ramach Festiwalu”.