Canon i Merkator na Konwencie Informatyków Polski Wschodniej

Warszawa, 24 października 2018 r. – Już 25-26 października br. w Panieńszczyźnie pod Lublinem odbędzie się Konwent Informatyków Polski Wschodniej. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w regionie, które ma na celu integrację lokalnego środowiska informatyków pracujących w administracji publicznej. Firma Canon, jako partner specjalny tego wydarzenia, wspólnie z firmą Merkator, naświetli problem zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych poprzez odpowiednią ochronę urządzeń drukujących.

„Starając się zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa danych przetwarzanych w organizacji, nie możemy myśleć wyłącznie o komputerach i serwerach sieciowych” – mówi Artur Wojtysiak, Dyrektor Oddziału w Lublinie firmy Merkator, czołowego dostawcy systemów druku marki Canon. „Takie podejście, przypominałoby bowiem instalowanie w oknach mieszkania antywłamaniowych krat, w których odstępy pomiędzy poszczególnymi prętami wynosiłyby pół metra lub więcej. W efekcie lokal może wydawać się chroniony przed włamywaczami, jednak w rzeczywistości wiele nieuprawnionych osób może się bez problemu dostać do wewnątrz, prześlizgując się pomiędzy zbyt rzadko rozmieszczonymi barierami. Podobnie z ochroną danych w sieciach wewnętrznych urzędów czy organizacji. Dziś urządzenie drukujące jest tak samo technicznie zaawansowane, jak smartfon, tablet czy komputer. Posiada bowiem własny dysk, na którym przechowuje przetwarzane pliki. Skutkiem tego może stanowić cel ataków hackerskich, który, jeśli nie będzie właściwie zabezpieczony, może stać się zarówno źródłem wycieku wrażliwych informacji, jak i bramą, przez którą osoby nieuprawnione dostaną się do wewnętrznej sieci internetowej urzędu”.

„Jednak nie tylko wyciek informacji w formie cyfrowej stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa przetwarzanych danych” – uzupełnia Jarosław Obiedziński, Sales Manager Indirect Channel, Canon Polska. „Równie niebezpieczne może być na przykład – celowe bądź przypadkowe – wyniesienie drukowanych dokumentów przez osoby nieuprawnione. Tymczasem współczesne systemy druku pozwalają na ograniczenie tego typu zdarzeń poprzez odpowiednio restrykcyjne kategoryzowanie przetwarzanych dokumentów i udostępnianie ich jedynie zaufanym użytkownikom. W dobie obowiązywania przepisów RODO tego typu zabezpieczenia stają się wręcz niezbędne do funkcjonowania wszelkich organów administracji publicznej, chroniąc je przed konsekwencjami wycieku danych w postaci wysokich kar pieniężnych”.

Organizatorem Konwentu Informatyków Polski Wschodniej jest miesięcznik „IT w Administracji”. W spotkaniu wezmą udział informatycy z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Wśród gości specjalnych znajdą się m.in.:

  • Piotr Artur Gajewski – Dyrektor Departamentu Systemów Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji;
  • Agnieszka Aleksiejczuk – Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego;
  • Jarosław Pudzianowski – Pełnomocnik Dyrektora CSIOZ do spraw Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji;
  • Maciej Bułkowski – dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Konwentowi patronują m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji elektronicznej i Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-26 października w Hotelu In Between, Panieńszczyzna 15P, 21-002 Jastków pod Lublinem. Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie  http://www.kpw.itwadministracji.pl/.