TECHNIKI WIDEO

Jak stworzyć filmową opowieść

10 wskazówek i porad, które pomogą nagrać materiały niezbędne do tworzenia minifilmów.
Rzut z góry: aparat Canon EOS R50, zewnętrzny mikrofon i uchwyt statywu na różowym, drewnianym tle, a wokół materiały rękodzielnicze.

Niezależnie od tego, czy jesteś dokumentalistą przygód, vlogerem omawiającym produkty czy kucharzem w mediach społecznościowych, musisz wiedzieć, jak stworzyć filmową opowieść. Trzeba przygotować odpowiednią narrację – zarówno w przypadku nagrań na TikToka, jak i tych przeznaczonych na duży ekran.

Jak stworzyć atrakcyjną opowieść filmową? Po pierwsze potrzebny jest zestaw, który poradzi sobie z Twoją kreatywnością. Aparaty z systemu EOS R firmy Canon uwzględniają potrzeby współczesnych twórców hybrydowych. Na przykład aparat Canon EOS R50 jest lekki i łatwy w obsłudze, a jednak umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K z nadpróbkowaniem obrazu i ma szereg profesjonalnych cech i funkcji filmowych, które pomagają tworzyć wysokiej jakości materiały. Obejmują one m.in. nagrywanie w zwolnionym tempie (do 120 kl./s), obracany ekran dotykowy i inteligentny autofokus Dual Pixel CMOS AF II.

Jednak jakość i profesjonalny charakter filmów zależy również od umiejętności twórcy i stosowanych przez niego technik. Oto 10 wskazówek dotyczących tworzenia atrakcyjnych opowieści filmowych – na każdym etapie pracy.

  1. Planowanie ujęć
  2. Ukazywanie otoczenia
  3. Dbałość o stabilny obraz
  4. Ukazywanie szczegółów
  5. Eksperymentowanie z perspektywą
  6. Przemyślna kompozycja
  7. Eksperymentowanie z szybkością i czasem
  8. Nagrywanie dźwięku o lepszej jakości
  9. Budowanie napięcia
  10. Dobra zabawa bez utraty koncentracji

1. Planowanie ujęć

Ręce chowające model Canon EOS R50 do czarnej torby na aparat.

Aparat Canon EOS R50 jest niezwykle kompaktowy jak na model z tak zaawansowanymi funkcjami filmowania. Dzięki temu jest to idealne narzędzie do tworzenia materiałów multimedialnych – jest tak lekkie, że można zabrać je ze sobą wszędzie.

Zaplanowanie ujęć sprawi, że zarejestrujesz cały potrzebny materiał. Przygotuj notatki z informacjami o tym, co chcesz pokazać i jak to należy zrobić, lub opracuj ogólny scenorys. Dzięki temu uporządkujesz sesję zdjęciową przed jej rozpoczęciem.

Ponadto ułatwi to określenie charakteru i wyglądu filmu. Aparat Canon, taki jak EOS R50, ma szereg kreatywnych profili kolorów, dzięki którym można nadać filmowi atrakcyjny wygląd. Warto poeksperymentować z tymi ustawieniami przed podjęciem decyzji o klimacie filmu.

Ważne jest również przygotowanie sprzętu przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej: naładowanie akumulatorów, wyczyszczenie obiektywów i sformatowanie kart pamięci.

Co więcej, trzeba się upewnić, że smartfon lub tablet jest podłączony do aplikacji Canon Camera Connect – umożliwia ona zdalne dostosowywanie ustawień i szybkie pobieranie filmów z aparatu.

2. Ukazywanie otoczenia

Ubrana w brązowy, puszysty płaszcz kobieta z parasolem na brukowanej ulicy obok podświetlanych witryn sklepowych. Użyty sprzęt: Canon EOS R50.

Poeksperymentuj z głębią ostrości, aby wyodrębnić obiekt lub ukazać go w naturalnym otoczeniu. Wiele obiektywów RF i RF-S firmy Canon ma szeroką maksymalną przysłonę, dzięki czemu na zdjęciach mamy ładnie rozmyte tło, ale podczas stosowania małej głębi ostrości warto uwzględnić otoczenie, aby zapewnić kontekst. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R50 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 45 mm, 1/40 s, f/6,3 i ISO 3200.

Boczny profil ubranej w brązowy, puszysty płaszcz kobiety, która trzyma dłoń przy okularach. Użyty sprzęt: Canon EOS R50.

Dzięki inteligentnemu autofokusowi Dual Pixel CMOS AF II firmy Canon – i funkcji śledzenia twarzy i oczu – twarz fotografowanego obiektu jest zawsze wyostrzona. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R50 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 18 mm, 1/500 s, f/4,5 i ISO 800.

Podczas pracy w plenerze należy ukazać kontekst za pomocą szerokokątnych ujęć otoczenia. Należy je połączyć z ujęciami przedstawiającymi szczegóły i ekstremalne zbliżenia. Przemieszczaj się po planie – nie nagrywaj wszystkiego z tej samej perspektywy. W przypadku ujęć ukazujących otoczenie warto rejestrować co najmniej 10-sekundowe nagrania. Można je później dowolnie przyciąć w procesie edycji.

