A group of people, seen from behind, watch fireworks. One person in the foreground is in focus, and warmly dressed in overcoat and beanie hat.

FOTOGRAFOWANIE FAJERWERKÓW

Jak fotografować fajerwerki w nowy i twórczy sposób

Kolorowe fajerwerki na nocnym niebie to spektakl, który dla wielu z nas jest magiczny. Towarzyszące temu uczucie zachwytu warto uwiecznić na zdjęciach. Poza optymalnymi ustawieniami fotografowania fajerwerków warto przeanalizować inne kwestie, które decydują o spektakularności tego wydarzenia i wyjątkowości rejestrowanych zdjęć.

Fajerwerki są najczęściej oglądane podczas różnych okazji, takich jak Sylwester, specjalne urodziny, wesela i festiwale, które przeżywamy z przyjaciółmi lub bliskimi. Uwzględnienie ich w kadrze ułatwi ukazanie imprezy w atrakcyjny i kreatywny sposób.

Poniższe wskazówki są odpowiedzią na 10 najczęściej zadawanych pytań, dotyczących m.in. doboru odpowiedniego czasu naświetlania przy fotografowaniu fajerwerków i wykorzystania nowych pomysłów na zrobienie wyjątkowych, kreatywnych zdjęć. Niezależnie od tego, czy korzystasz z aparatu PowerShot, aparatu bezlusterkowego czy lustrzanki cyfrowej, nasz przewodnik po fotografowaniu fajerwerków zawiera wszystkie niezbędne informacje.

1. Gdzie najlepiej fotografować fajerwerki?

Warto zastanowić się nad miejscem, w którym uda się zrobić najbardziej atrakcyjne zdjęcia. Z wyprzedzeniem wybierz odpowiednie miejsce, w którym nie będzie przeszkód zasłaniających widok. Zapoznaj się z wybranym miejscem w świetle dziennym i ustal, w jakim kierunku będzie wiał wiatr.

Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w pobliżu znajduje się ognisko. Nawiewany dym lub żar może pojawić się w kadrze. Jeśli planujesz korzystać ze statywu, ustaw go w miejscu, w którym nie będą Ci zasłaniać widoku inne osoby.

2. Jak uchwycić atmosferę fajerwerków na imprezie?

In a long-exposure image, a sillhouetted figure has drawn a bright pink five-pointed star with a sparkler.

Dobrym sposobem na uchwycenie atmosfery imprezy jest fotografowanie członków rodziny, którzy bawią się zimnymi ogniami. Można wykorzystać ich wyobraźnię do tworzenia atrakcyjnych i artystycznych wzorów świetlnych. Aplikacja Canon Photo Companion zawiera kompletny samouczek z wykorzystaniem najlepszych technik i ustawień dla malowania światłem.

Innym sposobem na stworzenie interesującego ujęcia jest sfotografowanie fajerwerków odbitych w oknie i uwzględnienie w kadrze znajomych lub członków rodziny patrzących na pokaz zza szyby. Zrób kilka zdjęć testowych, aby upewnić się, że osoby na zdjęciu są dobrze naświetlone, i zachowaj te ustawienia do czasu rozpoczęcia pokazu. Jeśli używasz aparatu PowerShot, np. Canon PowerShot G7 X Mark II, lub dowolnego aparatu z wymiennymi obiektywami EOS, rejestruj obrazy w formacie RAW, ponieważ umożliwiają one swobodną regulację ekspozycji w różnych częściach zdjęcia podczas obróbki w programie Canon Digital Photo Professional.

3. Jak zrobić wyraźne zdjęcia fajerwerków?

Trudno przewidzieć, kiedy największe i najbardziej kolorowe fajerwerki eksplodują, więc warto ustawić w aparacie tryb serii zdjęć. Zwiększy to szanse na uchwycenie jednego lub dwóch zdjęć ze szczególnie spektakularnymi eksplozjami.

Jeśli aparat znajduje się na statywie, można użyć aplikacji Canon Camera Connect do bezprzewodowego sterowania nim z poziomu telefonu lub komputera. Można też korzystać z przewodowego lub bezprzewodowego pilota, a nawet funkcji samowyzwalacza aparatu. Wszystkie te elementy umożliwiają wyzwalanie migawki bez dotykania aparatu, a to pomaga zapobiegać drganiom aparatu i robić wyraźne zdjęcia.

4. Jak fotografować fajerwerki bez statywu?

Jeśli robisz zdjęcia z ręki, użyj stabilizatora obrazu (jeśli aparat lub obiektyw jest w niego wyposażony), aby zachować ostrość obrazów. Ułatwi to wyeliminowanie drobnych drgań aparatu trzymanego w dłoniach. Jednak należy pamiętać, że w trybie preselekcji przysłony czas naświetlania może się wydłużyć.

Jeśli na obiektywie aparatu jest odpowiedni przełącznik, możesz go użyć do włączenia lub wyłączenia stabilizatora. W przeciwnym razie możesz skorzystać z ustawień w menu aparatu.

5. Jaki obiektyw najlepiej nadaje się do fajerwerków?

Powiązane artykuły
A man and woman with a small child sitting halfway up a small stepladder, in front of fir trees with a few decorations hanging from some branches.

FOTOGRAFIA RODZINNA

10 najlepszych porad Leny Petrovej dotyczących fotografowania podczas świąt

Uchwyć świąteczną atmosferę, korzystając z 10 wskazówek zajmującej się fotografią rodzinną artystki, które pomogą Ci robić zabawne, naturalnie wyglądające portrety.

A table filled with Christmas-themed paper crafted decorations and gifts.

RĘKODZIEŁO Z DRUKARKI

Nastał sezon na kreatywną pracę – sześć rzeczy, które możesz zrobić w te święta, korzystając z drukarki

Bądź kreatywny i twórz własne prezenty świąteczne, dekoracje i gry w te święta. Wszystkie szablony można pobrać bezpłatnie i wydrukować.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

PODRÓŻE

11 wskazówek dotyczących fotografowania miejskich wypadów

Wskazówki i sztuczki, które ułatwią wykorzystanie możliwości aparatu podczas miejskich wypadów oraz uwiecznianie towarzyszącej im atmosfery.

Wprawdzie obraz wypełniony tylko kolorowymi fajerwerkami wygląda imponująco, ale uwzględnienie budynków lub innych konstrukcji może zapewnić lepszy kontekst i zwiększyć atrakcyjność ujęcia. Obiektywy zmiennoogniskowe ułatwiają zróżnicowanie kompozycji, co jest szczególnie przydatne w przypadku korzystania ze statywu. Szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy, np. Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM lub Canon EF 17-40mm f/4L USM, pozwala ująć w kadrze całą scenerię. Wspaniałe zdjęcia można zrobić także obiektywem kompaktowego aparatu typu superzoom lub obiektywem podstawowym dostarczonym w zestawie z aparatem.

6. Jak ustawić ostrość w przypadku fotografowania fajerwerków?

Ostrość w aparacie można ustawić na wcześniej ustaloną odległość. Dzięki temu podczas fotografowania można skupić się na odpowiedniej kompozycji i ekspozycji.

Włącz w aparacie tryb ręcznego ustawiania ostrości lub przesuń przełącznik regulacji ostrości na obiektywie do pozycji MF i ustaw ostrość na nieskończoność. Jeśli obiektyw ma niewielkie okienko, w którym są wyświetlane różne odległości, interesujące nas ustawienie jest na końcu skali (symbol ∞). Właśnie z tego ustawienia warto skorzystać w przypadku fotografowania fajerwerków na niebie.

Jeśli chcesz uwzględnić elementy pierwszego planu, ustaw ostrość w punkcie pomiędzy pierwszym planem a tłem, w miejscu przydającym w około jednej trzeciej dystansu między aparatem a głównym elementem sceny. Dzięki temu wszystkie elementy będą odpowiednio wyostrzone. Ta technika nazywana jest ogniskowaniem hiperfokalnym. Więcej informacji o określaniu odległości hiperfokalnej można znaleźć w aplikacji Canon Photo Companion.

7. Jakich ustawień użyć do fotografowania fajerwerków?

Jeśli robisz zdjęcia z ręki, użyj najpierw najdłuższego czasu naświetlania, który nie powoduje utrwalania drgań aparatu na zdjęciach. Obiektywy szerokokątne łatwiej można trzymać przez dłuższy czas. Obiektywy ze stabilizatorem obrazu (oznaczenie IS w nazwie) bardzo ułatwiają dbanie o ostrość obiektów na zdjęciach. Jeśli używasz aparatu na statywie, możesz zacząć od znacznie dłuższego czasu naświetlania, np. jednej lub dwóch sekund.

