A rock musician on stage at a festival plays the guitar. Photo by Ben Morse.

FOTOGRAFIA KONCERTOWA

Kostiumy, słońce i rock & roll: najlepsze wskazówki jak fotografować podczas koncertów

Niezależnie od tego, czy czeka Cię weekend festiwalowego szaleństwa, czy jednodniowy koncert, zabierz ze sobą sprzęt, którym uchwycisz wszystkie niezwykłe chwile tego wydarzenia. Koncerty i festiwale muzyczne wypełnione są spektakularnymi konstrukcjami scenicznymi, rekwizytami, ubranymi w szalone stroje ludźmi oraz przede wszystkim doskonałymi występami, które budują atmosferę wydarzenia. Zabierz ze sobą aparat Canon i postępuj zgodnie z poradami fotografa koncertowego, a zrobisz zdjęcia, których pozazdroszczą Ci wszyscy znajomi.

Ben Morse rozpoczął swoją karierę jako profesjonalny fotograf koncertowy za sprawą jednej wiadomości. Będąc jeszcze amatorem, Ben szukał szansy na dalszy rozwój swoich umiejętności, a fotografia koncertowa była doskonałym sposobem na połączenie jego pasji muzycznej z rosnącym zamiłowaniem do fotografii. „To były moje początki i szukałem sposobu na rozbudowanie swojego portfolio składającego się głównie ze zdjęć muzyków. Pomyślałem, że koncert byłby do tego doskonałym miejscem. Wtedy natrafiłem na 2000trees, czyli relatywnie niewielki, lecz świetny festiwal organizowany w angielskim mieście Cheltenham, i postanowiłem spróbować. Skontaktowałem się z organizatorami, a oni odpowiedzieli mi, że moje prace są świetne." Prace Bena tak bardzo się spodobały, że w następnym roku otrzymał zaproszenie na festowal już w roli fotografa.

„Bycie fotografem na festiwalu sprawia dużo więcej frajdy niż samo stanie na widowni” – wyjaśnia Ben. „Odkrywam wtedy nowe brzmienie muzyki, a twórcza energia innych osób pomaga pobudzić mnie do działania; jest to niesamowite przeżycie”. Różnorodność warunków podczas koncertów czyni je doskonałym miejscem dla miłośników fotografii i rozwijania ich umiejętności w trakcie dobrej zabawy.

Poniżej Ben dzieli się wskazówkami jak robić ciekawsze zdjęcia wykorzystując elementy otoczenia i szukając niestandardowych kadrów.

1. Bądź tam, gdzie nie ma innych fotografów

„Jedną z rzeczy, których nauczyłem się fotografując koncerty jest to, że warto być tam, gdzie nie ma innych fotografów” – opowiada Ben. „Do moich ulubionych zdjęć należą te zrobione, gdy stałem w tłumie widzów, do których podszedł piosenkarz. Fotografowie, którzy mieli przepustki pod samą scenę, pozostawali tam przez cały czas trwania koncertu. Nie wpadli na pomysł, żeby spojrzeć na wydarzenie z innego miejsca. Uwielbiam fotografować z perspektywy tłumu, ponieważ wtedy moje zdjęcia przedstawiają to, co widzieli inni ludzie. Uważam, że moim obowiązkiem jest tam być, aby w pełni oddać atmosferę wydarzenia”.

Ta wskazówka nie odnosi się tylko do pracy przy ogromnych widowiskach. Wykorzystaj czas przed występami i po nich, aby poznać pełne kolorytu miejsca na terenie obiektu. „Na koncertach zawsze jest dużo ciekawych miejsc i rzeczy wartych uwiecznienia. Uczestnicy lubią przebierać się w szalone stroje i przechadzać po terenie festiwalu. Zakładam, że skoro postanowili się przebrać, to chcą się wyróżnić i z chęcią zgodzą się na zdjęcia. Wystarczy zapytać. «Mogę zrobić wam fotkę? Wyglądacie odjazdowo!» – zazwyczaj odpowiedź brzmi – «Pewnie!»”.