Jeśli filmujemy inne osoby, należy zaprezentować główne postacie, pokazując miejsca, w których się znajdują, i ich działania. Zarejestruj różne ujęcia pokazujące obiekty podczas działania. Wypróbuj niestandardowe kompozycje i style oświetlenia.

3. Dbałość o stabilny obraz

CINC_EOS R50_Movie IS mode

Aby zapobiec drganiom i zadbać o profesjonalny wygląd filmów, trzeba ustabilizować aparat i obiektyw. Chwyć aparat obiema rękami i przyciśnij łokcie do tułowia.

Aby nagrania rejestrowane z ręki były bardziej stabilne, aparat Canon EOS R7 wyposażono w stabilizator obrazu w korpusie (IBIS), która umożliwia kompensację ruchu aparatu nawet na poziomie 8 stopni (w zależności od używanego obiektywu). Aparat Canon EOS R50 ma też wbudowaną technologię, która minimalizuje efekty drgań aparatu podczas filmowania. Funkcja cyfrowej stabilizacji filmu – przedstawiona na powyższym filmie – sprawia, że obraz na nagraniach rejestrowanych z ręki jest płynny i wyraźny.

Warto również użyć obiektywu z wbudowanym stabilizatorem obrazu, takiego jak Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Ten przystępny cenowo obiektyw zmiennoogniskowy z optycznym stabilizatorem obrazu na poziomie 4,5 stopnia zapewnia wyraźny obraz w przypadku filmowania z ręki. Ponadto obsługuje uniwersalny zakres zoomu, dzięki czemu przydaje się do rejestrowania różnego rodzaju ujęć.

4. Ukazywanie szczegółów

Wyodrębnienie określonych elementów za pomocą przybliżeń zwiększa zainteresowanie widzów. Obiektywy zmiennoogniskowe Canon RF i RF-S ułatwiają przybliżanie obiektów, tak aby wypełniały one kadr, a jednocześnie pozwalają wyodrębniać obiekty z tła.

Można również użyć makroobiektywu stałoogniskowego, takiego jak Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, który umożliwia wyostrzanie wszystkich szczegółów, nawet z małej odległości. Makroobiektyw mogący wyostrzać obiekty z małej odległości jest szczególnie przydatny w przypadku produktów, żywności i obiektów z kategorii beauty, ponieważ widzowie mogą zobaczyć wtedy najdrobniejsze detale.

Aparat EOS R50 ma funkcję korekcji efektu „oddychania” przy zmianie punktu ostrości (ang. focus breathing), którą przedstawiono na powyższym filmie. Utrzymuje ona kąt widzenia przy zmianie punktu ostrości – dzięki czemu odbiorcy koncentrują się na wybranym przez twórcę miejscu – i zapewnia bardziej naturalny, profesjonalny wygląd.

5. Eksperymentowanie z perspektywą

Umieszczony na pionowym stojaku aparat Canon EOS R50 z dołączonym mikrofonem i z obiektywem skierowanym w dół. Na obracanym ekranie dotykowym aparatu widać patelnię.

Obracany ekran dotykowy aparatu Canon EOS R50 umożliwia pracę pod niemal dowolnym kątem.

Mężczyzna patrzy na obracany ekran dotykowy trzymanego w rękach aparatu Canon EOS R50 – zamierza sfilmować talerz z jedzeniem.

Obracany ekran dotykowy umożliwia sprawdzenie kompozycji i ekspozycji podczas nagrywania z ręki.

Rejestruj obiekty pod nietypowym kątem, aby zwiększyć dynamikę filmu. Nie wszystkie ujęcia będą udane, ale warto próbować. Zmień punkt widzenia: umieść sprzęt nad obiektem i filmuj z góry lub zejdź do poziomu podłoża, aby filmować od dołu.

Zmiana perspektywy ułatwia również opowiadanie historii. Na przykład rejestrowanie obrazu z niskiego pułapu może pomóc w podkreśleniu władzy, jaką ma filmowana postać, lub jej dominującej pozycji.

Perspektywę można zmienić, korzystając z innego obiektywu. Jeśli filmujesz elementy znajdujące się za pierwszoplanowym obiektem, wybierz określony punkt ostrości, aby zachować wyostrzenie tła i wprowadzić kinematograficzny efekt rozmycia pierwszego planu. Można to zrobić, zmniejszając przysłonę. Obiektyw RF z szeroką maksymalną przysłoną, taki jak Canon RF 50mm F1.8 STM, zapewnia niewiarygodnie małą głębię ostrości i łagodne rozmycie obrazu nadające filmowi kinematograficzny charakter.

6. Przemyślna kompozycja

Aparat Canon EOS R10 umieszczony na statywie między wyprofilowanymi poręczami – gotowy do filmowania kobiety w oddali.

Wyraźne linie kompozycyjne, takie jak wyprofilowane balustrady, prowadzą widza od pierwszego planu do tła. Umieszczenie aparatu nisko nad podłożem maksymalizuje efekt.

Zastanów się nad tym, jak optymalnie umieścić poszczególne elementy w kadrze. Zasadniczo sprawdzają się wypróbowane techniki kompozycji, takie jak zasada trójpodziału i linie wiodące. Jednak warto przetestować inne punkty widzenia. Przykładem może być użycie symetrii do tworzenia alternatywnych ujęć. Można zrobić krok w lewo lub w prawo, umieścić aparat wyżej lub niżej, kucnąć lub położyć się na podłożu.

Jeśli znajdziesz kompozycję, która pasuje do danego obiektu, dopracuj ją i dostosuj do własnych potrzeb, aby nadać nagraniu wyjątkowy wygląd. Wielu filmowców zyskało uznanie za autorski styl kompozycji, warto więc poeksperymentować z różnymi zasadami – i je złamać – aby oddać nastrój filmu i ukazać własny styl.

7. Eksperymentowanie z szybkością i czasem

Nagłe cięcia zwiększają tempo filmu. Nagrywaj podobne sekwencje z tej samej perspektywy, a następnie przełączaj się między różnymi częściami poszczególnych sekwencji, aby przechodzić od jednego momentu do drugiego.

Doskonałym sposobem na filmowanie dynamicznych wydarzeń jest rejestrowanie dużej liczbą klatek na sekundę. Fotografowanie w jakości Full HD z szybkością 120 kl./s aparatem EOS R50 umożliwia odtwarzanie nagrań w bardzo zwolnionym tempie i ukazywanie każdej chwili podczas odtwarzania materiału z normalną szybkością.

Ponadto można przyciągnąć uwagę widzów sekwencją poklatkową, aby ukazać wolno rozgrywające się zdarzenia na krótszym nagraniu. Można też stworzyć filmowe haiku.

8. Nagrywanie dźwięku o lepszej jakości

Kobieta trzyma aparat Canon z mikrofonem stereo DM-E1 i filmuje mężczyznę z wiertarką.

W przypadku opowieści filmowych niezwykle ważny jest dźwięk, więc warto zainwestować w mikrofon zewnętrzny, taki jak mikrofon stereo Canon DM-E1.

Jakość dźwięku jest równie ważna jak jakość obrazu. Wzbogaca on filmową opowieść, nadając całości kontekst i tworząc odpowiednią atmosferę. Większość aparatów ma wbudowany mikrofon, który umożliwia nagrywanie dźwięku, ale dzięki mikrofonowi zewnętrznemu, np. mikrofonowi stereo DM-E1 firmy Canon lub mikrofonowi stereo DM-E100 firmy Canon, można nagrywać dźwięk o lepszej jakości.

Zestawienie aparatu z wyposażonym w silnik STM obiektywem firmy Canon, takim jak Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, to doskonałe rozwiązanie w przypadku nagrywania dźwięku, ponieważ silnik STM (krokowy) umożliwia płynną i cichą pracę mechanizmu regulacji ostrości.

9. Budowanie napięcia

Musisz uwzględnić elementy tworzące wizualne napięcie, zwłaszcza w końcowej fazie filmu. Zrób to poprzez wykorzystanie różnych ujęć, przybliżeń i szerokiej perspektywy. Zmiana kadru – z neutralnego obiektu na kluczową scenę końcową – jest dobrym sposobem na przejście do ostatniego etapu filmu.

Ujęcia powinny być krótkie, ponieważ umożliwia to zbudowanie napięcia. Pamiętaj, że zawsze możesz skrócić dłuższe ujęcie, więc staraj się nagrać kilka sekund zapasowego materiału przed daną sceną i po niej.

10. Dobra zabawa bez utraty koncentracji

Wprawdzie warto sfilmować nieco więcej materiału, ale nie wolno dać się ponieść emocjom i przesadzić z ilością nagrań. Trzeba zachować obiektywizm i realizować nakreślony cel. Docenisz takie podejście, kiedy nadejdzie czas edycji. Nie będziesz mieć zbędnych materiałów do przejrzenia.

Czerp radość z nagrywania filmów. Pamiętaj, że czasami rezultaty nie spełnią Twoich oczekiwań, ale zawsze możesz się wiele nauczyć na własnych błędach. Opowieść częściowo odzwierciedla Twoją osobowość, więc czerp radość z jego nagrywania.

Peter Wolinski

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • TECHNIKI WIDEO

    Ożyw swoje opowieści dzięki filmom

    Wielokrotnie nagradzany dokumentalista i ambasador firmy Canon, Joel Santos, dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi opowiadania filmowych historii.

  • FILMY

    Wskazówki dotyczące ulepszania filmów publikowanych w mediach społecznościowych

    Czworo twórców opowiada o tym, jak tworzyć atrakcyjne treści i wyróżniać się w Internecie.

  • NAGRYWANIE VLOGÓW

    Tworzenie treści aparatem EOS R50

    Aparat EOS R50 marki Canon umożliwia tworzenia bardziej zaawansowanych treści do mediów społecznościowych.

  • TECHNIKI WIDEO

    Wskazówki dotyczące filmowania nocą

    Otwórz zupełnie nowy świat kreatywności dzięki naszemu przewodnikowi poświęconemu filmowaniu nocą.