Canon prezentuje Océ Colorado 1640 – pierwszy ploter drukujący z roli z innowacyjną technologią Canon UVgel

Warszawa, 10 marca 2017 r. – Canon prezentuje Océ Colorado 1640 – pierwszą 64-calową drukarkę wielkoformatową drukującą z roli, w której zastosowano nową technologię Canon UVgel.


Canon opracował technologię UVgel, chcąc zapewnić dostawcom usług druku bezprecedensową wydajność i wysokiej jakości druk na szerokiej gamie nośników. Nowy ploter Océ Colorado 1640 zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami przemysłowymi, aby spełnić wymagania produkcyjne firm każdej wielkości, które chcą drukować wielkoformatowe grafiki w dużych nakładach z zapewnieniem krótkich terminów realizacji, jakich domagają się klienci.

Mark Lawn, dyrektor ds. profesjonalnych rozwiązań druku na Europę, Canon Europe, mówi: „Popyt na druk wielkoformatowy stale rośnie, a producenci materiałów graficznych chcą rozwijać swoje możliwości produkcyjne. Dotychczas musieli godzić się na technologiczny kompromis między szybkością, jakością a różnorodnością obsługiwanych nośników. Wprowadzając ploter Océ Colorado 1640 z technologią UVgel, Canon oferuje optymalną równowagę między jakością, produktywnością, automatyzacją, szerokim zakresem zastosowań i redukcją kosztów operacyjnych. Drukarka wyznacza nowy standard druku z roli na rolę. Wszystko to pozwala rozszerzyć możliwości produkcyjne i otworzyć się na nowe źródła przychodów”.

Przełomowa produktywność
Nowe urządzenie Océ Colorado 1640 jest najszybszym urządzeniem w tym segmencie na rynku – prędkość druku sięga nawet 159 m2/h dla takich zastosowań, jak druk billboardów i banerów zewnętrznych. Nawet przy najwyższym poziomie jakości, podczas druku materiałów przeznaczonych do oglądania z bliska wewnątrz budynków, ploter produkuje materiały z szybkością 40 m2/h.

Atrament Canon UVgel zostaje natychmiast utrwalony na nośniku, tworząc ściśle kontrolowane i precyzyjnie naniesione krople. Wyeliminowanie rozlewania się i zlewania atramentu na nośniku pozwala nakładać krople o ściśle określonej objętości przy każdym przebiegu i dzięki temu można tworzyć bogate, wyraziste obrazy w szybkim tempie.

Nowoczesny, niskotemperaturowy system utwardzania LED-UV porusza się niezależnie od głowicy drukującej, umożliwiając równomierne utwardzanie UV. Utwardzony żel jest natychmiast suchy i gotowy do dalszej obróbki lub laminowania, co jest ogromną wartością dla dostawców usług druku, szczególnie przy zleceniach z krótkim terminem realizacji.

Kolejnym rozwiązaniem podnoszącym produktywność pracy na nowym ploterze jest możliwość konfiguracji Océ Colorado 1640 z dwiema rolkami, co pozwala przełączać się w trakcie pracy między dwoma rodzajami i rozmiarami nośników, umożliwiając produkcję wydruków mieszanych.

Doskonała jakość
Nowy ploter Océ Colorado 1640 zapewnia doskonałą jakość i powtarzalność produkcyjną. Precyzyjne krople UVgel natychmiast są utrwalane na nośniku i tworzą ostre obrazy z minimalnym powiększaniem się kropli, praktycznie bez satelitów, a ścisła kontrola kropli gwarantuje wysoką powtarzalność barw na kolejnych wydrukach.

W głowicach drukujących Canon UVgel wykorzystano opatentowaną technologię ciągłego monitorowania dysz, która używa próbkowania akustycznego do wykrywania i korygowania źle działających dyszy, co praktycznie eliminuje białe linie. Pozwala to na bezproblemową pracę urządzenia i ogranicza konieczność ingerencji operatora.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń drukujących z roli na rolę, duży wpływ na jakość oraz zakres zastosowań ma dokładność, z jaką ploter przesuwa nośnik. Ciężka, solidna rama urządzenia, duża sztywność i przemysłowe komponenty zapewniają stabilną obsługę nośnika. System używa też optycznego sprzężenia zwrotnego, które nieustannie monitoruje przesuw nośnika, aby w razie potrzeby automatycznie skorygować rozmiar następnego kroku.

Szeroki zakres zastosowań
Océ Colorado 1640 z pewnością zaspokoi potrzeby firm produkujących wydruki do wystawiania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, m.in. plakaty, banery, oznaczenia, materiały POS, billboardy, grafiki okienne czy tapety na zamówienie.

UVgel to proces niskotemperaturowy z utwardzaniem LED, co gwarantuje minimalne zniekształcenia i rozszerza zakres nośników m.in. o cienkie i wrażliwe na ciepło media. Ponadto atrament UVgel nie zawiera wody, co znacznie ogranicza puchnięcie nośnika, zwiększając stałość rozmiarów.

Atrament UVgel pozwala uzyskać szeroką gamę barw, porównywalną z ekologicznymi atramentami na bazie rozpuszczalnika, ale z profilem środowiskowym charakterystycznym dla atramentów lateksowych i UV. Wydruki UVgel długo zachowują żywe barwy i są odporne na przeciążenia typowe dla zastosowań zewnętrznych, a bezzapachowe wydruki wolne od lotnych związków organicznych spełniają najwyższe standardy środowiskowe do zastosowań wewnętrznych.

Szybki zwrot z inwestycji
Drukarka Océ Colorado 1640 minimalizuje dodatkowe koszty operacyjne i przyspiesza zwrot z inwestycji. Technologia Canon UVgel ogranicza zużycie atramentu nawet o 40 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami. Jest to zasługą efektywniejszego sposobu wyrzucania atramentu z dyszy i znacznie mniejszego zużycia atramentów konserwacyjnych.

Funkcje automatyzacji przyspieszają przygotowywanie urządzenia przez operatora do pracy nawet o 30 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami, na przykład dzięki unikatowemu systemowi dwóch rolek, który pozwala skrócić czas ładowania nośników. Przemysłowa konstrukcja maksymalizuje czas bezawaryjnej pracy i minimalizuje konieczność interwencji konserwacyjnych.

Mark Lawn podsumowuje: „Océ Colorado 1640 to innowacja w druku z roli na rolę, oferująca dostawcom usług druku niskonakładowego atrakcyjną cenowo opcję przejścia na druk produkcyjny i szybki zwrot z inwestycji. Dostawcom, którzy już teraz drukują materiały w wysokich nakładach, nowa maszyna zapewnia niezwykle wszechstronną technologię w przystępnej cenie”.

„Technologia UVgel pomaga producentom oznakowań i grafiki osiągnąć wysoką produktywność w szerokiej gamie zastosowań, oferując potężną platformę do rozwoju działalności biznesowej o nowe kanały sprzedaży”.

Drukarka Océ Colorado 1640 zostanie po raz pierwszy zaprezentowana (w regionie EMEA) na targach FESPA 2017 w Messe Hamburg w dniach 8 -12 maja 2017 r.

Dalsze informacje