Canon zaprezentował nowy aparat pełnoklatkowy oraz linię obiektywów jako część rewolucyjnego systemu EOS R

Warszawa, 5 września 2018 – Canon, światowy lider w zakresie rozwiązań do obrazowania ogłosił dziś rozszerzenie swojej linii aparatów bezlusterkowych, prezentując nowy model aparatu EOS R, który jest jednocześnie pierwszym modelem z rewolucyjnym mocowaniem obiektywów RF. Został on wyposażony w najszybszy autofokus na świecie¹ oraz, jako pierwszy na świecie, w możliwość automatycznego ustawiania ostrości w słabych warunkach oświetleniowych, od -6EV². Jest to doskonałe narzędzie pozwalające uzyskać profesjonalne efekty dla każdego ujęcia. Cała linia nowych obiektywów RF powstała bazując na wiedzy i doświadczeniach Canon i zawiera dodatkowe akcesoria oferujące fotografom i twórcom filmowym większe niż kiedykolwiek wcześniej możliwości kreatywne i indywidualizację pracy.

Canon EOS R

RF 24-105mm f/4L IS USM

RF 28-70mm f/2L USM

RF 35mm f/1.8 Macro IS STM

RF 50mm f/1.2L USM

Bajonettadapter EF-EOS R

EOS R
Zbudowany od podstaw, pionierski System EOS R to zupełnie nowy poziom innowacji, umożliwiający uzyskanie bogatszych, bardziej szczegółowych obrazów o niezrównanych poziomach ostrości i szczegółowości. Aparat EOS R to pierwszy aparat z mocowaniem obiektywów typu RF z 12 stykami elektrycznymi, 20 mm odległością pomiędzy matrycą a mocowaniem obiektywu oraz średnicą mocowania obiektywu 54 mm, co daje więcej możliwość w projektowaniu doskonalszych obiektywów.

Dzięki połączeniu świetnych obiektywów z nowym mocowaniem RF, matrycy CMOS 35 mm oraz blisko 30.3 milionom efektywnych pixeli3, a także najnowszego procesora DIGIC 8, aparat EOS R umożliwia tworzenie obrazów o wysokiej jakości. Digital Lens Optimizer (Cyfrowa Optymalizator Obiektywu) koryguje aberracje soczewek i szybciej przesyła informacje o korekcie z obiektywu do korpusu aparatu, minimalizując wpływ na prędkość wykonywania zdjęć seryjnych.

Aparat posiada najszybszy na świecie autofokus, zdolny do ustawiania ostrości w zaledwie 0.05 sekundy4 Jest zdolny do szybkich zdjęć seryjnych z prędkością 8 kl./s z blokadą AF oraz 5 kl./s w trybie śledzenia AF. EOS R gwarantuje pewność i niezawodność pracy. Aparat posiada sterowanie Touch and Drag AF (Przeciągnij i Upuść) i intuicyjny wybór z 5,655 punktów AF5, więcej niż jakikolwiek aparat w tej klasie. Jako pierwszy na świecie oferuje pracę autofokusa w słabym świetle od -6 EV6 oraz zoptymalizowany do tego elektroniczny wyświetlacz (EVF) z 3,69 milionami punktów oraz 100% pokryciem kadru, co pozwala zobaczyć obiekty w dokładnie odwzorowanej kolorystyce w prawie całkowitej ciemności.

EOS R oferuje w pełni cichy tryb fotografowania, co może stanowić zaletę dla pracy w otoczeniu wymagającym dyskrecji, jak fotografia ślubna, reporterska czy przyrodnicza.

EOS R to znakomite narzędzie do tworzenia filmów, zapewniające wspaniały materiał filmowy o rozdzielczości 4K, pełne sterowanie dźwiękiem, obrotowy ekran i peaking do ręcznego ustawienia ostrości. Dodatkowo filmowcy mogą na wyjściu HDMI otrzymać materiał 10-bitowy w Canon Log z 12 stopniowym zakresem dynamicznym przy ISO 400, co pozwala na większą swobodę w post-produkcji i uzyskanie większej liczby szczegółów i wiernych kolorów w światłach i cieniach.

Niemal całe sterowanie aparatem można skonfigurować indywidualnie, co zapewnia użytkownikom EOS nowy poziom personalizacji i kontroli. Sprawdzona i poprawiona ergonomia korpusu EOS, w tym odporna na warunki atmosferyczne solidna obudowa ze stopu magnezu z wygodnym gripem i intuicyjnym układem przycisków oraz dotykowym ekranem pozwala użytkownikowi na długą i komfortową pracę. Zaprojektowany do pracy mobilnej posiada zawsze włączony Bluetooth, umożliwiający stałe połączenie z urządzeniem mobilnym oraz rejestrację informacji GPS w obrazach.

Jako pierwszy aparat z serii EOS, EOS R posiada programowalny wielofunkcyjny dotykowy pasek (multifunction touch bar). Można nim sterować, przesuwając po nim lub dotykając kciukiem, ustawiając takie preferowane parametry jak np. czułość ISO. Jeszcze bardziej kreatywne możliwości zapewnia zdalne fotografowanie przy pomocy aplikacji Canon Camera Connect.

Po raz pierwszy we wszystkich obiektywach RF wprowadzono programowalny pierścień kontrolny, przy pomocy którego użytkownicy mogą ustawić przysłonę, czas naświetlania, ISO lub kompensację ekspozycji – co oznacza, że nie trzeba odrywać wzroku od wizjera i ryzykować utraty obiektu i koncentracji.

Nowoczesna optyka

Mocowanie RF pozwala na radykalnie nową konstrukcję obiektywów. 20-milimetrowa odległość matrycy od mocowania obiektywu i szeroka (54 mm) średnica mocowania umożliwiły inżynierom Canon stworzenie zupełnie wyjątkowych obiektywów.

Na bazie szkieł, które stanowią podstawę systemu EOS, Canon zaprojektował i ogłosił dziś 4 nowe obiektywy dla modelu EOS R, które zwiększają obecne możliwości optyczne.

Obiektyw RF 50mm f/1.2L USM ustanawia nowy standard jakości i szybkości w klasie obiektywów 50 mm, oferując niespotykany dotąd poziom detali i ostrości, niezwykle małą głębię ostrości i pracę w słabym oświetleniu. RF 24-105mm f/4L IS USM to pierwszy pełnoklatkowy obiektyw typu zoom z serii L z wbudowanym silnikiem Nano USM. Oferuje doskonałą kontrolę i płynne śledzenie obiektu podczas jego oddalania się lub zbliżania do aparatu. Jest nieduży, lekki i łatwy w obsłudze. Oferuje stałą jasność f/4. Szybki, cichy autofokus i 5-stopniowa stabilizacja obrazu sprawiają, że idealnie nadaje się do filmowania.

Bardzo jasny i uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy RF 28-70mm f/2L USM oferuje nowy poziom kreatywności. Staje się pierwszym na świecie pełnoklatkowym standardowym obiektywem typu zoom, oferując jasność f/2 w całym zakresie. Ponadto tubus obiektywu ma mechanizm pochłaniania wstrząsów, co zapewnia doskonałą odporność na uderzenia, wytrzymałość i trwałość.

Ostatni z obiektywów to RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM - bardzo jasny (f/1.8), idealny do fotografii ulicznej, podróżniczej i macro fotografii. Oferuje naturalny szeroki kąt widzenia, ostrzenie z bliskiej odległości oraz hybrydową stabilizację obrazu (Hybrid IS).

Współpraca ze wszystkimi obiektywami Canon
Canon przedstawia także trzy nowe adaptery, pozwalające na połączenie innowacyjnego aparatu EOS R z ponad 70 obiektywami EF i EF-S7. Dzięki nim Canon udostępnia fotografom nowe możliwości przy jednoczesnym zachowaniu ich ulubionych obiektywówi i ich parametrów. W efekcie nowy system zachowuje wysoką jakość i funkcjonalność, jak z dotychczas używanymi lustrzankami EOS8.

Jeden z adapterów posiada pierścień kontrolny, taki jak w obiektywach RF, i zapamiętuje ustawienia użytkownika niezależnie od tego, czy używamy obiektywów RF, EF czy EF-S. Drugi adapter z miejscem na filtry drop-in umożliwia stosowanie filtrów polaryzacyjnych lub filtrów szarych. Jest idealny dla filmowców, którzy używają obiektywów, na których trudno zamontować filtry. Z filtrem szarym można lepiej kontrolować ekspozycję, a kołowy filtr polaryzacyjny redukuje refleksy i zwiększa nasycenie kolorów. Obydwa są idealne do filmowania i zdjęć w wymagających warunkach projektowych. Canon oferuje również adapter z podstawowymi funkcjami łączenia aparatu EOS R z obiektywami EF i EF-S.

Ustal własne standardy pracy na każdym jej etapie
Szeroka gama innowacyjnych akcesoriów dla EOS R obejmuje wydajny i wszechstronny grip oraz lampę błyskową. Uchwyt pionowy BG-E22 umożliwia pracę z dwoma bateriami LP-E6N oraz dodatkowo współpracuje z zewnętrzną ładowarką przez adapter USB. Takie rozwiązanie poprawia komfort pracy podczas długiego fotografowania, zwłaszcza w pozycji pionowej. Grip posiada wbudowane gniazdo synchronizacji (PC terminal) do kreatywnej pracy z przewodowymi lampami studyjnymi, których chcemy użyć z aparatem EOS R. Wśród akcesoriów znajduje się także lekka, kompaktowa i o dużej mocy lampa Speedlite EL-100 z trybem automatycznym, który umożliwia komunikację z kompatybilnymi aparatami, aby poprawić jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Jej zaletą jest możliwość odbijania światła od ścian i sufitów w celu uzyskania bardziej miękkiego efektu – podobnie jak w naturalnym oświetleniu.

Digital Photo Professional Express (DPP Express)
Aby maksymalnie wykorzystać możliwości zdjęć zrobionych w formacie RAW i rozszerzyć możliwości podczas cyfrowej obróbki zdjęć , Canon wprowadza dziś Digital Photo Professional Express (DPP Express)9 dla urządzeń iPad®10. Intuicyjny i łatwy w użyciu DPP Express jest bardzo wydajnym programem do przeglądania i edycji plików RAW, zarówno dla aparatów EOS jak i EOS R. Zdjęcia można importować przez aplikację Canon Camera Connect i bezpośrednio edytować na urządzeniu iPad®, poczynając od ustawień balansu bieli i zmiany charakterystyki tonalnej do ustawień zakresu dynamicznego. DPP Express RAW może wyświetlać zdjęcia wykorzystując przestrzeń barwną PQ (Perceptual Quantization)11 czyli format HDR przeznaczony do filmowej produkcji i dystrybucji. Oprogramowanie umożliwia edycję i wyświetlanie wysokiej jakości zdjęć w szerokim zakresie dynamicznym.

Wszystko od wejścia do wyjścia twórczego procesu
W dniu dzisiejszym Canon wzmocnił także swoją ofertę poprzez prezentację nowego oprogramowania do druku. Przy użyciu Professional Print & Layout zdjęcia obrobione przy użyciu Digital Photo Professional (DPP) mogą zostać wydrukowane z zachowaniem najważniejszych parametrów, takich jak tonalność, ostrość i dokładność kolorów. Zawarta w oprogramowaniu nowa funkcja DPRAW umożliwia wydruk w najwyższej rozdzielczości. Ta funkcja posiada zdolność do obróbki pogłębionych informacji z plików DPRAW, pozwalając na reprodukcję ostrych szczegółów i tekstur zgodnie z oczekiwaniami fotografa. Taki wydruk oddaje wrażenie trójwymiarowości wydrukowanego zdjęcia.

