Przyszłość procesów wytwórczych należy do druku 3D

Warszawa, 4 października 2016 r. – „FUTURE OF MAKING THINGS” to hasło przewodnie tegorocznego Forum Autodesk, które odbędzie się 6 października na Stadionie Narodowym w Warszawie. Firma Canon, jako światowy lider w zakresie profesjonalnych rozwiązań obrazowania i systemów druku, autoryzowany dostawca urządzeń 3D Systems oraz twórca koncepcyjnej drukarki 3D, jest brązowym partnerem tego wydarzenia. Forum to jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń poświęconych obecnym trendom i kierunków rozwoju projektowania przestrzennego z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.


W tym roku kluczem do dyskusji będą niemal nieograniczone możliwości produkcyjne wynikające z zastosowania technologii 3D w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej, architektonicznej czy mechanicznej. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać praktyczne zastosowania rozwiązań 3D dostarczanych przez Canon – m.in. prototypowania makiet przestrzennych w biurach projektowych czy tworzenie krótkich serii produktów końcowych dla przemysłu – a także dowiedzieć się więcej o wizji Canon jako dostawcy innowacyjnych technologii zmieniających obraz środowiska produkcyjnego dla biznesu.

Na styku nowych technologii i biznesu
Rynek druku 3D to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów nowych technologii. Według najnowszego raportu Consumer Technology Association (CTA) i United Parcel Service (UPS), globalna wartość produktów i usług 3D rośnie w tempie 30% rok do roku i do 2020 r. ma osiągnąć wartość 21 mld dolarów¹. Co ciekawe, w niektórych segmentach rynku firmy niemal całkowicie uzależniły swoją produkcję od technologii przestrzennych. Przykładowo, aż 98% produkcji aparatów słuchowych w USA powstaje na urządzeniach 3D, Airbus wykorzystuje technologię SLS do drukowania zoptymalizowanych ścian oddzielających przestrzenie w samolotach, a producent części samochodowych Gestamp – lekkie elementy zmniejszające wagę całkowitą auta, która w konsekwencji wpływa na niższe zużycie paliwa i mniejszą emisję CO₂.

„Wejście Canon na rynek 3D - zarówno w ramach partnerstwa z 3D Systems, jak i pracy nad własnym zaawansowanym rozwiązaniem do projektowania przestrzennego - to dla nas naturalny kierunek rozwoju. W wielu obszarach, takich jak produkcja przemysłowa czy projektowanie inżynieryjno-architektoniczne, wykorzystanie druku 3D niesie ze sobą ogromny potencjał zwłaszcza w zakresie prototypowania czy optymalizacji ścieżki opracowywania produktów końcowych. Dlatego chcemy też inspirować polskich przedsiębiorców do wykorzystania szans, jakie dają innowacyjne technologie” – mówi Rafał Osiekowicz, dyrektor marketingu Wide Format Group w Canon Polska.

Mimo że zaprezentowana w zeszłym roku koncepcyjna drukarka 3D Canon oparta na żywicy nie weszła jeszcze do masowej dystrybucji, producent ma aspiracje do stworzenia kompletnego ekosystemu produkcyjnego opartego na systemach obrazowania i drukarkach 3D, w którego skład ma wchodzić także system VR. „Innowacyjność zaprezentowanego podczas Canon EXPO urządzenia polega na prędkości druku oraz możliwości zastosowania popularnych materiałów imitujących termoplasty, takich jak ABS czy poliwęglan. Oznacza to, że dzięki wysokiej precyzji druku będziemy mogli wyeliminować konieczność czasochłonnej obróbki końcowej, a sama praca z maszyną, począwszy od instalacji materiałów po wgrywanie plików 3D do oprogramowania, będzie szybsza w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań” – dodaje Rafał Osiekowicz.

Obecnie Canon rozwija swoje kompetencje w tym zakresie we współpracy z firmą 3D Systems – łącząc zaawansowane technologie amerykańskiego producenta z profesjonalną obsługą techniczną w ramach certyfikowanej sieci serwisowej, z której słynie Canon.

Wielowymiarowe korzyści
W branżach wykorzystujących precyzyjne prototypowanie, druk 3D w dużym stopniu pozwolił już zoptymalizować proces wytwórczy. Korzyści widoczne są na kilku poziomach: ograniczenie zasobów ludzkich, ograniczenie materiałów i kosztów eksploatacyjnych maszyn produkcyjnych, czy w końcu znaczące skrócenie czasu potrzebnego na powstanie precyzyjnego modelu – to tylko część realnych korzyści biznesowych, których efektem są oszczędności idące w miliardy dolarów. W zachodnich przedsiębiorstwach technologie 3D przyjęły się doskonale. Ponad 2/3 (68%) światowego dochodu na rynku urządzeń 3D generują firmy amerykańskie i zachodnioeuropejskie, a aż 1/5 z nich wykorzystuje technologie przestrzenne właśnie do prototypowania obiektów na wczesnym etapie produkcyjnym.

W strefie Canon podczas Forum Autodesk będzie można przyjrzeć się dwóm modelom drukarek 3D: ProJet 660Pro i 2500. Obecni na Forum specjaliści firmy z chęcią opowiedzą także o potencjalnych możliwościach zastosowań rozwiązań 3D dla różnych branż.¹ “Wohlers Report 2015: 3D Printing and Additive Manufacturing State of the Industry Annual Worldwide Progress Report”, Wohlers Associates, 2015.