Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

TECHNIKI WIDEO

Bezcenne chwile: filmowanie rodziny

Stef i Hannah Michalak opisują siebie jako „rodzinę z Bath, która nagrywa filmy”. Para filmuje intymne chwile związane z wychowywaniem dzieci. Ich kinematograficzne filmy, które ewidentnie przypadły do gustu odbiorcom, można oglądać w serwisie YouTube, w którym publikują materiały od 2012 r. Cotygodniowe wideoblogi zapewniły Michalakom 276 000 subskrybentów. Łącznie ich filmy wyświetlono 43 miliony razy.

Wprawdzie nagrania ukazują autentyczne, spontaniczne sceny z ich życia, ale są wynikiem starannego planowania, filmowania i edytowania. Stef udoskonalił ten proces metodą prób i błędów. Lata praktyki też zrobiły swoje.

Ciężka praca Stefa i Hanny przyniosła owoce. Nie tylko dlatego, że odnieśli sukces w serwisie YouTube, ale również ze względu na to, że mają całą kolekcję pięknych filmów, które będą cieszyć ich oczy przez całe lata. „Naprawdę warto wkładać w to trochę wysiłku. Wartości tych materiałów dla całej rodziny nie da się przełożyć na pieniądze. Nie ma mowy o tym, abyśmy za 20 lat pomyśleli, że zmarnowaliśmy czas, nagrywając te wspaniałe filmy. Wolimy uwieczniać wspomnienia na filmach, a nie zdjęciach, ponieważ tylko filmy mogą nas przenieść w czasie do konkretnych wydarzeń” – mówi Stef.

Michalakowie na początku używali małego aparatu kompaktowego. Później w ich zestawie sprzętowym pojawiły się profesjonalne aparaty. Jednak głównym modelem, którego używają do tworzenia wideobloga i do rejestrowania najwspanialszych momentów z życia, jest Canon EOS M50 – znakomity uniwersalny aparat bezlusterkowy w kompaktowej obudowie, mający matrycę o rozdzielczości 24,1 Mpix i funkcję nagrywania filmów 4K UHD.

„Trzeba mieć taki aparat jak Canon EOS M50, który poradzi sobie z każdym zadaniem i jest łatwy w obsłudze. Wystarczy go włączyć i przełączyć w tryb filmowania, poświęcić odrobinę czasu na ustawienie opcji w menu i już można zacząć działać” – mówi Stef.

Towarzyszymy Stefowi przy nagrywaniu filmu o najmłodszym synu, który uczy się jeździć na rowerze. Stef opowiada o rozwijaniu umiejętności i przekazuje wskazówki dotyczące pierwszych kroków w świecie filmowania.

1. Interesujący punkt widzenia

Stef Michalak holding a Canon EOS M50 camera at floor level to film his son's first ride on a balance bike.
Eksperymentowanie z pracą pod różnym kątem jest doskonałym sposobem na urozmaicenie materiału filmowego. Stef sugeruje przenoszenie aparatu w celu poprawy kompozycji ujęć. Przełoży się to na uatrakcyjnienie filmu.

Nawet jeśli ktoś woli fotografować, powinien bez obaw przełączyć aparat w tryb filmowania. Podczas nagrywania filmów można wykorzystać wszystkie umiejętności fotograficzne. „Należy podejść do ujęcia tak, jakbyśmy zamierzali zrobić zdjęcie” – mówi Stef. „Zasadniczo mamy tu małe »okno« z widokiem na rozległy obszar. Rzecz polega na tym, aby umieścić to okno w miejscu, z którego będziemy mogli zarejestrować idealne ujęcie. Czasami wystarczy krok w lewo lub w prawo albo przesunięcie aparatu w dół lub w górę, aby poprawić kompozycję z myślą o wzbudzeniu zainteresowania widzów”.

„Ludzie zazwyczaj trzymają aparat na poziomie oczu, ale warto wypróbować różne punkty widzenia” – dodaje. „Na przykład podczas filmowania dzieci trzeba trzymać aparat na poziomie odpowiadającym ich wzrostowi. Przez większość czasu kucam, siedzę lub leżę. Aparat Canon EOS M50 ma obracany ekran dotykowy. Dzięki temu można trzymać aparat dość nisko i odchylić ekran w górę, aby monitorować nagrywany materiał. Zalecam również włączenie linii siatki. Ułatwiają one kadrowanie ujęć”.

Aplikacja Canon Camera Connect łączy aparat z urządzeniem z systemem iOS lub Android, umożliwia rejestrowanie nagrań pod nietypowym kątem i pozwala zdalnie ustawiać ostrość podczas filmowania.

Powiązane artykuły
Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

NAGRYWANIE VLOGÓW

Polecane aparaty Canon do tworzenia vlogów

Idealne aparaty Canon do nagrywania filmów dają użytkownikowi dużą kontrolę i zapewniają niesamowitą jakość obrazu, dzięki czemu ożywią każdego vloga.

Print family life story

TWÓRCZE DRUKOWANIE

Wydrukuj historię życia swojej rodziny

Drukuj i twórz zdjęcia z pamiętnych rodzinnych spotkań.

Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

TECHNIKI WIDEO

Dowiedz się, jak nagrać swój pierwszy krótki film

Masz interesującą historię do opowiedzenia? Warto nagrać o tym krótki film. Dowiedz się, jak to zrobić, korzystając z kilku wskazówek.

2. Stabilne obrazy

Stef Michalak helping his son hold onto the handles of his balance bike. Stef's EOS M50 is resting on the arm of a bench.
Nikt nie chce mieć rozmytego obrazu. Istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie skutkom drgań aparatu. Można na przykład ustawić sprzęt na stabilnym podłożu, zainwestować w statyw lub użyć obiektywu ze stabilizatorem obrazu.

Aby zarejestrować stabilny materiał i zadbać o jego profesjonalny wygląd, należy obsługiwać aparat i obiektyw w taki sam sposób jak w przypadku fotografowania. „Trzeba chwycić aparat dwiema rękami i przycisnąć łokcie do tułowia” – mówi Stef. „Zdecydowanie warto zainwestować w statyw. Jeśli używamy lekkiego aparatu, np. Canon EOS M50, statyw może być mały i lekki.

„Poszukaj w otoczeniu przedmiotów, które mogą zapewnić oparcie. Na przykład można przyłożyć aparat do drzwi i powoli je otwierać w celu zadbania o płynność ruchu. Kiedyś umieściłem aparat na wolno obracającym się minutniku, a później przyspieszyłem odtwarzanie zarejestrowanego materiału”.

Obiektyw Canon ze stabilizatorem obrazu (IS), np. Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, znacznie ułatwia robienie zdjęć pozbawionych efektów drgań aparatu. Jednak efekty drgań aparatu można wyeliminować także cyfrowo – nawet jeśli użyliśmy obiektywu, który nie ma funkcji IS.

3. Wyostrzanie twarzy

A portrait of Stef Michalak's youngest son Rufus.
Aparat Canon EOS M50 ma mechanizm AF z funkcją Twarz+śledzenie. Ułatwia to zachowywanie wyostrzenia ruchomych obiektów i idealne sprawdza się w przypadku filmowania rodzinnych zabaw.

Stef zaleca korzystanie z funkcji AF Twarz+śledzenie w aparacie Canon EOS M50. Funkcja automatycznie utrzymuje wyostrzenie ruchomych obiektów. „Mam ją włączoną we wszystkich moich aparatach Canon. Jest niesamowicie skuteczna, jeśli chodzi o śledzenie wydarzeń, zwłaszcza w przypadku dynamicznych dzieci. Jest niezawodna, więc o ten aspekt filmowania nie musimy się martwić.”.

Wiele aparatów Canon ma technologię Dual Pixel CMOS AF, dzięki której piksele na matrycy aparatu pełnią też funkcję oddzielnych punktów AF, co przekłada się na jeszcze szybsze i dokładniejsze śledzenie obiektów. Ta funkcja jest włączana w aparacie Canon EOS M50 w przypadku nagrywania w rozdzielczości Full HD. Taka rozdzielczość sprawdza się, gdy użytkownik chce szybko edytować filmy lub ma mniej miejsca na przechowywanie plików. Technologia Dual Pixel CMOS AF zapewnia nawet 143 punkty AF (w zależności od używanego obiektywu) z obsługą śledzenia twarzy i obiektów. Dzięki funkcji ręcznej regulacji ostrości w całym kadrze podczas nagrywania dynamicznych wydarzeń można przesuwać palcem po ekranie dotykowym, by przenosić punkt AF lub tworzyć profesjonalny efekt stopniowej zmiany punktu ostrości.

4. Większa prędkość nagrywania w przypadku dynamicznych wydarzeń

Stef Michalak's eldest son, Grayson, riding a scooter over a bridge in a park.
Stef zwykle korzysta z najwyższej możliwej prędkości nagrywania. Dzięki temu może uchwycić więcej szczegółów i tworzyć filmy z efektem zwolnionego tempa.

