Christine Sonvilla looking through printed copies of photographs scattered on a table.

DRUKOWANIE

Wymowne obrazy: dlaczego drukowanie ma znaczenie

Jeśli ktoś chce stać się lepszym fotografem, musi umieć określać te cechy obrazu, które mu się podobają, i te, które mu nie odpowiadają, a także kwestie wymagające poprawy. Najprostszym sposobem jest wydrukowanie zdjęcia, które wiernie odwzorowuje kolory i jakość obrazu i któremu można się dokładnie przyjrzeć, trzymając je w dłoni.

Od ponad dekady Christine i jej mąż Marc Graf specjalizują się w fotografowaniu przyrody, a ich myślą przewodnią jest ochrona przyrody. Ich prace zostały opublikowane w książkach i czasopismach na całym świecie, w tym w National Geographic.

„Wydrukowane zdjęcie wygląda inaczej niż na ekranie” – mówi Christine. „Drukowanie zdjęć i oglądanie ich niemal na nowo to bardzo ważne zadanie. Trzeba znaleźć na obrazie rzeczy, które nam się podobają, i rzeczy, które nam nie odpowiadają, a następnie użyć tej wiedzy przy następnym fotografowaniu. Trzeba dowiedzieć się, jak można poprawić zauważone błędy. Im częściej to robimy, tym szybciej się uczymy”.

„Efekt, jaki wywołuje wydrukowany obraz, zawsze będzie większy niż w przypadku obrazu cyfrowego dostępnego w Internecie lub na platformie społecznościowej. Tam każdego dnia pojawiają się tysiące nowych fotografii” – dodaje Marc. „Wydrukowany obraz nabiera wyjątkowego charakteru”.

Christine and Marc stand by a printed version of one of their shots displayed as part of an outdoor exhibition in a forest.
Christine i Marc eksperymentują z innowacyjnymi sposobami prezentowania swoich prac. Obejmuje to wystawy plenerowe, które łączą ludzi z naturą w rzeczywisty sposób, a nie tylko za pośrednictwem obrazów. Wydruki muszą być duże, wytrzymałe, żywe i atrakcyjne.

Do drukowania w domu idealnie nadaje się stylowa, bezprzewodowa drukarka „3 w 1” Canon PIXMA TS8350 Series. Dzięki sześciu oddzielnym zbiornikom z atramentem i technologii FINE firmy Canon ta wielofunkcyjna drukarka A4 może tworzyć wydruki o jakości typowej dla punktu usług fotograficznych, a także obsługiwać zadania związane z pracą i rodzinną rozrywką. Dzięki atramentowi ChromaLife100 firmy Canon można uzyskać odbitki o trwałości dochodzącej do 100 lat (w przypadku przechowywania ich w albumie). Dostępne jest także gniazdo kart SD umożliwiające drukowanie bezpośrednio z karty pamięci.

W jaki sposób drukowanie zdjęć może pomóc w doskonaleniu umiejętności fotograficznych (bez względu na wybraną drukarkę)? Christine i Mac dzielą się swoimi fachowymi spostrzeżeniami.

Pokaż zdjęcia w nowym świetle

A Canon   Colorado 1640 printing out a large-scale shot of a brown bear in a forest.
Gdy Christine i Marc muszą drukować odbitki przedstawiające fotografowane obiekty w rzeczywistym rozmiarze, polegają na profesjonalnym urządzeniu Colorado 1640.

Druk umożliwia udostępnianie ulubionych zdjęć bez pośrednictwa portu USB. Warto zrobić album z najlepszymi zdjęciami i udostępnić go znajomym. Fizyczny charakter druku sprawia, że obrazy wydają się mieć większą wartość, zwłaszcza gdy stanowią prezent.

„Gdy patrzymy na wydrukowane zdjęcie, często dostrzegamy rzeczy, których nie widzieliśmy na ekranie” – mówi Christine.

Christine i Marc chętnie wystawiają swoje prace. Używają drukarki Canon imagePROGRAF Pro-1000 do drukowania i oceny swoich obrazów. Wykorzystują przy tym możliwość drukowania w maks. formacie A2 oraz wierność odwzorowania kolorów, którą zapewnia system 12 atramentów. Aby zapewnić sobie jeszcze większą uniwersalność, w tym obsługę szerokoformatowych materiałów graficznych i wystawowej jakości wydruków przedstawiających fotografowane obiekty (np. wiele zagrożonych gatunków, takich jak niedźwiedzie górskie i duże zwierzęta z rodziny kotowatych) w rzeczywistych rozmiarach, para postawiła na urządzenie Colorado 1640.

Druk zapewnia więcej opinii

A close up shot of a red squirrel on the driveway to a stately manor in Vienna.
Proces wyboru zdjęć do wydrukowania – niezależnie od tego, czy drukujemy zdjęcia do powieszenia na ścianie czy do prezentacji na wystawie – uczy nas odróżniać dobre obrazy od złych obrazów.

Czasami progres wymaga zrobienia kroku w tył, a poprawa sposobu fotografowania wymaga uczciwej oceny własnej pracy. Drukarka, taka jak Canon PIXMA TS8350 Series, może to ułatwić.

Analiza partii zdjęć w celu wybrania obrazu do wydrukowania zmusza do doskonalenia umiejętności rozpoznawania cech, które sprawiają, że obraz jest udany. Marc radzi, aby w przypadku wątpliwości, pytać o opinię inne osoby.

„Najbardziej wartościowe opinie, dobre i złe, pochodzą z prezentacji naszych zdjęć na wystawach” – mówi. „Widz skupia się na kilkunastu pracach, a nie na setkach zdjęć dostępnych w serwisie Instagram. Koncentracja sprawia, że prace mają bardziej realistyczny i bardziej poważny charakter. Ludzie są bardziej szczerzy w swoich opiniach, co – biorąc pod uwagę rodzaj fotografii, którą się zajmujemy – jest niezwykle ważne”.

Pokaż prawdziwe kolory

Wildlife photos by Christine Sonvilla and Marc Graf on display in an outdoor exhibition in a forest.
Duże wydruki prac Christine i Marca wykonane na urządzeniu Colorado 1640 z innowacyjną technologią UVgel zachowują swoją ostrość i jaskrawość nawet w plenerze.

Jednym z głównych problemów związanych z udostępnianiem zdjęć w Internecie jest brak kontroli nad sposobem postrzegania prac przez inne osoby, a zwłaszcza nad odwzorowaniem kolorów. Drukarka Canon PIXMA TS8350 Series z technologią ChromaLife100 gwarantuje zachowanie żywych kolorów i wysokiej jakość zdjęć przechowywanych w albumach nawet przez 100 lat*.

„Jednym z powodów, dla których wybraliśmy drukarki firmy Canon, jest to, że kolory są o wiele bardziej trwałe” – mówi Christine. „Nawet po roku eksponowanie na zewnątrz, wystawione na działanie promieniowania UV, nasze zdjęcia wyglądają tak, jakby zostały wydrukowane dzień wcześniej. Dzięki temu możemy wykorzystywać odbitki z naszych wystaw rok po roku”.

Autorka: Natalie Denton


* Na podstawie przyspieszonych testów przeprowadzonych przez firmę Canon w warunkach przechowywania w ciemnościach, kontrolowanej temperatury, wilgotności i warunków gazowych, symulacja przechowywania w albumie z plastikowymi tulejkami. Firma Canon nie może zagwarantować trwałości wydruków. Wyniki mogą się różnić w zależności od drukowanego obrazu, czasu suszenia, warunków wyświetlania/przechowywania oraz czynników środowiskowych.

Powiązane artykuły
The ink levels showing on a setting bar of a Canon printer.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DRUKOWANIA

Często zadawane pytania dotyczące drukarek, atramentu i papieru

Ekspert firmy Canon Suhaib Hussain odpowiada na często zadawane pytania dotyczące technologii drukowania, atramentu i papieru.

A squirrel looks up, paws in front of its body, surrounded by a field of white daisies and lush green grass up to its shoulders.

FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Fotografowanie w określonym celu: jak fotografować przyrodę i wpływać na świat

Christine Sonvilla i Marc Graf dzielą się z nami swoimi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi fotografowania dzikiej przyrody oraz podnoszenia świadomości w zakresie jej ochrony.

A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

PODSTAWY EDYCJI

Jak edytować zdjęcia krajobrazowe pod kątem drukowania

Techniki edycji, dzięki którym zdjęcia krajobrazowe staną się dziełami sztuki.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik