PIERWSZY KLIENT CANON W EUROPIE INSTALUJE PIĘĆ DRUKAREK Océ Colorado 1640 Z TECHNOLOGIĄ UVgel

17 stycznia 2018 r. – Canon poinformował, że po zakończonych sukcesem testach, niemiecka firma Comdatek GmbH, jako pierwszy klient w obszarze EMEA podjęła decyzję o zakupie i instalacji pięciu ploterów Océ Colorado 1640 – najszybszych w segmencie 64-calowych urządzeń rolowych Canon z innowacyjną technologią UVgel.

Comdatek jako pierwszy europejski klient Canon instaluje pięć drukarek Océ Colorado 1640

Wraz z zainstalowanymi wcześniej dwoma urządzeniami Océ Colorado 1640, trzy kolejne urządzenia wdrożono w zakładzie należącym do Comdatek w Hückelhoven k. Mönchengladbach pod koniec 2017 r.

Comdatek to firma specjalizująca się w cyfrowych wydrukach wysokiej jakości dla klientów z branży promocyjno-reklamowej. Pierwsze urządzenia Océ Colorado 1640, jako uzupełnienie dotychczasowej floty drukarek lateksowych i eko-solwentowych, zostały zakupione z myślą o podniesieniu wydajności drukarni. Inwestycja w nowe maszyny wpisuje się w ambitną strategię utrzymania obecnego poziomu rozwoju przedsiębiorstwa.

Pierwsze urządzenie Océ Colorado zostało zainstalowane w Comdatek w marcu 2017 r., jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem drukarek na rynek (oficjalna premiera miała miejsce podczas targów FESPA w maju 2017 r.). Przed wdrożeniem, drukarki zostały poddane bardzo surowym testom pod kątem różnorodnych zastosowań przez zespół Comdatek, ze szczególnym naciskiem na drukowanie plakatów oraz podświetlanych materiałów reklamowych. I to właśnie wysoka wydajność drukarek oraz zakres wsparcia Canon jeszcze w fazie testowej przesądziły o tym, że zarząd Comdatek podjął decyzję o rozszerzeniu inwestycji o zakup kolejnych trzech urządzeń firmy Canon.

Urządzenia Océ Colorado 1640 zostały po raz pierwszy zaprezentowane Comdatek przez partnera Canon – firmę Heinrich Steuber GmbH. Zespół Heinrich Steuber był przekonany, że produkcja wysokiej jakości wydruków z prędkością 150m2/h znacząco przyczyni się do podniesienia produktywności Comdatek, a ogromne możliwości automatyzacji procesu druku i możliwość wykorzystania różnorodnych mediów, także niższej jakości, doskonale wpisuje się w potrzeby produkcyjne firmy w zakresie przepustowości w bardzo wymagającym środowisku.

Ograniczenia powszechnie stosowanej technologii rolowej były jednym z kluczowych powodów, dla których Comdatek zdecydował się rozszerzyć swój park maszynowy o wydajne urządzenia Canon z technologią UVgel. „Klasyczne technologie solwentowe są sprawdzone, ale mają swoje ograniczenia. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie stałej, wysokiej jakości druku – przyznaje dyrektor zarządzający jednostki Viktor Kelm. „Reprodukcje kolorów nie zawsze są jednakowe, częstym problemem jest również sklejanie się papieru. Nasze urządzenia lateksowe i solwentowe wymagają dodatkowo częstego serwisowania, co także generuje dodatkowe wysokie koszty na opiekę techniczną, a problem ten nasila się wraz ze wzrostem liczby zleceń. W kontekście planów rozwoju i uruchomienia trzyzmianowego systemu pracy, musieliśmy ograniczyć te zagrożenia.” – dodaje Viktor Kelm.

W roku 2017 Comdatek będzie obchodzić dziesiątą rocznicę działalności. W tym okresie, ta wciąż młoda firma, rozrosła się z trzyosobowego przedsiębiorstwa do, liczącego obecnie 200 pracowników, znaczącego na rynku gracza z przestrzenią produkcyjną o łącznej powierzchni 6000 m2.

Comdatek stale się rozwija, a coraz większa część działalności opiera się na druku cyfrowym. W tym celu firma nieustannie poszukuje innowacyjnych technologii druku wysokiej jakości i ocenia je pod kątem tego, czy będą mogły przyczynić się do zwiększenia wydajności świadczonych usług. Tylko w ten sposób może zapewnić swoim klientom – głównie firmom marketingowym, zainteresowanym maksymalnym skróceniem czasu produkcji – odpowiedniej jakości materiały promocyjne.

Viktor Kelm kontynuuje: „Po sprawdzeniu w działaniu Océ Colorado 1640, jesteśmy przekonani, że drukarka Canon to unikalne rozwiązanie rolowe dostępne na rynku, które otwiera wiele nowych możliwości produkcyjnych. Drukarki Colorado gwarantują wysoką jakość, trwałe wydruki, a czas ich produkcji jest dwukrotnie krótszy w porównaniu z dotychczas przez nas stosowanymi urządzeniami solwentowymi. Zużycie atramentu jest także niższe w porównaniu z obecnymi technologiami, a niska temperatura pracy technologii UVgel umożliwia wykorzystywanie różnorodnych podłoży – w tym niskonakładowych papierów niepowlekanych”.

Oprogramowanie z funkcją hot folders do zarządzania zadaniami na portalu internetowym Comdatek sprawia, że produkcja jest w pełni zautomatyzowana, a automatycznie uruchamiane czyszczenie dysz Océ Colorado 1640 oraz łatwość przełączania pomiędzy rolkami oznacza, że drukarki wymagają minimalnej interwencji ze strony zespołu, a cały proces może przebiegać niemal bez nadzoru operatora. Intuicyjny interfejs umożliwił zespołowi Comdatek szkolenie wielu pracowników w zakresie użytkowania urządzenia, podnosząc znacząco elastyczność i zakres możliwych usług.

Mark Lawn, Dyrektor Graphic & Communications Group, Canon Europe, komentuje: „Jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji produkcyjnych, Comdatek to niezwykle proaktywny partner i jeden z pierwszych użytkowników naszej technologii Canon UVgel. Przedstawiciele firmy prowadzili bardzo intensywną eksploatację naszych urządzeń przy współudziale naszych specjalistów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania Océ Colorado 1640. To z kolei umożliwiło nam odpowiednio precyzyjnie dostosować urządzenia m.in. pod kątem papieru o różnej jakości”.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że doświadczenia Comdatek z pierwszymi urządzeniami Océ Colorado były tak pozytywne oraz że korzyści z wdrożenia technologii Canon UVgel okazały się na tyle zachęcające, że firma podjęła decyzję o zakupie i instalacji kolejnych czterech maszyn. Świadomość, że wielkoformatowe rozwiązania druku Canon będą obecnie odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu planów dynamicznego rozwoju Comdatek to dla nas wielkie wyróżnienie” – podsumowuje Mark Lawn.