Canon EOS 5D Mark IV: w dążeniu do idealnego ujęcia

Warszawa, 25 sierpnia 2016 r. – Firma Canon prezentuje najnowszą lustrzankę z legendarnej już serii EOS 5D – EOS 5D Mark IV. Aparaty z tej linii od lat pomagają fotoreporterom przekazywać obraz najważniejszych światowych wydarzeń i dokumentować przełomowe momenty w historii. EOS 5D Mark IV to najbardziej wszechstronna lustrzanka serii EOS. Została zaprojektowana w oparciu o opinie i doświadczenia użytkowników poprzedniego modelu EOS 5D Mark III.

EOS 5D Mark IV


EOS 5D Mark IV został wyposażony w 30,4-megapikselową matrycę CMOS z szerokim zakresem ekspozycji, umożliwia fotografowanie z szybkością 7 klatek na sekundę i nagrywanie wideo 4K. Oferuje także wbudowany moduł Wi-Fi i GPS. Lustrzanka łączy wysoką rozdzielczość i szybkość, bardzo dobrze radzi sobie podczas pracy w słabych warunkach oświetleniowych i oferuje rozbudowane możliwości wideo. Jest to pierwszy aparat serii EOS, który wprowadza innowacyjny format zapisu plików Dual Pixel RAW. Użytkownicy będą mogli wykorzystać dane Dual Pixel do wykonania mikroustawień pozycji ostrości i rozdzielczości. Można będzie również zmienić punkt widzenia lub przedni bokeh i zredukować występowanie tzw. duchów w obrazie.

Canon zaprezentował również dwa nowe profesjonalne obiektywy EF 24-105mm f/4L IS II USM i EF 16-35mm f/2.8L III USM, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości nowego aparatu.

Zaplecze technologiczne
EOS 5D Mark IV został wyposażony w nową pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 30,4 MP, która zapewnia szczegółowe zdjęcia nawet podczas fotografowania w bardzo jasnym lub zaciemnionym otoczeniu. Zakres czułości ISO 100-32000 z możliwością rozszerzenia od 50 do 102400 ułatwia pracę w wymagających warunkach. Ulepszony algorytm przetwarzania i redukcji szumów dodatkowo zwiększa możliwości podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia, co daje fotoreporterom komfort pracy niezależenie od sytuacji.

61-punktowy system AF umożliwia śledzenie twarzy czy kolorów szybko poruszających się obiektów. Ten 61-punktowy system AF z 41-punktami krzyżowymi pokrywa szeroki obszar kadru i pozwala złapać ostrość nawet przy słabym świetle – do -3 EV podczas fotografowania z użyciem wizjera lub do -4 EV w trybie podglądu na żywo.

EOS 5D Mark IV oferuje wsparcie dla przysłony f/8 podczas fotografowania z użyciem teleobiektywów i konwertera, zachowując funkcjonalność AF (61 punktów w tym 21 krzyżowych). Dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2” umożliwia dostęp do pełnego menu i jest połączony z nowym przyciskiem wyboru obszaru AF, co pozwala na szybką zmianę ustawień. Dodatkowym wsparciem jest matryca pomiarowa 150K RGB+IR i procesor DIGIC 6+, które zapewniają precyzyjną ekspozycję oraz ulepszone wykrywanie i śledzenie obiektu.

Szybkość działania
Technologie wspierające szybkie przetwarzanie danych i procesor DIGIC 6+ umożliwiają fotografowanie w pełnej rozdzielczości z szybkością 7 kl./s z pełnym śledzeniem AF/AE. W ramach jednej serii można zapisać do 21 plików RAW lub nieograniczoną ilość JPEG’ów. W sytuacjach, które wymagają wyjątkowej dyskrecji, takich jak np. fotografowanie dzikiej przyrody, można skorzystać z jednego z trybów wyciszających pracę - „Silent single” i „Silent Continuous”.

Filmowanie 4K
Użytkownikom, którzy chcą wykorzystać potencjał wysokiej jakości obrazu EOS 5D Mark IV umożliwia filmowanie w rozdzielczości 4K. Lustrzanka nagrywa w standardzie DCI 4K (4096 x 2160) z szybkością zapisu 30/25/24 klatek na sekundę. Co ważne, z materiału zarejestrowanego w 4K można uzyskać pojedyncze zdjęcia o rozdzielczości 8,8 MP.

Wysoka jakość materiałów wideo tworzonych z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych jest coraz bardziej pożądana. EOS 5D Mark IV wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom oferując m.in. standard 4K, 120p, Dual Pixel CMOS AF, możliwość tworzenia filmów poklatkowych i tryb filmowania HDR.

Wygodna obsługa, więcej opcji łączności
EOS 5D Mark IV oferuje wiele nowych i ulepszonych opcji w zakresie łączności, które stanowią odpowiedź na oczekiwania profesjonalnych użytkowników. Wbudowane Wi-Fi pozwala na zdalną obsługę i bezpieczny transfer plików (FTPS/FTP) za pośrednictwem aplikacji Canon Camera Connect, a NFC zapewnia natychmiastowe połącznie z kompatybilnymi urządzeniami. GPS dodaje współrzędne geograficzne do danych EXIF z automatycznym oznaczeniem czasu, co ułatwia zarządzanie zdjęciami. Po raz pierwszy metadane IPCT, takie jak parametry zdjęcia, są dodawane domyślnie. Zwiększona odporność na wodę i pył zapewnia komfort pracy w trudnych warunkach.

Nowy punkt widzenia, niezmiennie wysoka jakość obrazu
Canon oferuje najbardziej rozbudowany system obiektywów na świecie, który dziś rozszerza o dwa nowe modele: EF 24-105mm f/4L IS II USM i EF 16-35mm f/2.8L III USM. Pierwszy z nich, EF 24-105mm f/4L IS II USM, to uniwersalne rozwiązanie dla fotografów, którzy chcą uzyskać wysoką szczegółowość i ostrość obrazu w całym zakresie ogniskowej. Parametry, takie jak wartość przysłony f/4 czy właśnie zakres ogniskowej 24-105mm umożliwiają pracę w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych i przy realizacji rożnych ujęć, a 4-stopniowa stabilizacja i nowa konstrukcja przysłony zapewniają wyciszoną pracę podczas nagrywania wideo.

Z kolei EF 16-35mm f/2.8L III USM to obiektyw, który idealnie współpracuje z matrycami o wysokiej rozdzielczości, takimi jak ta w lustrzance EOS 5D Mark IV. Uniwersalny zakres ogniskowej (16-35 mm) idealnie sprawdzi się w fotografii ślubnej czy reporterskiej, gdzie trzeba być bliżej obiektów. Z kolei stała wartość przysłony f/2.8 sprawia, że jest to obiektyw idealny do fotografowania w słabszych warunkach oświetleniowych.

Więcej możliwości EOS 1DX Mark II
Canon zapowiedział dziś także aktualizację oprogramowania sprzętowego dla lustrzanki EOS 1DX Mark II. Wprowadza ona m.in. wsparcie dla standardu IPCT oraz LCD colour tone, jak w nowym EOS 5D Mark IV. Aktualizacja usprawni także funkcje sieciowe i GPS. Firmware będzie dostępny we wrześniu.

EOS 5D Mark IV – kluczowe cechy:

 • 30,4 MP matryca CMOS z szerokim zakresem ekspozycji
 • Dual Pixel CMOS AF i Dual Pixel RAW
 • Nagrywanie w rozdzielczości 4K; DCI 4K z szybkością 30p
 • Rozbudowane opcje łączności: Wi-Fi, NFC i GPS

EF 24-105mm f/4L IS II USM – kluczowe cechy:

 • Uniwersalny zakres ogniskowej 24-105mm
 • Stała wartość przysłony f/4
 • Odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja charakterystyczna dla serii L
 • 4-sotpniowy stabilizator obrazu
 • Zaawansowana konstrukcja optyczna

EF 16-35mm f/2.8L III USM – kluczowe cechy:

 • Uniwersalny zakres ogniskowej
 • Wysoka jakość obrazu
 • Stała wartość przysłony f/2.8
 • Wytrzymała konstrukcja charakterystyczna dla serii L
 • Zaawansowany autofocus