FESPA 2018 – Canon pokazuje w pełni zrobotyzowane rozwiązanie druku i wykończenia, które automatyzuje wysokonakładową produkcję grafiki artystycznej

Warszawa, 15 maja 2018 r. – Na targach FESPA 2018 (Messe Berlin, 15-18 maja 2018 r., hala 3, stoisko A40/B40), Canon pokaże, jak innowacyjna automatyzacja procesów może radykalnie zwiększyć wydajność, podnieść moc produkcyjną i zwiększyć rentowność druku materiałów graficznych.

Zrobotyzowany proces druku i cięcia łączący ploter Océ Arizona 6170 XTS ze stołem do cięcia Océ ProCut

Ploter płaski Océ Arizona 6170 XTS firmy Canon

Canon i Rolan Robotics zapewniają pełną automatyzację procesów w nienadzorowanej produkcji wysokonakładowej

Jednym z najciekawszych elementów stoiska Canon będzie technologia całkowicie zrobotyzowanego procesu druku i wykończenia na ploterze płaskim Océ Arizona 6170 XTS ze zintegrowanym stołem do cięcia Océ ProCut.

Rozwiązanie prezentowane na targach FESPA 2018 zostało wdrożone w holenderskiej firmie Van Vliet Printing, gdzie robotyzacja umożliwiła całodobowe, nienadzorowane działanie systemów Océ Arizona i Océ ProCut, znacząco zwiększając automatyzację produkcji drukarni bez wprowadzania pracy wielozmianowej.

Zintegrowany system stworzony przez Rolan Robotics, partnera firmy Canon, który specjalizuje się w robotyce, przenosi niezadrukowane arkusze ze stołu znajdującego się obok plotera Océ Arizona i układa je na stanowisku obracania i pasowania, które ustawia arkusz we właściwym położeniu poziomym i pionowym. Następnie specjalny robot wyjmuje prawidłowo spasowany arkusz i umieszcza go na pustym stole plotera w celu zadrukowania, a Océ Arizona automatycznie otrzymuje maszynowe polecenie rozpoczęcia druku. Jeśli arkusz ma być zadrukowany dwustronnie, robot odkłada go na stanowisko do obracania, a następnie ponownie umieszcza na stole drukarki w celu zadrukowania drugiej strony nośnika. Inteligentny interfejs stworzony przez Rolan Robotics umożliwia synchronizację różnych urządzeń, pozwalając na całkowicie automatyczne przekazywanie poleceń między robotem Rolan a ploterem Océ Arizona

Po zakończeniu druku robot przenosi zadrukowany arkusz na stół do cięcia Océ ProCut. Oprogramowanie Océ ProCut przetwarza instrukcje wykończeniowe i wysyła polecenie do plotera tnącego bez interwencji operatora. Po cięciu, bigowaniu lub nacinaniu, robot może albo zdjąć wszystkie materiały ze stołu, albo podnieść wykończony produkt (lub produkty) i przenieść odpady do pojemnika w celu wyrzucenia lub ponownego wykorzystania. Nowa technologia potrafi również identyfikować powtarzalne zadania, eliminując potrzebę rejestracji każdego kolejnego zadania z osobna. Dzięki temu system tnący może np. automatycznie rozpocząć cięcie natychmiast po umieszczeniu arkusza na stole. Podczas prezentacji na targach FESPA 2018, system będzie drukował i ciął różnorodne grafiki reklamowe i opakowania.

Robot może obsługiwać szeroką gamę mediów, obsługiwanych przez plotery płaskie Océ Arizona, w tym MDF, płyty piankowe, kompozyt aluminiowy i akryl, a także niestandardowe, sztywne podłoża, takie jak drewno i szkło.

Mark Lawn, dyrektor, Graphic & Communications Group, Canon Europe, komentuje: „Robotyzacja zrewolucjonizowała już wiele środowisk przemysłowych, w których procesy są powtarzalne i nie wymagają ludzkiej oceny jakościowej. Choć zainwestowano znaczne środki w prace badawczo-rozwojowe, które mają na celu wprowadzenie automatyzacji do cyfrowych systemów druku oraz zwiększenie wydajności kompleksowych przepływów pracy, sektor grafiki wielkoformatowej powoli przekonuje się do zalet automatyzacji ręcznych procesów, które łączą urządzenia w ciągu produkcyjnym. Zintegrowane rozwiązanie, które pokazujemy na targach FESPA 2018, jasno dowodzi, że całodobowy nienadzorowany druk już teraz jest dostępny dla dostawców usług druku, że może zapewnić im zupełnie nowy poziom produktywności i jest szansą na duży wzrost przychodów”.

Zrobotyzowane rozwiązanie pomoże zwiększyć i zoptymalizować produkcję dostawcom usług druku, którzy drukują w dużych nakładach. Automatyzacja pracy pozwoli też wykorzystać specjalistyczne umiejętności operatorów w innych obszarach firmy, co przynosi dodatkowe korzyści i zapewni wymierny zwrot z inwestycji.

Daniël Van Vliet, właściciel Van Vliet Printing, wyjaśnia wpływ robotyzacji na swoją firmę: „W związku z rosnącym popytem na nasze produkty zaczęliśmy szukać sposobu na zautomatyzowanie procesów w celu zwiększenia mocy produkcyjnej istniejących urządzeń. We współpracy z firmami Rolan Robotics i Canon zdołaliśmy zbudować ściśle zintegrowane rozwiązanie, dzięki któremu nasza ambitna wizja automatyzacji stała się rzeczywistością. Dysponując zrobotyzowanym systemem druku i wykończenia, możemy drukować i wykańczać materiały w dzień i w nocy, co może trzykrotnie zwiększyć nasze moce produkcyjne w porównaniu ze standardową, ośmiogodzinną zmianą przez pięć dni w tygodniu. Widzimy ogromny potencjał dalszych innowacji i rozwoju działalności z wykorzystaniem zrobotyzowanych rozwiązań technologicznych”.

Jeroen Meier, dyrektor generalny Rolan Robotics, komentuje: „Inżynierowie Rolan Robotics ściśle współpracowali z zespołem badawczo-rozwojowym firmy Canon, aby stworzyć w pełni dostosowane rozwiązanie dla Van Vliet Printing. Dzięki naszemu doświadczeniu w dziedzinie robotyki oraz nieocenionej wiedzy firmy Canon o technologiach druku cyfrowego, powstała technologia inteligentnego druku, który umożliwia realizację zadań bez najmniejszego udziału człowieka, spełniając wymagania klienta w zakresie wzrostu wydajności i produktywności. Nie tylko zaprojektowaliśmy unikatowego robota, ale współpracowaliśmy też z firmami Canon i Van Vliet Printing nad stworzeniem inteligentnego oprogramowania, które pełni funkcję interfejsu między robotem a ploterem Canon, gwarantując ich bezproblemowe współdziałanie. Uważamy, że takie dostosowane i zautomatyzowane rozwiązania stwarzają ogromne możliwości dostawcom usług druku, którzy działają na rynku usług graficznych i szukają sposobu na maksymalizację wydajności swoich urządzeń cyfrowego druku”.

Odwiedzający stoisko Canon na targach FESPA będą również mogli obejrzeć drugi ploter płaski, Océ Arizona 1280 GT, prezentujący możliwości druku z wykorzystaniem nowej technologii Océ Touchstone, która oficjalnie zadebiutuje na targach (zob. oddzielna informacja prasowa poświęcona Océ Touchstone).

Materiały produkowane na stoisku Canon z wykorzystaniem technologii Océ Touchston to m.in. zadrukowywane elementy opakowań, elementy wystroju wnętrz, takie jak imitacja drewna i dekoracyjne panele, a także znaki z wypukłymi literami, które pełnią także rolę edukacyjną, np. druk alfabetu Braille’a.

Wideo pokazujące system wdrożony w Van Vliet Printing można obejrzeć pod adresem: www.youtube.com/watch?v=omcwSXx3NkA

Demonstracja zrobotyzowanego rozwiązania odbędzie się podczas targów FESPA 2018 w środę 16 maja o godzinie 17.00 na stoisku Canon (hala 3, stoisko A40/B40). Prezentację poprowadzą Mark Lawn, dyrektor, Graphic & Communications Group, Canon Europe; Jeroen Meier, dyrektor generalny Rolan Robotics; oraz Daniel Van Vliet, właściciel Van Vliet Printing.