Dodano również nową funkcję wydruku HDR, która lepiej reprodukuje obszary mocniej oświetlone na wydrukowanych zdjęciach. Co więcej funkcja Exhibition Lighting Optimisation (Optymalizacja do światła wystawowego) pozwala rozszerzyć zakres dynamiczny wydrukowanego zdjęcia, które będzie prezentowane w jasnym oświetleniu w galeriach lub przestrzeniach wystawowych.

Skupiając się na systemie EOS R Canon zbudował szereg narzędzi opartych na potrzebach fotografów i filmowców przyszłości, poszerzając jednocześnie możliwości obrazowania. EOS R i nowe obiektywy RF oraz akcesoria zwiększają możliwości fotografa, uwalniając jego kreatywność, jak nigdy dotąd. Nowe obiektywy EF-M 32mm f/1.4 STM – innowacyjny obiektyw 32 mm do systemu EOS M – oraz EF 400mm f/2.8L IS III USM i EF 600mm f/4L IS III USM – dwa niezwykle lekkie profesjonalne obiektywy super-tele zapewnią profesjonalnym fotografom dostęp do najlepszych narzędzi i pozwalają opowiadać ich historie.

SYSTEM EOS R– wspólne cechy

 • Wyższy poziom wydajności optycznej oraz projektowania obiektywów dla osiągania kreatywności fotografowania i filmowania
 • Lepsza komunikacja i przesyłanie informacji pomiędzy korpusem aparatu a obiektywami
 • Pełna kompatybilność z istniejącymi obiektywami EF, EF-S oraz akcesoriami
 • Wyjątkowa praca w słabym oświetleniu

EOS R – Kluczowe funkcje

 • Połączenie doskonałych obiektywów RF, matrycy CMOS 35 mm z blisko 30.3 milionom efektywnych pixeli3 a także najnowszego procesora DIGIC 8
 • AF od -6 EV – pierwszy na świecie aparat z ustawieniem ostrości w tak słabym oświetleniu
 • Najszybszy na świecie autofokus – 0.05 sekundy
 • Digital Lens Optimizer – Cyfrowa Optymalizacja Obiektywu
 • Sterowanie Touch and Drag AF (Przeciągnij i Upuść) oraz intuicyjny wybór z 5,655 punktów AF
 • Cicha migawka
 • 10 bitowe Video 4K na wyjściu HDMI

RF 50mm f/1.2L USM – Kluczowe funkcje

 • Super jasny (f/1.2) standardowy obiektyw dający najwyższą jakość zdjęć
 • Szybki i precyzyjny w pracy
 • Jakość obrazu i trwałość gwarantowana przez legendarną serię L
 • Zaprojektowany do profesjonalnego użytku

RF 24-105mm f/4L IS USM – Kluczowe funkcje

 • Uniwersalny, praktyczny oraz profesjonalny zoom
 • Stabilny i poręczny w pracy profesjonalisty
 • 5-stopniowa stabilizacja obrazu
 • Szybki, płynny i cichy autofocus ze stabilizacją Nano USM oferuje idealne warunki dla fotografowania oraz filmowania
 • Jakość legendarnej serii L oferująca szczegóły, głębię i ostrość zdjęć

RF 28-70mm f/2L USM – Kluczowe cechy

 • Pierwszy na świecie pełnoklatkowy standardowy obiektyw typu zoom, oferujący jasność f/2 w całym zakresie
 • Redefiniuje oczekiwania względem standardowych obiektywów
 • Płynne i niemal bezgłośne ustawienia ostrości dzięki technologii Canon USM
 • Inteligentna kontrola i wyjątkowa ergonomia zapewniająca szybkie i wygodne fotografowanie
 • Wywodzący się z legendarnej serii L

RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM – Kluczowe cechy

 • Doskonała jakość obrazu i naturalnie szeroki kąt w niewielkich rozmiarach
 • Świetny do pracy przy słabym oświetleniu, pomaga uchwycić atmosferę nawet w ciemnych warunkach
 • Powiększenie makro z 5-stopniową stabilizacją obrazu pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły
 • Lekki w podróży, pozwala robić zdjęcia instynktownie i skupić się na kreatywności

Adaptery Canon (adapter EF-EOS R, adapter kontroli pierścienia EF-EOS R oraz adapter na filtry drop-in EF-EOS R)

 • Możliwość użycia obiektywów EF oraz EF-S z aparatem Canon EOS R
 • Zmiana ustawień aparatu z użyciem adaptera kontroli pierścienia
 • Użycie filtrów typu drop-in (tylko z adapterem filtrów drop-in) – zarówno kołowego filtra polaryzacyjnego, jak i filtra szarego ND
 • Zaprojektowane do profesjonalnego użytku

Battery Grip BG-E22 – Kluczowe cech

 • Dłuższa praca z aparatem EOS R
 • Lepszy komfort pracy w pozycji pionowej
 • Lekki – 330g
 • Wbudowane gniazdo synchronizacji (PC terminal) z lampami studyjnymi

Lampa Speedlite EL-100 – Kluczowe cechy

 • Łatwe robienie zdjęć z użyciem lampy
 • Tworzenie naturalnego światła za pomocą odbicia
 • Uczy bardziej kreatywnego podejścia do oświetlenia
 • Członek rodziny EOS

Digital Photo Professional (DPP) Express

 • Nowy program dla plików RAW – kompatybilny z CR3
 • Intuicyjny i łatwy w użyciu interfejs użytkownika z dotykową obsługą
 • Historia zmian edycji obrazu
 • Wyświetlanie zdjęć z wykorzystaniem przestrzeni barwnej PQ (Perceptual Quantization); standard HDR używany przy filmowej produkcji i dystrybucji
 • Dedykowany dla urządzeń iPad®
 • Współpraca z aplikacją Canon Camera Connect

Professional Print & Layout

 • Odtwarza świat takim, jakim go widzisz
 • Dokładna reprodukcja kolorów
 • Ostrość szczegółów
 • Przejrzystość tonalna w światłach i cieniach


1 Na podstawie analizy dostępnych na rynku pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Stan na 5 września 2018 r.

2 Spośród wszystkich pełnoklatkowych aparatów cyfrowych z wymienną optyką wyposażonych w matrycę typu Super 35 mm z detekcją fazy AF. Stan na 4 września 2018 r. (badania Canon; fotografia statyczna, f/1.2, centralnie ustawiony, pojedynczy punkt AF, ISO 100, w temperaturze 23o C/ 73 o F

3 31.7 mln pikseli

4 W przypadku włączonej funkcji Cyfrowej Optymalizacji Obrazu spada szybkość zdjęć seryjnych

5 Mierzone zgodnie z wytycznymi organizacji CIPA oraz pomiarami Canon z obiektywem RF 24-105 mm f / 4L IS USM przy ogniskowej 24 mm i pojedynczym AF; stan na 5 września 2018 r.

6 W trybie 1pkt. AF

7 W zależności od specyfikacji, wybrane obiektywy EF mogą nie być kompatybilne

8 Nie dotyczy obiektywów z serii EF-M i obiektywów filmowych Cinema EF. Obiektywy RF nie wymagają adaptera.

9 Kompatybilne z aparatami obsługującymi format CR3. Dostępne na koniec października 2018 r.

10 iPad Pro (wszystkie modele) / iPad (5. generacja) / mini4 / Air2 (iPad z minimum 2GB lub więcej pamięci RAM. iPad mini2/mini3/Air 1. generacji obsługują oprogramowanie, ale bez wsparcia. Brak zgodności z urządzeniami starszymi niż iPad i iPhone / iPod touch.

11 PQ (Perceptual Quantization) to nowa krzywa gamma oparta na charakterystyce ludzkiego oka. Oparte na międzynarodowych standardach HDR ITU-R BT.2100 i SMPTE ST 2084

Centrum prasowe firmy Canon