PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Jak prawidłowo korzystać z ekspozycji
Dowiedz się, jak dostosować ilość światła na zdjęciach, aby nadać im nowy wygląd.
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Panoramowanie jest techniką stosowaną zwykle w przypadku fotografowania dynamicznych wydarzeń. Umożliwia oddawanie wrażenia ruchu. Procedura obejmuje wydłużenie czasu naświetlania i podążanie aparatem za poruszającym się obiektem. Jeśli wykonamy ją prawidłowo, obiekt będzie wyostrzony, a tło i wszystkie obiekty statyczne w kadrze będą rozmyte.
Technika panoramowania pozwala w twórczy sposób oddawać wrażenie ruchu na zdjęciach i rozmywać tło w celu dodatkowego uwydatnienia obiektu.
Umiejętność panoramowania zawsze się przyda – bez względu na to, co zamierzasz fotografować. Tajemnica sukcesu leży w praktyce. Panoramowanie wymaga dobrego panowania nad aparatem, więc nic nie zastąpi tu doświadczenia. Technikę można ćwiczyć na takich obiektach jak tory wyścigowe – mamy tam wiele okazji do doskonalenia tej umiejętności, ponieważ samochody czy motocykle wielokrotnie mijają nasze stanowisko.
Włącz tryb preselekcji czasu lub tryb ręcznej regulacji i wybierz czas naświetlania. Czas naświetlania zależy od wielu czynników: prędkości poruszania się obiektu, odległości od niego, używanego obiektywu i oczekiwanego efektu rozmycia.
Zacznij od czasu naświetlania wynoszącego 1/60 s, a następnie wydłużaj go w miarę poznawania potrzeb związanych z określonym obiektem. Nie zapomnij wyłączyć stabilizatora obiektywu (chyba że masz obiektyw z opcją Mode 2 – w takim przypadku możesz użyć tego trybu stabilizatora).
Panoramowanie to doskonały sposób na uatrakcyjnienie zdjęcia w przypadku zachmurzonego nieba. Użycie bardziej szerokokątnego obiektywu i fotografowanie z niewielkiej odległości od toru sprawi, że widz będzie miał poczucie uczestniczenia w wydarzeniu.
Aby zapobiec zmianie punktu ostrości podczas przesuwania aparatu, należy wstępnie ustawić ostrość. Zdecyduj, gdzie chcesz uchwycić obiekt, i ustaw ostrość w tym punkcie, a następnie przełącz obiektyw na ręczną regulację ostrości.
Uważnie obserwuj ruch zbliżającego się obiektu przez wizjer. Umieść kwadrat AF na obiekcie i śledź obiekt w wizjerze, aż pojawi się przed Tobą. Płynnym ruchem przesuwaj aparat w kierunku jazdy. Ruch w pionie należy ograniczyć do minimum. Pracując w trybie serii zdjęć, naciśnij spust migawki, zanim obiekt znajdzie się w pozycji, na którą ustawiono ostrość. Zakończ serię zdjęć dopiero wtedy, gdy obiekt wyraźnie minie docelowy punkt fotografowania.
Sprawdź obraz na ekranie aparatu. Jeśli obiekt jest idealnie wyostrzony, a tło – całkowicie rozmyte, możesz uznać zdjęcie za udane. Jednak najprawdopodobniej trzeba będzie podjąć kolejną próbę.
Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.
Wróć do wszystkich wskazówek i technikPODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Dowiedz się, jak dostosować ilość światła na zdjęciach, aby nadać im nowy wygląd.
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Dowiedz się, jak łączyć wiele obrazów tego samego ujęcia, aby uchwyćić szczegóły zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych partiach zdjęcia.