Powiązane artykuły
A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

ZDJĘCIA IMPREZOWE

Większa kreatywność podczas fotografowanie imprez

Chcesz uwieczniać emocje towarzyszące imprezom i uroczystościom? Dowiedz się, jak uchwycić wyjątkowe chwile w kreatywny sposób.

A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej

Fotograf i blogerka Diana Millos dzieli się najlepszymi poradami dotyczącymi robienia niesamowitych zdjęć z podróży.

Photographer to rock royalty, Bart Heemskerk, on capturing the feeling of a festival

FOTOGRAFIA KONCERTOWA

Fotograf królów rocka, Bart Heemskerk, mówi o sposobach na uchwycenie atmosfery festiwalu

Bart Heemskerk opowiada o tym, jak jego miłość do muzyki sprawiła, że miał szansę fotografować kultowe występy gwiazd, i dzieli się wskazówkami dotyczącymi fotografii koncertowej.

Men in blue jackets and bow ties pretend to play inflatable instruments in a field. Photo by Ben Morse.

2. Zabierz odpowiedni sprzęt

Jeśli tego lata chcesz poprawić jakość swoich koncertowych zdjęć, aparaty Canon PowerShot SX740 HS i Canon EOS M50 są doskonałym wyborem. Duży, 40-krotny zoom optyczny w kompaktowym aparacie Canon PowerShot SX740 HS ułatwia zmianę kadru z bawiącego się wokół tłumu na spektakl rozgrywający się w oddali na deskach sceny. Dzięki opcjom nagrywania filmów w rozdzielczości 4K możesz rejestrować swoje ulubione utwory w doskonałej jakości.

„Aparat PowerShot to naprawdę dobry wybór” – poleca Ben. „Ekran, który można dowolnie obracać, bardzo przydaje się przy tego typu okazjach. Natomiast porządne powiększenie w aparacie pozwala uchwycić wydarzenia na scenie z perspektywy bawiącego się tłumu”.

Przed wybraniem się na koncert sprawdź obowiązujące na nim zasady dotyczące sprzętu fotograficznego. Na niektóre wydarzenia można zabierać tylko kompaktowe aparaty, lecz są też takie, na których dozwolone jest posiadanie aparatów bezlusterkowych lub lustrzanek cyfrowych bez konieczności zdobywania akredytacji.

Canon EOS M50 to niewielki, ale wszechstronny bezlusterkowy aparat wyposażony w matrycę o rozmiarze lustrzanki cyfrowej i rozdzielczości 24,1 megapiksela, wydajny procesor DIGIC 8 oraz funkcję nagrywania filmów w 4K. Za jego pomocą można uwieczniać niezapomniane chwile w atrakcyjnych kolorach i z dużą szczegółowością. Aparat obsługuje automatyczne tryby fotografowania samodzielnie dopasowujące odpowiednie ustawienia oraz funkcję ręcznego sterowania, która jest przeznaczona dla osób pewnych swoich umiejętności fotograficznych. Łączność Wi-Fi umożliwia łatwe przesyłanie zdjęć na urządzenia inteligentne za pomocą aplikacji Canon Camera Connect. Ponadto odchylany ekran dotykowy w aparacie M50 umożliwia fotografowanie ze wszystkich stron – nieważne, czy opuszczasz aparat niżej, aby artyści wyglądali na wyższych, czy wciskasz się w kąt, aby uchwycić jak najszerszy obraz otoczenia.

Wybierając obiektyw, warto rozważyć model Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, który często jest dodawany do zestawu z aparatem Canon EOS M50. Jest to wysokiej klasy obiektyw z wbudowanym stabilizatorem obrazu, który nadaje się zarówno do zdjęć szerokokątnych, jak i codziennych fotografii.

„Gdybym chciał przybliżać obraz, zdecydowałbym się na obiektyw Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, ponieważ ma on ogromny zasięg oraz stabilizator obrazu, a przy tym jest bardzo lekki” – dodaje Ben. Duży zasięg obiektywu umożliwia uzyskiwanie doskonałych zbliżeń instrumentów i twarzy ludzi na scenie. Te dwa obiektywy powinny nam w zupełności wystarczyć”.

3. Fotografuj całą scenę

W przypadku fotografowania klasycznych ujęć sceny ze wszystkimi członkami zespołu Ben poleca korzystanie z mniejszej przysłony (wysoka liczba „f”) np. f/4,5 lub wyższej. Umożliwia to uzyskanie większej głębi ostrości, co daje pewność, że cała scena jest maksymalnie wyostrzona.

A band play on an atmospheric stage at night, with smoke and blue light, and hands in the foreground. Photo by Ben Morse.

4. Nie zapomnij o widowni

„Nie skupiaj całej uwagi na zespole” – radzi Ben. „Zrób też kilka zdjęć, które pokazują bawiących się ludzi. Jesteś na muzycznym występie na żywo. Pod sceną będzie mnóstwo profesjonalnych fotografów robiących zdjęcia zespołu z małych odległości. Wykorzystaj wyjątkową perspektywę i uchwyć reakcje tłumu. Możesz pokazać to, w jaki sposób zespół oddziałuje na widownię. Chcąc przypomnieć sobie emocje towarzyszące koncertowi, przeglądamy zrobione zdjęcia. Miło jest wtedy zobaczyć nie tylko zespół na scenie, ale także emocje na twarzach bawiących się ludzi”.

Warto też użyć znajomych jako modeli. Przechadzając się po terenie imprezy lub czekając na początek festiwalu, możesz zrobić kilka zdjęć swoim znajomym – to doskonały sposób na przygotowanie sprzętu i rozgrzanie się przed głównym wydarzeniem. „Robienie zdjęć znajomym to świetna zabawa, ale także doskonały moment na sprawdzenie ustawień przysłony i ISO. Jeśli wykorzystasz ten czas na dostosowanie ustawień swojego sprzętu, po rozpoczęciu koncertu pozostanie Ci tylko skadrowanie ujęć.

A singer crowdsurfs in a tent, mic in hand. Photo by Ben Morse.

5. Korzystaj mądrze z powiększenia

40-krotny zoom optyczny w aparacie Canon PowerShot SX740 HS pozwala znaleźć się bliżej wydarzeń z dowolnego miejsca. Aby w pełni wykorzystać możliwości powiększenia, Ben radzi, „by podczas fotografowania na dużym powiększeniu jak najbardziej ograniczyć drgania i niepotrzebne ruchy rąk. Trzymaj aparat pewnie w dłoniach, zaczekaj na właściwy moment i zapewnij sobie wystarczająco miejsca w kadrze, aby nie stracić dobrego ujęcia, gdy fotografowany obiekt (piosenkarz, gitarzysta lub osoba z widowni) nagle się przemieści. Dlatego nie powiększaj obrazu za mocno. Pozostawienie dodatkowego miejsca w kadrze jest zawsze lepszym rozwiązaniem”.

Funkcja pomocy w kadrowaniu przy powiększeniu w aparacie Canon PowerShot SX740 HS ułatwia szybkie przybliżanie i oddalanie obiektów w kadrze. Aby z niej skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk pomocy w kadrowaniu przy powiększeniu znajdujący się z tyłu aparatu (na lewo od przycisku Wi-Fi). Spowoduje to oddalenie obrazu i ponownie uchwycenie obiektu w kadrze. Puść przycisk, a obiektyw automatycznie powróci do poprzedniego powiększenia.

Canon PowerShot SX740 HS jest także wyposażony w stabilizator obrazu, który pomaga zmniejszyć ryzyko rozmytych zdjęć spowodowanych drżeniem rąk. Ponadto obiektywy Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM i Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM polecane przez Bena do pracy z aparatem Canon EOS M50 także mają wbudowany stabilizator obrazu.

People in a festival audience hold up their hands as confetti showers down on them. Photo by Ben Morse.

6. Wyłącz lampę błyskową

„Nie używaj wysuwanej lampy błyskowej do fotografowania z pozycji widzów w nocy” – ostrzega Ben. „Przez to ludzie znajdujący się blisko będą pozbawieni koloru, na pierwszym planie pozostaną białe plamy, a obraz fotografowanego z oddali zespołu nie zyska na tym ani trochę. Dodatkowo będziesz denerwować wszystkich wokół. Pamiętaj, że oświetlenie sceny nie jest przypadkowe i zostało zaprojektowane z myślą o uzyskaniu konkretnego efektu, więc zamiast lampy błyskowej skorzystaj z tego źródła światła”.

7. Rozważ użycie automatycznego balansu bieli

Warunki oświetleniowe podczas koncertów nieustannie się zmieniają z powodu nieprzewidywalnych warunków pogodowych oraz zmiennego oświetlenia scenicznego. Aktywowanie domyślnego ustawienia automatycznego balansu bieli w aparacie pomoże Ci reagować na te zmiany, zapewniając zawsze naturalne kolory. „Po wejściu zespołu na scenę światło stanie się zapewne jaśniejsze. Warunki pogodowe oraz pora dnia także mają wpływ na ustawienia balansu bieli, a fluorescencyjne światła na scenie mogą negatywnie wpływać na działanie aparatu” – wyjaśnia Ben. „Nie należy wstydzić się robienia zdjęć z automatycznym balansem bieli, zwłaszcza jeśli ma to pomóc w uzyskaniu naturalnych odcieni kolorów”.

Aparaty Canon PowerShot SX740 HS oraz Canon EOS M50 posiadają zarówno funkcję automatycznego balansu bieli, jak i zaprogramowane ustawienia takie jak światło dzienne, miejsca ocienione, pochmurny dzień, żarówka oraz biała świetlówka. Ponadto umożliwiają precyzyjne ręczne sterowanie ustawieniami balansu bieli, dzięki czemu bardziej doświadczeni fotografowie mogą pozwolić sobie na eksperymenty. Należy jednak pamiętać o tym, aby później przywrócić ustawienie automatycznego balansu bieli. Canon EOS M50 umożliwia fotografowanie w formacie RAW, dzięki czemu później można edytować balans bieli wykonanych zdjęć w oprogramowaniu do obróbki obrazów RAW, np. Digital Photo Professional, na komputerze lub tablecie.

Bez względu na warunki oświetleniowe aparat Canon pomoże Ci zrobić zdjęcia, na których kolory są równie żywe, co muzyka rozbrzmiewająca podczas koncertu.

Overhead shot of gig showing confetti exploding out from the stage and towards the audience. Photo by Ben Morse.

8. Eksperymentuj z kompozycją

„Postaraj się uchwycić ten sam obiekt pod różnymi kątami” – radzi Ben. „Ustaw aparat niżej lub wejdź wyżej, jeśli to możliwe. Jeśli dostrzeżesz jakieś osobliwe instalacje artystyczne, warto się przy nich zatrzymać – ludzie uwielbiają je fotografować. To doskonała okazja, aby zrobić zdjęcia wszystkim, których przyciągają takie atrakcje. Zawsze znajdziesz coś ciekawego do zrobienia. Podczas jednego z koncertów udało mi się uchwycić moment, gdy muzycy z jednego z zespołów ćwiczyli wśród drzew przed występem. Drzewa tworzą pionowe linie, które przyciągają uwagę, dlatego są naturalnie fotogeniczne. Szukaj kształtów i linii, które są naturalnym elementem krajobrazu – dzięki nim zdjęcia będą dużo atrakcyjniejsze”.

Ben wyjaśnia, że posługiwanie się aparatem z odchylanym ekranem – takim jak odchylany ekran (180°) w aparacie Canon PowerShot SX740 HS lub Canon EOS M50 – może pomóc w odnalezieniu ciekawej perspektywy. „Osobiście lubię umieszczać aparat nisko – prawie przy samej ziemi. Dzięki odchylanemu ekranowi nie muszę siadać ani uginać kolan, wystarczy, że odrobinę się nachylę”.

A guitarist practices among some trees. Photo by Ben Morse.

9. Uchwyć emocje

Zamiast denerwować się z powodu lasu rąk zasłaniających scenę, lepiej wykorzystać taką okoliczność. Uniesione, klaskające dłonie zawarte na zdjęciu mogą pomóc w oddaniu atmosfery występu. „Gdy stoisz w oddali, widzisz ludzi przy scenie jako las twarzy i rąk. Czasami są dobrze oświetleni, a czasami stanowią jedynie czarne sylwetki” – wyjaśnia Ben. „Gdy jesteś w samym środku tego zgiełku i poczekasz na odpowiedni moment, możesz zrobić niesamowite fotografie sylwetek tańczących przed obiektywem aparatu. Niedawno miałem taką ciekawą sytuację. Przede mną znajdowała się osoba bawiąca się z rękami w górze. Poczekałem, aż rozkręci się jeszcze bardziej, i próbowałem zrobić ujęcie zespołu na scenie skadrowanego między klaszczącymi rękami tego widza. To była świetna zabawa i zarazem wyzwanie”.

Ben radzi, aby przy fotografowaniu zespołu na oddalonej scenie, z uniesionymi dłońmi na pierwszym planie, użyć wysokiej czułości ISO i krótkiego czasu naświetlania, a ostrość ustawić na scenę. Poznaj rytm migawki i spróbuj zrobić serię zdjęć między klaśnięciami. Aparaty Canon PowerShot SX740 HS i Canon EOS M50 są wyposażone w tryb serii zdjęć. Dzięki niemu można zrobić kilka zdjęć na sekundę.

„Nie musisz sprawdzać wyników pracy zaraz po zrobieniu zdjęcia. Zrobisz to, gdy wrócisz do domu. Jeśli przegapiłeś odpowiedni moment, nie marnuj cennych chwil na sprawdzanie tego teraz, ponieważ może umknąć Ci kilka jeszcze ciekawszych ujęć” – mówi Ben. „Po prostu nie odkładaj aparatu i czekaj na kolejne chwile warte uwiecznienia. Jeśli uwielbiasz muzykę, a koncert był udany, przeglądanie 500 zdjęć po zakończeniu wydarzenia będzie czystą przyjemnością”.

A band perform on stage, with audience hands waving and clapping. Photo by Ben Morse.

10. Drukuj swoje fotografie

„Wybierając się na koncert, lubię zabierać ze sobą poręczną drukarkę do zdjęć, aby móc zostawić wydrukowane fotografie w garderobie zespołu. Muzycy bardzo to lubią, ponieważ ja doświadczam tego wydarzenia w zupełnie inaczej niż oni, a w ten sposób mogę im to pokazać” – wyjaśnia Ben.

„Jeśli planujesz wyjazd na kilkudniowy festiwal, polecam dodanie do swojego wyposażenia kieszonkowej drukarki Canon Zoemini. Możesz wydrukować zdjęcia zrobione na polu namiotowym lub na koncertach i zawiesić je na ścianach namiotu” – dodaje Ben. Aby korzystać z drukarki, przenieś wybrane zdjęcia na smartfon lub tablet. Możesz to zrobić dzięki łączności Wi-Fi lub Bluetooth w aparacie i aplikacji Canon Camera Connect. Następnie wystarczy otworzyć aplikację Canon Mini Print, aby wydrukować zdjęcia korzystając z Canon Zoemini bezpośrednio z telefonu. Aplikacja Canon Mini Print umożliwia dodawanie filtrów, ramek, obrazków, napisów oraz innych zabawnych elementów, które spodobają się Twoim znajomym.


Autor: Matthew Bowen

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik