5 nagród TIPA dla produktów Canon

Warszawa, 18 kwietnia 2016 r. – Firma Canon zdobyła aż pięć nagród branżowych przyznawanych przez międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association) – jedną z największych światowych organizacji zrzeszających fotografów i wydawców pism branżowych z kilkunastu krajów. Nagrody TIPA są przyznawane najbardziej wyróżniającym się na rynku produktom i rozwiązaniom z zakresu obrazowania, które zostały zaprezentowane w okresie ostatnich 12 miesięcy. W tym roku firma Canon ponownie została wyróżniona za innowacyjne rozwiązania dostępne w ramach szerokiego portfolio produktów: od aparatów kompaktowych dla początkujących użytkowników przez lustrzanki cyfrowe, aż po drukarki fotograficzne.

EOS 5DS R FSL.jpg

Best DSLR Professional/High Res
EOS 5DS/EOS 5DS R

EOS-1D X Mark II EF 50mm FSL.jpg

Best Photo/Video Professional Camera
EOS-1D X Mark II

IXUS 285 HS PURPLE Vertical FSL.jpg

Best Easy Compact Camera
IXUS 285 HS

PowerShot G5 X FSL.jpg

Best Expert Compact Camera
PowerShot G5 X

imagePROGRAF PRO-1000_SIDE paper colour.jpg

Best Photo Printer
imagePROGRAF PRO-1000


Wśród nagrodzonych produktów są:

  • Najlepsza profesjonalna lustrzanka o wysokiej rozdzielczości: EOS 5DS / EOS 5DS R
  • Najlepsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa foto/wideo: EOS-1D X Mark II
  • Najlepszy łatwy w obsłudze aparat kompaktowy: IXUS 285 HS
  • Najlepszy aparat kompaktowy klasy "ekspert": PowerShot G5 X
  • Najlepsza drukarka fotograficzna: imagePROGRAF PRO-1000

„Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny rozwiązania Canon otrzymały prestiżowe nagrody TIPA. Wyróżnienia te są potwierdzeniem naszego zaangażowania na rzecz tworzenia najlepszych rozwiązań do przetwarzania obrazu” – przyznaje Steve Marshall, dyrektor marketingu produktów konsumenckich, Canon Europe. „Bycie częścią tego rynku jest bardzo inspirujące, dlatego cały czas dostarczamy naszym użytkownikom najwyższej jakości sprzęt fotograficzny, który z jednej strony daje im radość z uchwycenia najważniejszych momentów, a z drugiej, pozwala spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Cieszymy się tym bardziej, że tegoroczne nagrody TIPA trafiły do produktów reprezentujących różne kategorie: od rozwiązań konsumenckich po sprzęt dla profesjonalistów” – dodaje Steve Marshall.

W skład jury konkursowego TIPA wchodzą wydawcy z 27 poczytnych światowych magazynów fotograficznych z 15 krajów. Co roku paneliści dyskutują na temat najnowszych produktów. Analiza obejmuje szereg czynników: od innowacji przez wzornictwo aż po ogólną jakość produktu. Na tej podstawie tworzona jest lista nagrodzonych. W tym roku produkty Canon zostały wyróżnione w następujących kategoriach:

Najlepsza profesjonalna lustrzanka: EOS 5DS / EOS 5DS R
Oferując rewolucyjną rozdzielczość 50,6 MP, pełnoklatkową matrycę CMOS, zdjęcia z prędkością 5 kl./s w pełnej rozdzielczości oraz nagrywanie filmów Full HD z szybkością 30 kl./s, dwa modele EOS 5DS i EOS 5DS R (ze zniwelowanym działaniem filtra dolnoprzepustowego) zdobyły uznanie jury TIPA, jako najlepsze profesjonalne lustrzanki cyfrowe. Niezwykle wydajne procesory DIGIC 6 umożliwiają drukowanie obrazów o bardzo dużej rozdzielczości w formacie A0 lub większym, zapewniając przy tym niski poziom szumów i wierne odwzorowanie kolorów. Z kolei system kontroli wibracji lustra (Mirror Vibration Control System) pozwala uniknąć nagłych zatrzymań oraz wyciszyć dźwięk pracy migawki. Oba modele są wyposażone w 3,2-calowy jasny ekran LCD ClearView II z niemal 100-procentowym pokryciem kadru oraz 150000-pikselowy czujnik pomiarowy RGB+IR. Szybką i precyzyjną regulację ostrości zapewnia 61-punktowy system AF oraz technologia Canon iTR AF, wykorzystująca informacje o kolorach i twarzach do rozpoznawania i śledzenia obiektów poruszających się w obrębie kadru.

Najlepsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa: EOS-1D X Mark II
Dzięki nowej, pełnoklatkowej matrycy CMOS o rozdzielczości 20,2 MP aparat EOS-1D X Mark II przełamuje kolejne bariery szybkości fotografowania, umożliwiając wykonywanie zdjęć w trybie seryjnym z prędkością 14 kl./s oraz 16 kl./s w trybie Live View. W aparacie zastosowano dwa szybkie procesory DIGIC 6+ pozwalające wykonać serie nawet 170 obrazów RAW bez kompresji i nieograniczoną liczbę obrazów JPEG. Aparat umożliwia rejestrowanie materiałów w jakości 4K do 60p lub Full HD do 120p z wykorzystaniem AF Dual Pixel CMOS, który pozwala łatwo i dokładnie ustawiać ostrość i śledzić punkt AF podczas filmowania oraz w trybie Live View. Korzystając z nowego bezprzewodowego transmitera aparat obsługuje standard IEEE 802.11ac, który zapewnia szybszą komunikację. Z kolei 61-punktowy system AF i technologia Servo AF zapewniają wysoką precyzję ustawiania ostrości.

Najlepszy łatwy w obsłudze aparat kompaktowy: IXUS 285 HS
Wyjątkowo płaski i stylowy IXUS to kompaktowy aparat zapewniający znakomitą jakość obrazu i wiele funkcji, które nie są dostępne w aparatach w smartfonach. Inteligentny optyczny stabilizator obrazu zapewnia ostre zdjęcia i stabilne filmy w każdych okolicznościach, a duży 3-calowy ekran LCD ułatwia rejestrowanie i odtwarzanie obrazów. Funkcja NFC oraz dedykowany przycisk Wi-Fi gwarantuje szybki i łatwy dostęp do opcji łączności bezprzewodowej, a dzięki matrycy CMOS o rozdzielczości 20,2 megapiksela i procesorowi DIGIC 4+ użytkownicy mogą cieszyć się znakomitą jakością nawet przy słabym oświetleniu. Aparat pozwala także na nagrywanie wspaniałych filmów Full HD (1080 p) w formacie MP4 z możliwością tworzenia atrakcyjnych filmowych podsumowań dnia.

Najlepszy aparat kompaktowy klasy "ekspert": PowerShot G5 X
PowerShot G5 X posiada 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 MP oraz wydajny procesor DIGIC 6, który pozwala na fotografowanie z prędkością 6 kl./s i nagrywanie filmów jakości Full HD. Został wyposażony w szerokokątny obiektyw 24 mm f/1,8 – 2,8 z 9-listkową przysłoną i 4,2-krotnym zbliżeniem, co pozwala uzyskać piękny efekt bokeh i rozmycie tła, zarówno podczas fotografowania krajobrazów, jak i portretów. Aparat posiada wbudowany wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2360000 punktów z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 kl./s, który pokrywa 100% kadru. W precyzyjnym kadrowaniu pomoże 3-calowy, odchylany ekran dotykowy LCD, a dzięki gorącej stopce można podłączyć lampy Canon Speedlight.

Najlepsza drukarka fotograficzna: imagePROGRAF PRO-1000
Drukarka fotograficzna imagePROGRAF PRO-1000 to doskonała propozycja dla fotografów samodzielnie drukujących swoje prace. Łączy łatwość obsługi i zaawansowane funkcjonalności znane z profesjonalnych serii urządzeń imagePROGRAF z nowym 11-atramentowym zestawem atramentów LUCIA PRO (uzupełniony o bezbarwny tusz Chroma Optimizer). Wyposażone w nową głowicę drukującą urządzenie zapewnia szybką produkcję materiałów w formacie do A2 i stabilne wydruki w najwyższej jakości. Zupełnie nowy zestaw 12 atramentów Canon LUCIA PRO obejmuje m.in. fotograficzny czarny, matowy czarny, szary i fotograficzny szary, a innowacyjny, bezbarwny tusz Chroma Optimizer pozwala osiągnąć większy gamut barw i płynną gradację kolorów, przez co zarówno kolorowe, jak i czarno-białe fotografie cechują się wysoką powtarzalnością i mniejszą ziarnistością, bez tzw. efektu bronzingu.

Następny artykuł

„Fotografuj kreatywnie” – bezpłatny poradnik od Canon

Warszawa, 9 stycznia 2019 r. – Otaczające nas zewsząd zdjęcia sprawiły, że „uodporniliśmy się” na obrazy. Poprawnie skomponowany kadr, właściwa ekspozycja czy perfekcyjnie trafiona ostrość często już nie wystarczają, aby wyróżniło się ono spośród tysięcy innych. Dziś fotografia, aby przykuła uwagę, musi zaskakiwać. Zdjęcia, obok doskonałych walorów technicznych, muszą być także pomysłowe, niecodzienne, kreatywne. Opanowanie podstawowych umiejętności w tym zakresie nie jest wcale trudne. Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby robić nietuzinkowe zdjęcia. Trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść, na co zwracać uwagę i jakich wystrzegać się błędów. W opanowaniu tych umiejętności pomoże nowy, darmowy e-book od Canon.