ocean view at sunset

FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU

Sekrety fotografowania morskich pejzaży

Niezwykły kontrast brzegu i morza, kształty tworzone przez światło odbijające się od wody i spektakularne zmiany warunków pogodowych sprawiają, że morskie pejzaże są szczególnie popularne wśród fotografów krajobrazowych. Zrobienie doskonałego zdjęcia może być trudne, ale wystarczy poświęcić trochę czasu na zrozumienie kwestii timingu, umiejscowienia i kompozycji, aby w nagrodę uzyskać atrakcyjne, artystyczne efekty.

Znakomite światło – rzeczą, która odróżnia poważnych fotografów morskich pejzaży od miłośników wycieczek z aparatem, jest podejście do światła, docenienie jego wagi i zrozumienie jego tajników. Wybranie optymalnej pory na fotografowanie morskich pejzaży jest niezwykle ważne, ponieważ intensywność, kierunek padania i kolor światła zmieniają się w ciągu dnia.

Idealne zgranie w czasie (timing) – nie ma czegoś takiego jak „właściwy moment”, ale wczesny poranek i późny wieczór („złota godzina”) oraz okres poprzedzający tę pierwszą porę i następujący po tej drugiej porze („błękitna godzina”) umożliwiają uzyskanie ciekawych kolorów.

Zależność od pogody – niewątpliwy wpływ na fotografowanie morskich pejzaży będzie mieć to, co dzieje się na niebie i na morzu. Pogoda może przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności morskiego pejzażu, np. dzięki gładkim, delikatnym, złocistym chmurom lub ich ponurym, złowieszczym odpowiednikom poszarpanym przez burzę. W przypadku pogody również nie ma idealnych warunków do fotografowania, ale wykształcenie w sobie umiejętności dostrzegania ciekawych schematów pogody i wykorzystywania ich w fotografii może się bardzo przydać.

Uwiecznianie ruchu – tworzenie wrażenia ruchu w ramach morskiego pejzażu może zwiększyć atrakcyjność na pozór przeciętnego ujęcia. Ważne jest to, aby ruch obiektów na morzu i ziemi nie był zbyt szybki. Uwiecznianie ruchu tych obiektów wymaga użycia długiego czasu naświetlania i unieruchomienia aparatu, np. za pomocą statywu.

Niska czułość ISO i mała przysłona (duża liczba f) umożliwiają dłuższe naświetlanie. Jeśli czas ma przekraczać 30 sekund, należy korzystać ze zdalnego wyzwalania migawki. Zobacz, jak poruszające się chmury i woda zalewająca plażę zamieniają się w jedwabiście gładką mieszankę kolorów. Możesz też bardzo mocno skrócić czas naświetlania, aby uchwycić pojedyncze krople rozbijających się fal.

Powiązane artykuły
A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej

Fotograf i blogerka Diana Millos dzieli się najlepszymi poradami dotyczącymi robienia niesamowitych zdjęć z podróży.

SEASCAPE PHOTOGRAPHY

FOTOGRAFOWANIE MORSKICH PEJZAŻY

Fotograf morskich pejzaży i dynamicznych wydarzeń

Zobacz, jak dzięki podobnemu podejściu do fotografowania pejzaży morskich i dynamicznych wydarzeń, Steve tworzy efektowne zdjęcia.

How to photograph water

PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Fotografowanie wody

Poznaj 5 fachowych wskazówek dotyczących fotografowania wody – płynącej, spadającej, rozpryskującej się, a także nieruchomej.

Wzbudzanie zainteresowania – czasami zwykłe sfotografowanie morza i horyzontu nie zapewnia interesującego obrazu. Widzowie potrzebują czegoś, co przyciągnie ich wzrok i wzbudzi ciekawość.

Warto znaleźć taką kompozycję morskiego pejzażu, która uwzględnia obiekty na pierwszym planie. Przedmioty będące wytworem człowieka, takie jak falochrony, łodzie, mola i latarnie morskie, stanowią kontrast dla naturalnego środowiska, a naturalne elementy, takie jak łuki, filary, formacje skalne czy kamyki, zwiększają zainteresowanie, jeśli chcemy skupić się na takich elementach.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik