TECHNIKI DOTYCZĄCE FOTOGRAFII NOCNEJ

Jak fotografować Superksiężyc: 8 wskazówek dotyczących fotografowania niesamowitego Księżyca

Skorzystaj z tych zaawansowanych technik fotografowania Księżyca i odkryj, jak robić zdjęcia jednego z najpiękniejszych widoków na nocnym niebie.
Zbliżenie Księżyca w pełni nad samotnym drzewem na polu.

Księżyc nadal przyciąga uwagę fotografów na całym świecie, zwłaszcza w tych rzadkich przypadkach, gdy pojawia się jako Superksiężyc, a nawet Krwawy Księżyc. Jednak rzeczywiste odwzorowanie może być trudne. Wyzwaniem może być fotografowanie jasnego obiektu, który znajduje się bardzo daleko w słabym świetle, a także kadrowanie i ustawianie ostrości przy dużych ogniskowych. Jednak odpowiedni zestaw fotograficzny i ustawienia ekspozycji umożliwiają wykonywanie niezwykle szczegółowych zdjęć i nastrojowych pejzaży Księżyca. Tu pokazujemy, jak to zrobić.

1. Wskazówki dotyczące fotografowania Księżyca – obserwuj kalendarz

Księżyc w bezchmurną noc z gałęziami drzew na pierwszym planie.

Ruchy Księżyca mogą być dokładne jak w zegarku, ale pogoda jest nieprzewidywalna. Bezchmurna noc stwarza najlepsze warunki do fotografowania Księżyca, więc przed rozpoczęciem sprawdź prognozę pogody. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, 400mm, 30 s, f/11 i ISO 100.

Księżyc w pełni górujący wysoko nad linią drzew.

W latach 2021–2025 Superksiężyc wystąpi cztery razy rocznie, więc będzie wiele okazji, aby uwiecznić to niesamowite zjawisko. Krwawy Księżyc wystąpi w maju 2021 i 2022 r., listopadzie 2022 r., marcu i wrześniu 2026 r. oraz marcu 2026 r. W niektórych przypadkach trzeba będzie odbyć podróż, aby go zobaczyć. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM i konwerterem Extender RF 1.4x, 700 mm, 2 s, f/10 i ISO 1000.

W pewnych momentach 27,322-dniowej orbity Księżyca znajduje się on bliżej Ziemi. Kiedy moment ten zbiega się z pełnią Księżyca – czasem miesiąca, w którym Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w jednej linii – na niebie widać powiększony Księżyc lub Superksiężyc. Krwawy Księżyc występuje jeszcze rzadziej. Jest to sytuacja, w której zwykły Superksiężyc zbiega się z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Oznacza to, że Ziemia całkowicie blokuje bezpośrednie światło słoneczne przed dotarciem do Księżyca, a pozostaje jedynie załamane światło z atmosfery ziemskiej, które powoduje, że Księżyc przybiera barwę bladoczerwoną.

2. Planowanie

Aparat EOS RP na statywie z teleobiektywem, ustawiony do fotografowania Księżyca górującego nad linią drzew wokół jeziora.

Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić zdjęcie jasnego Księżyca w pełni wysoko na niebie czy może półksiężyca, możesz zaplanować daty zgodnie z cyklem księżycowym, aby dokładnie znaleźć to, czego szukasz.

Księżyc sfotografowany przez drzewa, odbite światło oświetlające pasy jeziora na pierwszym planie.

Planowanie z wyprzedzeniem oznacza także, że możesz wcześniej określić kompozycję, niezależnie od tego, czy chcesz, aby Księżyc górował nad miejscowym zamkiem, czy też znalazł odbicie w jeziorze. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, 300 mm, 1/40 s, f/6,3 i ISO 500.

Fotografowanie Księżyca to nie tylko ciekawy test umiejętności obsługi aparatu, ale także fascynujący sposób poznania ruchów Ziemi i jej satelity. Możemy dokładnie określić, gdzie Księżyc wzejdzie, po jakim łuku będzie się poruszał na niebie i gdzie zajdzie — każdej nocy przez kolejne lata. Dostępnych jest kilka przydatnych aplikacji telefonicznych, które mogą pomóc w precyzyjnym planowaniu kątów, a także śledzić fazy Księżyca w Internecie. W dużym przybliżeniu, Księżyc w pełni pojawi się dokładnie naprzeciw zachodzącego słońca.

3. Ustawienia do fotografowania Księżyca

Osoba regulująca odchylany ekran aparatu Canon EOS RP podczas fotografowania Księżyca.

Fotografowanie tak jasnego obiektu otoczonego ciemnością może powodować problemy z ekspozycją, dlatego spróbuj ustawić ekspozycję ręcznie.

Ekran aparatu Canon EOS RP z ustawieniami wzmocnienia krawędzi.

Jeśli masz trudności z zablokowaniem ostrości na Księżycu, spróbuj ręcznie ustawić ostrość. Użyj podglądu Live View i włącz funkcję wzmacniania krawędzi, aby mieć pewność, że szczegóły są ostre.

Automatyczne tryby ekspozycji mogą nie działać w sposób spójny podczas fotografowania Księżyca, dlatego najlepiej jest korzystać z ręcznej regulacji ekspozycji. Intensywność światła słonecznego padającego na Księżyc pozostaje zasadniczo taka sama, więc istnieje prosta zasada ekspozycji, której możemy użyć jako wskazówki – zasada „looney 11”. Ustaw przysłonę na f/11 i dopasuj czas naświetlania do odwrotności czułości ISO, więc przy ISO 100 użyjemy 1/100 s, przy ISO 200 będzie to 1/200 s itd. Nie jest to jednak zasada żelazna — czas naświetlania i przysłonę można zmieniać wokół tych wartości, aż obraz będzie wyglądał prawidłowo.

4. Jaki obiektyw wybrać do fotografii Księżyca?

Fotograf regulujący aparat EOS RP z obiektywem RF 100–500 mm F4.5-7.1 L IS USM na statywie.

Obiektyw zmiennoogniskowy, taki jak Canon RF 100–500 mm F4.5-7.1 L IS USM, oferuje wiele opcji umożliwiających uzyskanie szerszego krajobrazu księżycowego oraz szczegółowych zbliżeń.

Księżycowy krajobraz nad autostradą ze śladem ruchu ulicznego na skutek długiego czasu ekspozycji.

Elementy pierwszego planu mogą także służyć do uchwycenia innego źródła światła, jak to zdjęcie ze śladami ruchu ulicznego spowodowanymi długim czasem ekspozycji, co stanowi doskonały sposób na zwiększenie kontrastu zdjęć. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, 100 mm, 8 s, f/10 i ISO 250.

Długi obiektyw jest niezbędny do wykonywania zdjęć Księżyca z bliska, ale szybki, drogi obiektyw nie jest niezbędny, ponieważ Księżyc jest tak jasny, że nie trzeba korzystać z największych otworów przysłony dostępnych w najwyższej klasie obiektywów supertele. Nawet standardowy zoom, taki jak w obiektywie Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, może się sprawdzić – być może nie pozwoli wypełnić całego kadru, ale zawsze można przyciąć obszar obrazu nieco później. To w takich sytuacjach aparaty o wysokiej rozdzielczości, jak 26,2-megapikselowy Canon EOS RP, pokazują swoją wartość.

5. Większy zasięg

Fotograf ustawiający obiektyw Canon RF 800mm F11 IS STM w aparacie EOS RP na statywie.

Dzięki wyjątkowym obiektywom, takim jak Canon RF 800mm F11 IS STM, nie musisz nadwyrężać budżetu, aby robić bardzo szczegółowe zdjęcia Księżyca.

Zbliżenie Księżyca będącego niemal w pełni w bezchmurną noc.

W tym przypadku połączyliśmy obiektyw Canon RF 800mm F11 IS STM z telekonwerterem x2, który zapewnia niewiarygodny zasięg 1600 mm, pozwalający na wykonywanie bardzo szczegółowych zdjęć Księżyca. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 800mm F11 IS STM i konwerterem Extender RF 2x, 1600 mm, 1/50 s, f/22 i ISO 100.

6. Właściwy czas

Jasnożółty Księżyc w pełni za drzewami.

Jeśli chcesz kadrować obiekty na tle Księżyca za pomocą długiego obiektywu, musisz znajdować się od nich w odległości co najmniej pół kilometra, aby dopasować proporcje. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, 500 mm, 0,5 s, f/8 i ISO 100.

Sylwetka samolotu lecącego przed Księżycem w pełni.

Precyzyjne określenie czasu pozwala wykonać efektowne ujęcia, takie jak ten samolot lecący na tle Księżyca. Wykonane aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 800mm F11 IS STM, 1/1000 s, f/11 i ISO 1600. © Tibor Szövetes

Superksiężyc jest prawdopodobnie najbardziej imponujący, gdy pojawia się po raz pierwszy na horyzoncie. Światło musi przemieszczać się poprzecznie przez ziemską atmosferę, więc księżyc nabiera ciepłej, czerwonawej barwy. Jest to również moment, w którym Księżyc wydaje się być największy, choć jest to iluzja – rozmiar pozostaje taki sam przez całą noc, ale krzywizna atmosfery działa jak szkło powiększające.

7. Fotografia Księżyca na pierwszym planie

Aparat Canon EOS RP umieszczony na statywie, aby fotografować Księżyc nad jeziorem. Stara trampolina wznosząca się wysoko nad wodą.

Włączenie szczegółów pierwszego planu do fotografii Księżyca może pomóc w jego wykadrowaniu, co pozwala uzyskać bardziej interesujący obraz.

Odbicie Księżyca w jeziorze. Stara trampolina wznosząca się wysoko nad wodą.

Używając statywu i wydłużając czas naświetlania do co najmniej sekundy, można fotografować księżycowe pejzaże i eteryczne krajobrazy, które wyglądają niemal tak, jakby były zrobione przy świetle dziennym. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, 46 mm, 2,5 s, f/5,6 i ISO 800.

Dzięki efektownym detalom na horyzoncie możemy tworzyć kreatywne kompozycje Księżyca. Trzeba jednak zająć dobrą pozycję i działać szybko — w ciągu kilku minut Księżyc zniknie z horyzontu i zacznie przemieszczać się po łuku w górę nieba.

8. Zapomnij o pełni Księżyca

Zbliżenie Księżyca ukazujące cechy i szczegóły jego powierzchni.

Ubywający lub przybywający Księżyc garbaty (gdy jest w około trzech czwartych pełny) to świetny czas na uchwycenie szczegółów jego powierzchni. Wykonane aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 800mm F11 IS STM i konwerterem Extender RF 2x, 1600 mm, 1/50 s, f/22 i ISO 100.

Księżyc w pełni jest czarujący, jednak może to nie być najlepszy czas na wykonywanie zdjęć, jeśli chcesz uchwycić cechy powierzchni, takie jak kratery. Podobnie jak wysuwana lampa błyskowa aparatu oświetla twarz, przednie światło słoneczne podczas pełni Księżyca eliminuje wiele cieni. W innych porach miesiąca światło słoneczne jest bardziej z boku, przez co tworzy rozjaśnienia i cienie niezbędne do ukazania konturów i szczegółów księżycowego krajobrazu.

Wznieś swoją fotografię Księżyca na wyższy poziom dzięki wskazówkom i inspiracjom profesjonalnego fotografa, Andrew Fusek Petersa*.

*Dostępne tylko w wybranych językach.


Autor: Phil Hall

Powiązane produkty

Powiązane artykuły