Przed rozpoczęciem filmowania należy określić prędkość nagrywania w kontekście danego rozmiaru nagrywanego filmu. Jest to liczba klatek zapisywanych w każdej sekundzie. Filmowanie z większą liczbą klatek na sekundę pozwala uchwycić więcej szczegółów w dynamicznych sekwencjach, a ponadto umożliwia tworzenie filmów z efektem zwolnionego tempa (bez sztucznego spowalniania materiału).

„Przez 90% czasu używam najwyższej prędkości nagrywania, ponieważ umożliwia mi ona elastyczną pracę w kontekście spowalniania nagrań w przyszłości” – mówi Stef. „Jeśli tylko mogę, wybieram opcję 50 kl./s zamiast opcji 25 kl./s. Jednak nigdy nie publikuję w Internecie filmów z większą liczbą klatek na sekundę, ponieważ obraz wygląda zbyt realistycznie. Zanim prześlę film, konwertuję go na format obejmujący 25 kl./s, ponieważ wtedy nagranie wygląda jak materiał kinematograficzny. Jeśli zdarza mi się filmować z prędkością 25 kl./s, to dotyczy to ujęć statycznych (np. wypowiedzi osób). Wiem, że takich ujęć nie będę spowalniał”.

W przypadku nagrywania w niższej rozdzielczości można ustawić większą liczbę klatek na sekundę, więc jeśli chcemy zarejestrować płynny film w zwolnionym tempie, warto skorzystać z jakości Full HD (zamiast 4K).

5. Nagrywanie dźwięku o lepszej jakości

The Canon EOS M50 with the Canon DM-E100 mic attached, positioned on the arm of a bench behind Stef Michalak and his son.
Jakość dźwięku ma kluczowe znaczenie podczas filmowania. Stef zaleca zachowanie prostoty i ustawienie automatycznej głośności nagrywanego dźwięku. Warto użyć małego mikrofonu stereofonicznego.

Jakość dźwięku jest równie ważna jak sam obraz. Jednak Stef radzi, aby stosować proste rozwiązania. „Zalecam korzystanie z automatycznego poziomu głośności. Pozwoli to skupić się na uwiecznianiu wyjątkowych chwil”.

Obiektyw Canon z silnikiem STM, np. Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, wykorzystuje technologię automatycznej regulacji ostrości opartej na silniku krokowym. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli nagrywamy dźwięk w aparacie. Jakość dźwięku można dodatkowo poprawić, używając mikrofonu podłączonego do gorącej stopki aparatu. „Nawet niewielki mikrofon stereofoniczny, taki jak Canon DM-E100, może sporo zmienić” – mówi Stef.

Stef sugeruje, aby w przypadku używania długiego obiektywu nagrywać dźwięk telefonem komórkowym. „Jeśli ktoś chce sfilmować siebie z dużej odległości, powinien włączyć w telefonie tryb nagrywania dźwięku i umieść telefon w swoim pobliżu. Warto klasnąć trzy razy w stronę aparatu. Ułatwi to synchronizację dźwięku i obrazu w oprogramowaniu”.

6. Obiektywne spojrzenie

Stef Michalak filming his young son as he makes a peace sign at the camera.
Nie da się uchwycić wszystkiego, warto więc określić jakiś limit czasu. Jeśli chodzi o edycję, trzeba wybrać ulubione fragmenty, a resztę wyciąć. Dzięki temu film będzie powodem do dumy.

Filmując rodzinne wydarzenia, możemy przesadzić z ilością zarejestrowanego materiału. Stef zaleca zachowanie obiektywizmu i wyznaczenie sobie określonego celu. „Można nagrać mnóstwo pięknych ujęć, ale muszą one wnosić coś do fabuły. Nie mogą być jedynie kolejnym miłym obrazkiem. Początkujący filmowcy starają się rejestrować jak najwięcej materiału, ale z czasem może to wywołać zniechęcenie. Trzeba znaleźć odpowiedni rytm pracy z aparatem. Nie musimy uwieczniać każdego drobnego wydarzenia w ciągu dnia.

„Jeśli okaże się, że mamy sporo materiału do edycji, warto określić maks. czas trwania gotowego filmu. W przeciwnym razie film będzie trwał 45 minut. Trzeba wycinać ujęcia do czasu, aż zostaną tylko najlepsze fragmenty”.

Autor: Marcus Hawkins

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik