„Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” – za nami konferencja Canon i SMARTTECH 3D

Warszawa, 20 marca 2017 r. – Innowacyjne zastosowania drukarek i skanerów 3D, potencjał procesów inżynierii odwrotnej, a także najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas zakończonych właśnie warsztatów „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” organizowanych przez firmy Canon Polska i SMARTTECH 3D.


„Połączenie funkcjonalności skanowania i druku 3D daje ogromny potencjał praktycznego zastosowania tych innowacyjnych technologii w przemyśle. Dlatego cieszymy się, że uczestnikami warsztatów byli przede wszystkim przedstawiciele różnych branż przemysłu, którzy mają wiedzę na temat potrzeb branży, a jednocześnie wizję usprawniania codziennych procesów dzięki technologiom przyrostowym” – przyznaje Rafał Osiekowicz, Canon Polska. „Właśnie taki cel przyświecał nam podczas organizacji tego wydarzenia – poczucie, że polski przemysł i inne sektory rynku mogą funkcjonować sprawniej i taniej dzięki technologiom 3D” – dodaje Rafał Osiekowicz.

Wykłady specjalistów
Oprócz warsztatów odbyły się także prelekcje ekspertów Canon i SMARTTECH. Najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure v2017 zaprezentował mgr inż. Marcin Lewandowski – kierownik działu pomiarów i wsparcia technicznego skanerów 3D. W swoim wystąpieniu Lewandowski podkreślił wielowątkowe możliwości obróbki wyników pomiarowych w postaci wielomilionowych chmur punktów oraz wykorzystanie najnowszych funkcji oprogramowania, które pozwala skanować przedmioty przy użyciu stolika obrotowego i markerów pozycjonujących, a dodatkowo umożliwia także pomiar obiektów ciemnych, co do tej pory było utrudnione.

O zastosowaniach skanerów 3D w procesach inżynierii odwrotnej i kontroli jakości mówił specjalista SMARTTECH 3D ds. oprogramowania – mgr inż. Adam Rajch. Zaprezentował on przykłady wykorzystania skanerów 3D w precyzyjnym odtwarzaniu modeli, takich jak narzędzia czy zużyte elementy maszyn. Wypowiedź została poparta wieloma praktycznymi przykładami wdrożeń u klientów SMARTTECH z całego świata. Co ciekawe, skanowanie 3D znajduje zastosowanie również m.in. w kryminalistyce, wspierając procesy odtworzenia odcisku buta pozostawionego na śniegu (więcej o zastosowaniach technologii 3D w kryminalistyce będzie można dowiedzieć się podczas kolejnej edycji wydarzenia).

Potencjał wykorzystania drukarek 3D w firmach usługowych i produkcyjnych oraz na uczelniach wyższych omówił mgr inż. Jacek Korzeniewski – specjalista ds. druku 3D w firmie Canon Polska. Opowiedział on o zastosowaniach profesjonalnych drukarek z oferty Canon – maszyn pracujących w technologiach MPJ, CJP i SLA. Canon od kilku lat dostarcza na rynek europejski rozwiązania firmy 3D Systems – amerykańskiego producenta i światowego lidera w produkcji rozwiązań druku przyrostowego. Od czerwca 2016 r. Canon jest także oficjalnym dystrybutorem rozwiązań 3D Systems w Polsce, dzięki czemu firma stała się jednym z czołowych dostawców zaawansowanych rozwiązań przyrostowych dla profesjonalistów.

Prezentowany podczas wydarzenia model ProJet 2500 Plus to profesjonalna drukarka do wykonywania bardzo dokładnych modeli 3D. To narzędzie dla profesjonalistów, którzy na co dzień projektują nowe rozwiązania i produkty. Urządzenie wykorzystuje technologię druku z fotopolimerów akrylowych utwardzanych w procesie światłem UV, która pozwala na uzyskanie modeli o wyjątkowej dokładności kształtów i odpowiedniej fakturze powierzchni.

ProJet 2500 Plus miał swoją światową premierę w pierwszej połowie 2016 roku, kiedy to zaprojektowano go w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w zakresie ekonomicznego rozwiązania zachowującego jakość i dokładność – czyli cech, które do tej pory osiągalne były jedynie przez większe maszyny wykorzystujące technologię MJP. I to właśnie dzięki technologii MultiJet Printing, ProJet 2500 Plus doskonale nadaje się np. do wytwarzania bardzo precyzyjnych prototypów dla branży elektronicznej czy też gotowych narzędzi stosowanych w produkcji, w tym tzw. sprawdzianów kształtu wykorzystywanych w procesie walidacji produktu.

Kolejna konferencja już w kwietniu!
Już 6 kwietnia br. odbędzie się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Canon i SMARTTECH 3D. Tym razem spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu technologii 3D w takich branżach, jak muzealnictwo, archeologia czy medycyna.