Canon rozszerza zaawansowaną serię obiektywów L o cztery nowe obiektywy stałoogniskowe

Warszawa, 29 sierpnia 2017 – Firma Canon wprowadza cztery nowe obiektywy do swojej prestiżowej serii L, ułatwiając tworzenie kreatywnych zdjęć zarówno zawodowym fotografom, jak i zaawansowanym amatorom. Obiektywy EF 85mm f/1.4L IS USM, TS-E 50mm f/2.8L MACRO, TS-E 90mm f/2.8L MACRO i TS E 135mm f/4L MACRO bazują na wysokiej jakości wykonania, z której znane są obiektywy serii L, a jednocześnie oferują większe możliwości w zakresie eksperymentowania perspektywą oraz skalą.

Canon EF 85mm f/1.4L IS USM

TS-E 50mm f/2.8L MACRO

TS-E 90mm f/2.8L MACRO

TS-E 135mm f/4L MACRO

Droga do idealnego portretu
Obiektyw EF 85mm f/1.4L IS USM stworzono w zgodzie z oczekiwaniami profesjonalnych fotografów, którzy oczekują jeszcze większych możliwości w zakresie obrazowania na fotografiach portretowych i ślubnych. Obiektyw EF 85mm wyposażony jest w 14 nowych soczewek w 10 grupach; konstrukcja ta zawiera wysokiej jakości precyzyjne elementy, zapewniające korekcję aberracji chromatycznej oraz jakość optyczną, której wymagają najnowsze matryce wysokiej rozdzielczości. Jakość obrazu udało się dodatkowo poprawić dzięki zastosowaniu technologii nowych powłok ASC (Air Sphere Coating). Ta warstwa o ultraniskim współczynniku załamania światła eliminuje efekty ducha i flary, zapewniając wyraźne obrazy.

Obiektyw EF 85mm jest wyposażony w elektronicznie sterowaną przysłonę (EMD) z dużym otworem f/1.4, składającą się z dziewięciu listków. Dzięki temu obiektyw pozwala uzyskać atrakcyjny efekt rozmycia tła („bokeh”), który ma zasadnicze znaczenie dla otrzymania zadziwiających zdjęć. Otwór przysłony jest również w stanie przepuszczać więcej światła, co przekłada się na poprawę ekspozycji oraz kontroli głębi ostrości. Szybkie działanie przysłony ma zasadnicze znaczenie przy wykonywaniu portretów z postacią na pierwszym planie, w którym obiekt stanowi kluczowy punkt ogniskowania. Fotografowie mogą również cieszyć się niespotykaną stabilnością dzięki zastosowaniu 4-stopniowej stabilizacji obrazu. Połączenie stabilizacji obrazu i szybkiej przysłony sprawia, że obiektyw EF 85mm doskonale nadaje się też do nagrywania filmów.

Obiektyw EF 85mm wyposażony jest w szybki pierścień automatycznej regulacji ostrości (AF), napędzany silnikiem ultradźwiękowym (USM), który współpracuje z procesorem obiektywu oraz algorytmami AF aparatu, zapewniając szybką i dokładną automatyczną regulację ostrości. Układ AF typu USM jest niemal bezgłośny, co ułatwia fotografowi uzyskanie doskonałych ujęć w dyskretny sposób – na przykład podczas ceremonii ślubnej. System AF oferuje również, w każdym momencie, możliwość ręcznej korekty ostrości oraz jest zgodny z całą rodziną kamer Cinema EOS.

Nowy model charakteryzuje się zwiększoną trwałością, charakterystyczną dla konstrukcji obiektywów Canon z serii L. Dzięki zabezpieczeniu obiektywu EF 85mm przed wpływem czynników atmosferycznych, pyłów, a także fluorowej powłoce, szczególnie dobrze nadaje się on do używania w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych.

Wszystkie cechy obiektywu EF 85mm sprawiają, że stanowi on doskonałe narzędzie dla fotografów portretowych. Jest idealny dla każdego, kto potrzebuje uniwersalnego teleobiektywu, który świetnie poradzi sobie w różnych sytuacjach, takich jak śluby, imprezy, czy sesje studyjne.

Wysoka jakość przekładająca się na kreatywność fotograficzną
Wprowadzenie do oferty trzech nowych obiektywów TS-E 50mm f/2.8L MACRO, TS-E 90mm f/2.8L MACRO and TS-E 135mm f/4L MACRO. jest odpowiedzią Canon na zapotrzebowanie użytkowników w zakresie większej kontroli ruchów obiektywu przy większych ogniskowych. Nowe modele wspomagają twórczą fotografię – posiadają nowoczesną konstrukcję optyczną charakterystyczną dla serii L i oferują szerokie możliwości przechylenia, przesunięcia i obrotu oraz funkcje rotacyjne przydatne w makrofotografii. Obiektyw TS E 135mm uzupełnia serię obiektywów TS-E o dłuższą ogniskową, natomiast obiektywy TS E 50mm i TS-E 90mm zastępują istniejące modele – odpowiednio TS-E 45mm f/2.8 i TS-E 90mm f/2.8.

Obiektyw TS-E 50mm idealnie nadaje się do tworzenia kreatywnych i precyzyjnych zdjęć architektury i krajobrazów, a także świetnie sprawdza się w fotografii studyjnej, podczas gdy obiektywy TS E 90mm i TS-E 135mm są lepiej przystosowane do wykonywania portretów i makrofotografii w studiu fotograficznym.

Możliwość przesunięcia w obiektywach TS-E 50mm, TS-E 90mm i TS-E 135mm umożliwia rotację obiektywu w płaszczyźnie pionowej (góra-dół) i poziomej (lewo-prawo), co pozwala zminimalizować zniekształcenia perspektywiczne. Technikę tę często wykorzystuje się w fotografii architektonicznej, gdyż umożliwia ona skorygowanie perspektywy obrazu – na przykład nieodłącznego zniekształcenia występującego w górnej części zdjęć wysokich budynków. Jednym z kreatywnych zastosowań funkcji przechylenia jest „efekt miniatury”. Uzyskuje się go przez poruszanie obiektywu w taki sposób, aby różne elementy obrazu pozostawały ostre, w wyniku czego niektóre przedmioty widoczne na zdjęciu wydają się bardzo małe.

Minimalna odległość ogniskowania trzech nowych obiektywów również została zoptymalizowana pod kątem makrofotografii, co pozwala uzyskać odwzorowanie odpowiadające połowie rzeczywistej wielkości obiektu przy maksymalnym powiększeniu 0,5x. Na przykład obiektyw TS E 135mm pozwala fotografom na otrzymanie takiego powiększenia przy zachowaniu odległości 49 cm od fotografowanego obiektu. Jest to idealne rozwiązanie podczas pracy w studio ze światłem, ponieważ ułatwia ustawienie oświetlenia dla uzyskania optymalnego efektu.

W obiektywach TS-E 50mm, TS-E 90mm i TS E 135mm wykorzystano prasowane szkło, zapewniające najwyższą jakość i doskonałą precyzję. Dzięki temu obiektywy oferują wysoką rozdzielczość do samej krawędzi obrazu, ale również bardzo niewielki stopień zniekształceń. Wszystkie trzy obiektywy wyposażone są w innowacyjne rozwiązania optyczne, które pozwalają zmniejszyć załamanie światła, utrudniające dokładne ogniskowanie; natomiast elementy obiektywu o ultraniskiej dyspersji (UD) umożliwiają uzyskanie lepszej ostrości obrazu. Zoptymalizowane powłoki soczewek zapewniają doskonały balans kolorów przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka efektu ducha, niekorzystnie wpływającego na jakość obrazu.


EF 85mm f/1.4L IS USM – cechy kluczowe:

 • Zaawansowana konstrukcja optyczna
 • Duża, jasna przysłona umożliwiająca dokładne ogniskowanie przy każdym poziomie oświetlenia
 • Płynna i precyzyjna 4-stopniowa stabilizacja obrazu
 • Responsywny, szybki i precyzyjny system automatycznego ogniskowania
 • Trwała konstrukcja i doskonała odporność na czynniki atmosferyczne

EF 50mm f/2.8L MACRO – cechy kluczowe:

 • Precyzyjna kontrola głębi ostrości
 • Szybka i dokładna korekcja perspektywy i zniekształceń
 • Szczegółowe obrazy w powiększeniu 1:2 na makrofotografiach
 • Doskonała jakość optyczna
 • Ogniskowa 50 mm idealna do fotografii architektury, krajobrazu i produktów

EF 90mm f/2.8L MACRO – cechy kluczowe:

 • Precyzyjna kontrola ostrości
 • Szybka i dokładna korekcja perspektywy i zniekształceń
 • Szczegółowe obrazy w powiększeniu 1:2 na makrofotografiach
 • Doskonała jakość optyczna

EF 135mm f/4L MACRO – cechy kluczowe:

 • Precyzyjna kontrola ostrości
 • Szybka i dokładna korekcja perspektywy i zniekształceń
 • Szczegółowe obrazy w powiększeniu 1:2 na makrofotografiach
 • Doskonała jakość optyczna
 • Możliwość uzyskania ostrych zdjęć studyjnych przy większej odległości