Canon podczas Camerimage 2015

Warszawa, 6 listopada 2015 r. – Canon jako branżowy sponsor 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE (14-21 listopada br.) przygotował warsztaty i seminaria dla twórców filmowych oraz stoisko, na którym można będzie zobaczyć pełną ofertę kamer Cinema EOS wraz z obiektywami z serii CN, kamer do filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych i małych przestrzeniach oraz monitory referencyjne.

Warsztaty poprowadzi operator Sturla Brandth Grøvlen, DFF, który na tegorocznym Berlinale otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za najlepsze osiągniecie artystyczne (Outstanding Artistic Contribution) w kategorii zdjęcia za film „Victoria”. Przedstawiciele Canon poprowadzą także dwa seminaria.

Podczas warsztatów, Sturla Brandth Grøvlen podzieli się doświadczeniami z pracy na planie filmu „Victoria”, który został nagrany jednym 140-minutowym ujęciem przy użyciu kamery Canon EOS C300. W polskich kinach film „Victoria” można będzie zobaczyć od 20 listopada.

„Film Victoria jest ciekawy również dlatego, że został nagrany jednym ujęciem. W porównaniu do moich wcześniejszych projektów, praca nad tym obrazem była technicznym i artystycznym wyzwaniem. Był to także zupełnie inny i intuicyjny proces, zarówno przed rozpoczęciem zdjęć, jak i na planie. Aktorzy improwizowali, a każda scena była otwarta. Musiałem być czujny i nie mogłem do końca przewidzieć zachowań aktorów. Staraliśmy się unikać planowania ustawień kamery, aby zminimalizować ryzyko „błędów”. Gdybym przewidywał ruchy aktora, a on zachowałby się inaczej, albo zmieniłyby się okoliczności, prawdopodobnie czułbym się sfrustrowany. Dlatego starałem się być przygotowanym na wszystko” – komentuje Sturla Brandth Grøvlen.

W ramach Festiwalu zaplanowano także seminaria, które poprowadzą specjaliści Canon Polska. Podczas dwóch spotkań zaprezentowane i omówione zostaną najnowsze produkty Canon, w tym kamery EOS C100 Mark II, EOS C300 Mark II i kompaktowy model 4K XC10. Osobne spotkanie poświęcone będzie kamerze ME20F-SH, która została stworzona z myślą o pracy w ekstremalnych warunkach oświetleniowych i oferuje wartość ISO aż do 4 mln (+75dB).

Odwiedzający stoisko Canon będą mogli zapoznać się z szeroką gamą profesjonalnych kamer Cinema EOS (C100 Mark II, C300 Mark II) oraz obiektywów filmowych z serii CN, wykorzystywanych przy największych hollywoodzkich produkcjach.

Harmonogram spotkań Canon w ramach Camerimage 2015:

 • Sturla Brandth Grøvlen poprowadzi warsztaty, podczas których zostanie zaaranżowany profesjonalny plan zdjęciowy. Operator podzieli się doświadczeniami z pracy na planie filmu „Victoria”, który został nagrany jednym ujęciem;
  Data: poniedziałek, 16 listopada, godz. 11.30 – 14.30;
  Miejsce: Centrum Warsztatów, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, budynek M.
 • Seminarium Canon, na którym zaprezentowane zostaną profesjonalne kamery EOS C100 Mark II, EOS C300 Mark II i XC10.
  Data: wtorek, 17 listopada, godz. 19.15;
  Miejsce: Centrum Kongresowe Opera Nova, sala seminaryjna, 1 piętro.
 • Seminarium Canon, poświęcone nagrywaniu w ciemności z wykorzystaniem kamery ME20F-SH. Jest to produkt skierowany m.in. do firm produkcyjnych oraz operatorów, którzy poszukują sprzętu do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach, takich jak jaskinie, środowisko podwodne, a także do filmowania przyrody nocą czy nagrywania w ciemnych pomieszczeniach.
  Data: piątek, 20 listopada, godz. 11.00;
  Miejsce: Centrum Kongresowe Opera Nova, sala seminaryjna, 1 piętro.

Stoisko firmy Canon będzie dostępne dla gości w dniach 15-20 listopada. Jest zlokalizowane w Centrum Kongresowym Opera Nova. Przez cały czas trwania festiwalu do dyspozycji gości będą eksperci firmy Canon, którzy udzielą dodatkowych informacji nt. sprzętu i technologii.

Oficjalna strona festiwalowa: www.camerimage.pl