Regulacja czułości ISO po ustawieniu czasu naświetlania i przysłony pozwala uzyskać poprawną ekspozycję. Mniejsza czułość ISO, np. ISO 100 lub ISO 125, przekłada się na wyraźniejsze obrazy z lepszym odwzorowaniem kolorów i mniejszą ilością szumu. Aparaty z większymi matrycami, np. pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe lub aparaty bezlusterkowe, zapewniają najlepsze rezultaty.

Ustawienie niezbyt małej przysłony (np. około f/8) pozwoli zadbać o maksymalne wyostrzenie obiektów bez utraty głębi pola w przypadku scen z interesującym pierwszym planem. Jeśli czas naświetlania jest zbyt długi, zwiększ otwór przesłony (f/4 lub f/5,6).

8. Jak uchwycić kształty fajerwerków?

Dzięki trybowi Bulb migawka aparatu może pozostać otwarta tak długo, jak chce tego użytkownik. Pozwala to uwieczniać fajerwerki przemieszczające się po niebie i eksplodujące na jego tle, a także ich jasne ślady, które ukazują imponujące kształty sztucznych ogni. Aby użyć trybu Bulb, ustaw w aparacie tryb ręczny lub tryb preselekcji czasu, a następnie przejedź poza ustawienie 30". Naciśnij spust migawki, aby otworzyć migawkę, a następnie naciśnij go ponownie w wybranym momencie, aby zamknąć migawkę.

Do rozpoczęcia i zakończenia ekspozycji warto użyć wężyka spustowego lub bezprzewodowego pilota, np. Canon BR E1, bądź aplikacji Canon Camera Connect.

9. Jak uzyskać prawidłową ekspozycję w przypadku fotografowania fajerwerków?

Ciemne niebo z jasnymi eksplodującymi fajerwerkami to dość nietypowy scenariusz w porównaniu z obiektami, które zazwyczaj fotografujesz. Aparat może ustawić parametry ekspozycji skutkujące zbyt jasnym obrazem jak na nocne ujęcie z fajerwerkami. Aby temu zapobiec, można stosować kompensację ekspozycji w trybie ręcznym lub półautomatycznym, takim jak preselekcja przysłony lub preselekcja czasu.

Znajdź przycisk -/+ lub taką ikonę na ekranie i ustaw na wartość od -1 do -2. Z kolei w trybie ręcznym można obserwować wskaźnik ekspozycji na ekranie LCD lub na dole wizjera aparatu i zmieniać parametry tak, aby wskaźnik przesuwał się w lewą stronę skali.

10. Jak sfotografować sylwetki z fajerwerkami?

W celu tworzenia kreatywnych i nietypowych zdjęć fajerwerków uwzględniaj na ujęciach sylwetki ludzi. Warto to zrobić wczesnym wieczorem, kiedy na niebie jest jeszcze trochę światła, ponieważ sylwetki będą się bardziej wyróżniać. Jeśli jednak fotografujesz podczas naprawdę dużych pokazów ze sporą ilością świetlnych, kolorowych eksplozji, tło może być wystarczająco wyraziste, aby umożliwić sfotografowanie sylwetek ludzi.

W przypadku takich zdjęć należy dokładnie przemyśleć swoje umiejscowienie. Bardziej odległy punkt i obiektyw o szerokim kącie widzenia pomoże uwzględnić w kadrze wiele osób na tle nieba. Przybliżenie się do obiektów i skierowanie aparatu do góry zapewni ludziom bardziej dominującą pozycję na zdjęciu.

Upewnij się, że ustawienia ekspozycji powodują wyświetlanie osób w postaci sylwetek. Zwykle wystarczy ustawić ekspozycję pod kątem fajerwerków, zgodnie z ustawieniami sugerowanymi przez aparat. Czasami może być konieczne użycie ujemnej wartości korekty ekspozycji w celu uzyskania optymalnego efektu (patrz wskazówka nr 9 powyżej). Nie należy używać zbyt długiego czasu naświetlania, ponieważ obiekty mogą się poruszyć, a to popsułoby efekt.

Autor: Matt Golowczynski

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik