TRZYDNIOWE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE POD OKIEM MARCINA KINA I ADAMA KLIMKA – RELACJA

Warszawa, 28 maja 2018 r. – W miniony weekend piętnastu ambitnych fotografów wzięło udział w warsztatach fotograficznych Red Bull Mistrz Obiektywu. Uczestnicy mieli okazję uczyć się od mistrzów fotografii sportowej – Marcina Kina (ambasadora marki Canon) i Adama Klimka. Warsztaty odbywały się w miasteczku Kluszkowce, podczas Małopolska Joy Ride Festiwal, a Canon Polska zagwarantował dostęp do wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Atrakcją specjalną była sesja z zawodnikami m.in. Szymonem Godźkiem jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich riderów MTB.

Przez trzy dni Marcin Kin oraz Adam Klimek szkolili fotografów w ramach warsztatów Red Bull Mistrz Obiektywu. Uczestnicy mieli okazję poznać tajniki pracy fotografów, posłuchać ich historii, utrwalić podstawy teoretyczne, a także przetestować wszystko w praktyce i przez kilka godzin pracować ze sportowcami światowej klasy. Fotografowie doskonalili bowiem swoje umiejętności podczas Małopolska Joy Ride Festiwal. Zawody Enduro, downhill oraz wiele innych dyscyplin stworzyły niepowtarzalną okazję do doskonalenia umiejętności. W sobotę odbyła się wyjątkowa, nocna sesja z Szymonem Godzkiem i Piotrem Krajewskim.

„W tym roku warsztaty miały bardzo wysoki poziom. Robienie zdjęć na evencie, jakim jest Małopolska Joy Ride Festiwal to skok na głęboką wodę. Zawody MTB są bardzo specyficzne, cały czas dużo się dzieje. Podjęcie decyzji jaki obiektyw i jakie ustawienia aparatu wybrać musi być dynamiczne – nie ma czasu na zastanawianie się i kombinowanie. Już na samym początku musimy zdecydować jakie zdjęcia chcemy robić i czego będziemy szukać naszym aparatem. Fajnie, że udało się zrealizować nocną sesję z Szymonem Godzkiem i Piotrem Krajewskim – to duża szkoła dla aspirujących fotografów. Praca z pro riderem w nocy, przy użyciu profesjonalnych lamp dała świetne efekty i jest cennym doświadczeniem” – mówi jeden z prowadzących – Marcin Kin, ambasador Canon.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli nieograniczony dostęp do sprzętu fotograficznego firmy Canon. Była to okazja do zapoznania się z systemem aparatów bezlusterkowych Canon EOS M – m.in. flagowym modelem EOS M5 czy najnowszym EOS M50. Dostępne były również lustrzanki oraz pełen zestaw obiektywów – od szerokokątnych po teleobiektywy. Na koniec warsztatów uczestnicy mieli okazję przetestować drukarki atramentowe i termosublimacyjne – uwieczniając efekt trzech dni pracy na wydrukach.

„Od trzech lat amatorsko zajmuję się fotografią wspinaczkową. Obserwuję fotografów Red Bulla i są dla mnie dużą inspiracją. Zawsze chciałam spotkać się z zawodowym fotografem akcji, a kiedy dowiedziałam się, że to właśnie Marcin Kin poprowadzi warsztaty od razu się zgłosiłam. Nie było mowy o przepuszczeniu okazji i nieskorzystania z takiego bagażu doświadczeń. Warsztaty były świetnie zorganizowane a zajęcia bardzo merytoryczne. Niesamowite przykłady fotografii komercyjnej Adama Klimka, super energia Marcina Kina oraz pozytywne nastawienie uczestników i organizatorów stworzyły niepowtarzalny klimat” – mówi Ewa Cieślikiewicz, uczestniczka warsztatów.

„O projekcie Red Bull Mistrz Obiektywu dowiedziałem się z Instagrama Marcina Kina – od dłuższego czasu go obserwuję. Od razu podjąłem decyzję, by się zgłosić. Wydaje mi się, że nie ma lepszej formy nauki niż czerpanie wiedzy od profesjonalistów i obserwowanie ich podczas pracy. Na warsztatach było bardzo intensywnie – w sobotę pracowaliśmy kilkanaście godzin. Wszyscy bardzo się staraliśmy, ale nie było między nami żadnej rywalizacji, przez co na warsztatach panował świetny klimat. Fajnym dodatkiem była możliwość przetestowania sprzętu Canon, w tym obiektywów z serii L. Ciekawym doświadczeniem było patrzenie na współpracę profesjonalnego fotografa i pro riderów ze światowej czołówki” – stwierdził Oskar Heleniak, jeden z uczestników wydarzenia.

„Przez trzy dni warsztatów mieliśmy okazję przeżyć wszystkie możliwe warunki pogodowe, a co za tym idzie, musieliśmy radzić sobie z różnym światłem i działać szybko. W sobotę spędziliśmy 16 godzin w terenie, rozpoczynając dzień wraz z pierwszymi zawodami MTB a kończąc na sesji z Szymonem i Piotrem. To były wyjątkowo intensywne dni i jestem pod wrażeniem uczestników – każdy przyłożył się na 110% swoich możliwości. Poziom był bardzo wysoki, co bardzo mnie cieszy, bo mogliśmy pominąć podstawy i przejść do przekazywania praktycznej i konkretnej wiedzy” – mówi Adam Klimek, jeden z prowadzących warsztaty.

Teren sesji był oświetlany przez firmę Fomei, więc fotografowie mieli szansę zobaczyć, jak wygląda profesjonalny plan zdjęciowy. Wyniki pracy ze wszystkich trzech dni, w tym sesji z Szymonem i Piotrem dostępne są na stronie www.redbull.pl.