5 nagród TIPA dla produktów Canon

Warszawa, 18 kwietnia 2016 r. – Firma Canon zdobyła aż pięć nagród branżowych przyznawanych przez międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association) – jedną z największych światowych organizacji zrzeszających fotografów i wydawców pism branżowych z kilkunastu krajów. Nagrody TIPA są przyznawane najbardziej wyróżniającym się na rynku produktom i rozwiązaniom z zakresu obrazowania, które zostały zaprezentowane w okresie ostatnich 12 miesięcy. W tym roku firma Canon ponownie została wyróżniona za innowacyjne rozwiązania dostępne w ramach szerokiego portfolio produktów: od aparatów kompaktowych dla początkujących użytkowników przez lustrzanki cyfrowe, aż po drukarki fotograficzne.

Best DSLR Professional/High Res
EOS 5DS/EOS 5DS R

Best Photo/Video Professional Camera
EOS-1D X Mark II

Best Easy Compact Camera
IXUS 285 HS

Best Expert Compact Camera
PowerShot G5 X

Best Photo Printer
imagePROGRAF PRO-1000


Wśród nagrodzonych produktów są:

  • Najlepsza profesjonalna lustrzanka o wysokiej rozdzielczości: EOS 5DS / EOS 5DS R
  • Najlepsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa foto/wideo: EOS-1D X Mark II
  • Najlepszy łatwy w obsłudze aparat kompaktowy: IXUS 285 HS
  • Najlepszy aparat kompaktowy klasy "ekspert": PowerShot G5 X
  • Najlepsza drukarka fotograficzna: imagePROGRAF PRO-1000

„Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny rozwiązania Canon otrzymały prestiżowe nagrody TIPA. Wyróżnienia te są potwierdzeniem naszego zaangażowania na rzecz tworzenia najlepszych rozwiązań do przetwarzania obrazu” – przyznaje Steve Marshall, dyrektor marketingu produktów konsumenckich, Canon Europe. „Bycie częścią tego rynku jest bardzo inspirujące, dlatego cały czas dostarczamy naszym użytkownikom najwyższej jakości sprzęt fotograficzny, który z jednej strony daje im radość z uchwycenia najważniejszych momentów, a z drugiej, pozwala spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Cieszymy się tym bardziej, że tegoroczne nagrody TIPA trafiły do produktów reprezentujących różne kategorie: od rozwiązań konsumenckich po sprzęt dla profesjonalistów” – dodaje Steve Marshall.

W skład jury konkursowego TIPA wchodzą wydawcy z 27 poczytnych światowych magazynów fotograficznych z 15 krajów. Co roku paneliści dyskutują na temat najnowszych produktów. Analiza obejmuje szereg czynników: od innowacji przez wzornictwo aż po ogólną jakość produktu. Na tej podstawie tworzona jest lista nagrodzonych. W tym roku produkty Canon zostały wyróżnione w następujących kategoriach:

Najlepsza profesjonalna lustrzanka: EOS 5DS / EOS 5DS R
Oferując rewolucyjną rozdzielczość 50,6 MP, pełnoklatkową matrycę CMOS, zdjęcia z prędkością 5 kl./s w pełnej rozdzielczości oraz nagrywanie filmów Full HD z szybkością 30 kl./s, dwa modele EOS 5DS i EOS 5DS R (ze zniwelowanym działaniem filtra dolnoprzepustowego) zdobyły uznanie jury TIPA, jako najlepsze profesjonalne lustrzanki cyfrowe. Niezwykle wydajne procesory DIGIC 6 umożliwiają drukowanie obrazów o bardzo dużej rozdzielczości w formacie A0 lub większym, zapewniając przy tym niski poziom szumów i wierne odwzorowanie kolorów. Z kolei system kontroli wibracji lustra (Mirror Vibration Control System) pozwala uniknąć nagłych zatrzymań oraz wyciszyć dźwięk pracy migawki. Oba modele są wyposażone w 3,2-calowy jasny ekran LCD ClearView II z niemal 100-procentowym pokryciem kadru oraz 150000-pikselowy czujnik pomiarowy RGB+IR. Szybką i precyzyjną regulację ostrości zapewnia 61-punktowy system AF oraz technologia Canon iTR AF, wykorzystująca informacje o kolorach i twarzach do rozpoznawania i śledzenia obiektów poruszających się w obrębie kadru.

Najlepsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa: EOS-1D X Mark II
Dzięki nowej, pełnoklatkowej matrycy CMOS o rozdzielczości 20,2 MP aparat EOS-1D X Mark II przełamuje kolejne bariery szybkości fotografowania, umożliwiając wykonywanie zdjęć w trybie seryjnym z prędkością 14 kl./s oraz 16 kl./s w trybie Live View. W aparacie zastosowano dwa szybkie procesory DIGIC 6+ pozwalające wykonać serie nawet 170 obrazów RAW bez kompresji i nieograniczoną liczbę obrazów JPEG. Aparat umożliwia rejestrowanie materiałów w jakości 4K do 60p lub Full HD do 120p z wykorzystaniem AF Dual Pixel CMOS, który pozwala łatwo i dokładnie ustawiać ostrość i śledzić punkt AF podczas filmowania oraz w trybie Live View. Korzystając z nowego bezprzewodowego transmitera aparat obsługuje standard IEEE 802.11ac, który zapewnia szybszą komunikację. Z kolei 61-punktowy system AF i technologia Servo AF zapewniają wysoką precyzję ustawiania ostrości.

Najlepszy łatwy w obsłudze aparat kompaktowy: IXUS 285 HS
Wyjątkowo płaski i stylowy IXUS to kompaktowy aparat zapewniający znakomitą jakość obrazu i wiele funkcji, które nie są dostępne w aparatach w smartfonach. Inteligentny optyczny stabilizator obrazu zapewnia ostre zdjęcia i stabilne filmy w każdych okolicznościach, a duży 3-calowy ekran LCD ułatwia rejestrowanie i odtwarzanie obrazów. Funkcja NFC oraz dedykowany przycisk Wi-Fi gwarantuje szybki i łatwy dostęp do opcji łączności bezprzewodowej, a dzięki matrycy CMOS o rozdzielczości 20,2 megapiksela i procesorowi DIGIC 4+ użytkownicy mogą cieszyć się znakomitą jakością nawet przy słabym oświetleniu. Aparat pozwala także na nagrywanie wspaniałych filmów Full HD (1080 p) w formacie MP4 z możliwością tworzenia atrakcyjnych filmowych podsumowań dnia.

Najlepszy aparat kompaktowy klasy "ekspert": PowerShot G5 X
PowerShot G5 X posiada 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 MP oraz wydajny procesor DIGIC 6, który pozwala na fotografowanie z prędkością 6 kl./s i nagrywanie filmów jakości Full HD. Został wyposażony w szerokokątny obiektyw 24 mm f/1,8 – 2,8 z 9-listkową przysłoną i 4,2-krotnym zbliżeniem, co pozwala uzyskać piękny efekt bokeh i rozmycie tła, zarówno podczas fotografowania krajobrazów, jak i portretów. Aparat posiada wbudowany wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2360000 punktów z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 kl./s, który pokrywa 100% kadru. W precyzyjnym kadrowaniu pomoże 3-calowy, odchylany ekran dotykowy LCD, a dzięki gorącej stopce można podłączyć lampy Canon Speedlight.

Najlepsza drukarka fotograficzna: imagePROGRAF PRO-1000
Drukarka fotograficzna imagePROGRAF PRO-1000 to doskonała propozycja dla fotografów samodzielnie drukujących swoje prace. Łączy łatwość obsługi i zaawansowane funkcjonalności znane z profesjonalnych serii urządzeń imagePROGRAF z nowym 11-atramentowym zestawem atramentów LUCIA PRO (uzupełniony o bezbarwny tusz Chroma Optimizer). Wyposażone w nową głowicę drukującą urządzenie zapewnia szybką produkcję materiałów w formacie do A2 i stabilne wydruki w najwyższej jakości. Zupełnie nowy zestaw 12 atramentów Canon LUCIA PRO obejmuje m.in. fotograficzny czarny, matowy czarny, szary i fotograficzny szary, a innowacyjny, bezbarwny tusz Chroma Optimizer pozwala osiągnąć większy gamut barw i płynną gradację kolorów, przez co zarówno kolorowe, jak i czarno-białe fotografie cechują się wysoką powtarzalnością i mniejszą ziarnistością, bez tzw. efektu bronzingu.