Venetian boats

5 sposobów na zmianę perspektywy na zdjęciach

Eksperymentowanie ze skalą zdjęć to świetny sposób na zwiększenie kreatywności i wywołanie emocji poprzez kompozycję, a także gwarancja dobrej zabawy. Przeczytaj, jak zmienić postrzeganie oglądających zdjęcia za pomocą wymuszonej perspektywy lub technik korekcji perspektywy (korzystając z obiektywów oraz aplikacji i oprogramowania do obróbki) oraz jak fotografować obiekty, aby wydawały się mniejsze. Tak jak w przypadku każdego rodzaju fotografowania eksperymentowanie ze skalą polega na wykorzystaniu nowych kątów, zaprezentowaniu unikatowego spojrzenia na świat i tworzeniu interesujących zdjęć. Wejdź i odkryj.

1. Twórz mini-światy korzystając z technik korekcji perspektywy

Fotografie z wykorzystaniem funkcji korekcji perspektywy sprawiają, że odnosimy wrażenie, że oglądamy zdjęcia miniatury świata (mini-świata). Zamierzony efekt można uzyskać korzystając z obiektywu z funkcją korekty perspektywy, odtworzenie efektu w trybie miniatury (tryb dostępny w wybranych modelach lustrzanek cyfrowych i kompaktowych aparatach Canon), a także za pomocą aplikacji i oprogramowania do obróbki zdjęć. Jeśli chcesz sfotografować swoje miasto wykorzystując funkcję korekcji perspektywy, znajdź ujęcie, którego tło nie jest dynamiczne, i zrób ujęcie z góry, aby uzyskać efekt patrzenia z góry na małe miasto.


2. Eksperymentowanie z makrofotografią

Zdjęcia makro pozwalają uchwycić najdrobniejsze szczegóły poprzez ich powiększenie. Pozwala to uzyskać duże przybliżenie, a w efekcie powstają zdjęcia, na których obiekt wydaje się być większy niż w rzeczywistości. Technika ta często wykorzystywana jest w zdjęciach przyrodniczych, ale może również służyć do uchwycenia drobnych szczegółów ulic, twarzy lub innych obiektów, do których chcemy się zbliżyć. Trudno uzyskać taki efekt za pomocą aparatu w smartfonie. Najlepsze efekty osiągniemy korzystając z lustrzanki cyfrowej z obiektywem makro lub z aparatu kompaktowego z ustawieniem makro.


3. Zabawa z wymuszoną perspektywą

Wymuszona perspektywa to sztuczka fotograficzna, która wprowadza w błąd nasze zmysły. W wyniku wywołanego złudzenia optycznego fotografowane obiekty wydają się większe, mniejsze lub bardziej oddalone. Dzięki przemyślanemu dobieraniu pozycji ludzi, miejsc lub obiektów względem siebie możesz tworzyć niewiarygodne efekty lub uzyskać zabawne rezultaty. Być może udało Ci się już kiedyś zrobić zdjęcie, na którym znajomy trzyma wschodzące słońce między palcami? Użyj wyobraźni i zrób inne, zabawne zdjęcia z wymuszoną perspektywą, a następnie podziel się nimi ze światem.


4. Przedstawienie skali za pomocą głębi ostrości

Jedną z głównych różnic między zdjęciami wykonanymi za pomocą smartfona czy aparatu z podstawowymi funkcjami, a lustrzanką cyfrową czy zaawansowanym aparatem kompaktowy, jest sposób ustawiania ostrości i kontrola jej głębi. W przypadku lustrzanki cyfrowej wyróżnienie pojedynczego obiektu i utrzymanie jego ostrości na pięknie rozmytym tle lub pierwszym planie nie stanowi większego problemu – wystarczy zmienić ustawienie przysłony lub użyć powiększenia. Użycie głębi ostrości zapewnia punkt odniesienia na zdjęciach – pozwala pokazać, jak mały może wydawać się obiekt w kontekście większego otoczenia.


5. Zastąpienie twarzy okładką płyty winylowej

Ten efekt przeznaczony jest wyłącznie do zabawy. Jeśli masz płytę winylową, spróbuj zastąpić czyjąś twarz okładką albumu. Może to wyglądać bardzo efektownie, jeśli dopasujesz kontekst i kolorystykę okładki do tła zdjęcia. To samo rozwiązanie możesz zastosować w przypadku czasopisma, obrazu o wielkości twarzy lub innej fotografii. Pamiętaj, że celem tej sztuczki jest dopasowanie skali okładki albumu do reszty zdjęcia, tak aby twarz i ciało miały odpowiednie proporcje. W przeciwnym razie złudzenie optyczne nie zadziała.